Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη kostas640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Μετρατροπη VHS σε DVD

    Καλησπέρα σας. Έχω μια συσκευή Video Sony SLV-X9 και μια κάρτα PCI της Gigabyte με την οποία κάνω το κλασσικό Capture του αναλογικού σήματος απο το VHS. Όλα τέλεια μέχρι εδώ δεν είχα κανένα Θέμα. Η Συσκευή συνδέεται μέσω Scart το οποίο το βγάζει σε composite (κίτρινο κόκκινο και άσπρο ) και συνδέεται στην κάρτα PCI. Το θέμα είναι ότι όταν πάω να μετατρέψω VHS Που είναι γραμμένο πχ απο ET1 μου το δείχνει ασπρόμαυρο! Επίσης όταν το κάνω Pause μου εμφανίζει χρώμα αλλα μόλις ξαναπατήσω το Play πάλι παίζει ασπρόμαυρα. Όλες οι υπόλοιπες βιντεοκασέτες παίζουν Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Γειά σου Κώστα, χρόνια πολλά.
    Προφανώς το σήμα της συγκεκριμένης κασέτας είναι σε σύστημα SECAM (και όχι σε PAL) και για αυτό γίνεται ασπρόμαυρο.
    Κοίταξε μήπως υπάρχει κάποια αντίστοιχη επιλογή στο menu του προγράμματος που χρησιμοποιείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 28-12-14 στις 13:28

  3. #3
    Το avatar του χρήστη kostas640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά !Έχω αλλάξει όλες τις επιλογές στο πρόγραμμα (έχει 5-6 Secam) αλλά τπτ.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    244

    Προεπιλογή

    To πιο πιθανο ειναι οτι το video σου δεν υποστηριζει σημα secam.Η εγγραφη του σηματος secam σε vhs γινοταν με 2 τροπους:ειτε απ'ευθειας secam ειτε με μορφη MESECAM (που ειναι και το πιο πιθανο για Ελλαδα) ...αρα σε οποιο απο τα 2 "φορματ" να ειναι η εγγραφη σου , πρεπει να βρεις ενα παλαιοτερο βιντεο για να εχεις εγχρωμη εικονα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angel_grig : 28-12-14 στις 23:20

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον angel_grig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (29-12-14)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη kostas640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πιο πιθανο ειναι οτι το video σου δεν υποστηριζει σημα secam.Η εγγραφη του σηματος secam σε vhs γινοταν με 2 τροπους:ειτε απ'ευθειας secam ειτε με μορφη MESECAM (που ειναι και το πιο πιθανο για Ελλαδα) ...αρα σε οποιο απο τα 2 "φορματ" να ειναι η εγγραφη σου , πρεπει να βρεις ενα παλαιοτερο βιντεο για να εχεις εγχρωμη εικονα.
    Μαλλον αυτό είναι το πρόβλημα διότι έψαξα το manual και δεν αναφέρει πουθενά για αναπαραγωγή Secam. Λέει μόνο PAL και NTSC . Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostas640 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (29-12-14)

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Σωστός ο Γρηγόρης.
    Εγώ θεώρησα ότι αυτή την κασέτα την είχες γράψει με το συγκεκριμένο video οπότε και το video, βάσει του συλλογισμού μου, (δεν γνωρίζω τα χαρακτηριστικά του ) θα υποστήριζε και σύστημα SECAM, για αυτό και σου πρότεινα να ελέγξεις τις επιλογές του προγράμματος .
    Εφόσον βρήκες την αιτία του προβλήματος, όλα καλά .
    Απλά θα χρειαστείς, όπως σου γράφει και ο Γρηγόρης, ενα video το οποίο να έχει και σύστημα SECAM .

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (29-12-14)

  10. #7
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas640 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον αυτό είναι το πρόβλημα διότι έψαξα το manual και δεν αναφέρει πουθενά για αναπαραγωγή Secam. Λέει μόνο PAL και NTSC . Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!
    Το πρόβλημα ίσως είναι και στην κάρτα τηλεόρασης που έχεις στο pc σου. και για να το διαπιστώσεις, δοκίμασε να αναπαράγεις την βιντεοκασσέτα σε τηλεόραση που να υποστηρίζει SECAM.

  11. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Θέλεις να ψηφιοποίησεις τον "ταμτακο στην Ευρώπη;"

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας