Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: LE32R86BD

  1. #1
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή LE32R86BD

    Γεια σας! Μια τηλεόραση samsung LE32R86BD η οποία κάνει το εξής πρόβλημα: Όταν πατάω το κουμπί για να ανοίξει κάνει τον ήχο που ακούμε όταν βλέπουμε χιόνια και δείχνει χιόνια, μετά από 2 δευτερόλεπτα σταματάνε και η κατάσταση της είναι πάλι σε αναμονή. Μετά από περίπου 1-2 λεπτά ανοίγει, κάνει πάλι το ίδιο και κλείνει. Όσο περνάει η ώρα ο χρόνος που μένει χωρίς εικόνα και ήχο μετά από κάθε άνοιγμα με χιόνια μικραίνει. Σε κάποια φάση αφού το έχει κάνει 8-10 φορές στην 8η ας πούμε και μετά βγάζει κανονική εικόνα αλλά με ήχο που είναι παραμορφωμένος και κλείνει πάλι για άλλες 2 φορές ας πούμε μέχρι που ανοίγει κανονικά. Για όσες ώρες μένει αναμμένη δεν βγάζει κανένα άλλο πρόβλημα παρά μόνο άν κλείσει. Ο αποκωδικοποιητής είναι εξωτερικός και όχι ενσωματομένος. Έχει συναντήσει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν την ανοίξω τι να κοιτάξω πάνω κάτω ώστε να βρούμε αν γίνεται από πού προέρχεται η βλάβη. Η τηλεόραση δεν είναι δική μου και για οτιδήποτε παραπάνω θα ρωτήσω γιατί η περιγραφή του προβλήματος ήταν αυτή όπως την έγραψα. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Δες ΕΔΩ εχει ενα service manual.Εμενα παντως μου κανει κατι στο τροφοδοτικο.Ριξε μια ματια στους ηλεκτρολυτικους.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Μετά από ένα χρονικό διάστημα απουσίας μπόρεσα να δω το λεντ της τηλεόρασης αλλά τώρα να γράψω κάτι δεν μπορώ οπότε τράβηξα ένα βίντεο το λεντ κάνει αυτό:
    Στο manual δεν πρόσεξα να υπάρχει κάτι τέτοιο.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Μηνύματα
    403

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες στο φορουμ, η τηλεοραση πρεπει να ανοιχτει στα σιγουρα.και δωσε μας φωτογραφιες των πλακετων.


    εαν δεν εχεις ξανα ασχοληθει με το αντικειμενο, απευθυνσου σε καποιον γνωστη των πραγματων, δεν εννοω οτι δεν θα τα καταφερεις, αλλα υπαρχουν τασεις ακομα και μετα την αφαιρεση της τροφοδοσιας.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Έχω ξανά ασχοληθεί αρκετές φορές. Ο λόγος που έκανα θέμα στο φόρουμ είναι γιατί την τηλεόραση δεν την έχω στα χέρια μου ώστε να μπορώ να την ανοίξω. Αύριο ίσως κάνω μια επίσκεψη και προλάβω να την ανοίξω και να κοιτάξω από μέσα τι γίνεται.

  6. #6

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    look 5v and 12v in pcu board
    bad capacitors

  7. #7
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Μπόρεσα και πήγα τελικά σήμερα. Την άνοιξα κοίταξα για πυκνωτες όλα δείχνουν καλά κανένας φουσκωμένος. Έβγαλα καλώδια τα ξανά κούμπωσα είδα και αυτό με την καλωδιοταινια που βρήκα σε ένα άλλο θεμα ότι αν την σπρώχνεις προς τα μέσα μήπως έχει κάποια αλλαγή στην οθόνη τίποτα. Ορίστε και φώτος:




  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι το πρόβλημα σου
    http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=17044

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisSma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας! Μια τηλεόραση samsung LE32R86BD η οποία κάνει το εξής πρόβλημα: Όταν πατάω το κουμπί για να ανοίξει κάνει τον ήχο που ακούμε όταν βλέπουμε χιόνια και δείχνει χιόνια, μετά από 2 δευτερόλεπτα σταματάνε και η κατάσταση της είναι πάλι σε αναμονή. Μετά από περίπου 1-2 λεπτά ανοίγει, κάνει πάλι το ίδιο και κλείνει. Όσο περνάει η ώρα ο χρόνος που μένει χωρίς εικόνα και ήχο μετά από κάθε άνοιγμα με χιόνια μικραίνει. Σε κάποια φάση αφού το έχει κάνει 8-10 φορές στην 8η ας πούμε και μετά βγάζει κανονική εικόνα αλλά με ήχο που είναι παραμορφωμένος και κλείνει πάλι για άλλες 2 φορές ας πούμε μέχρι που ανοίγει κανονικά. Για όσες ώρες μένει αναμμένη δεν βγάζει κανένα άλλο πρόβλημα παρά μόνο άν κλείσει. Ο αποκωδικοποιητής είναι εξωτερικός και όχι ενσωματομένος. Έχει συναντήσει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν την ανοίξω τι να κοιτάξω πάνω κάτω ώστε να βρούμε αν γίνεται από πού προέρχεται η βλάβη. Η τηλεόραση δεν είναι δική μου και για οτιδήποτε παραπάνω θα ρωτήσω γιατί η περιγραφή του προβλήματος ήταν αυτή όπως την έγραψα. Ευχαριστώ!
    Αν την έχεις ακόμη άλλαξε τους 2 πυκνωτές 1000μf/10v στην μητρική , είναι μέσα στο μεγάλο μεταλλικό κουτί το οποίο κάνει ψύξη στην cpu

Παρόμοια Θέματα

  1. Samsung LCD TV LE32R86BD
    από monokitaros στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-18, 11:45
  2. Samsung LE32R86BD C
    από sakistv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 18:58
  3. [Τηλεόραση Samsung] LE32R86BD
    από giannisv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-14, 23:43
  4. [Τηλεόραση Samsung] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SAMSUNG LCD LE32R86BD ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ
    από stavai στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-14, 13:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας