Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Μνήμες και επεξεργαστή άλλαξες (ρωτάω γιατί δεν βλέπω να το αναφέρεις πουθενά) ή δοκίμασες να το ξεκινήσεις με μόνο μία μνήμη σε διαφορετικό slot;
    Αυτό δίπλα στον επεξεργαστή είναι το Northbridge και όχι το Southbridge (και δεν θα το πείραζα).
    Το πόσους tantalum θα βάλεις εξαρτάται από τον Tokin που έχει το board. Θέλεις πολύ χαμηλό ESR και τα volt που περνάνε είναι πολύ λίγα (κάτω από 2). Εγώ πάντως προτιμώ να ξαναβάζω Tokin (παρά την εμπειρία μου με Tokin από Κίνα).
    Προσπάθησε με XP από USB αυτό, http://pcsupport.about.com/od/tipstr...utorestart.htm.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μνήμες και επεξεργαστή άλλαξες (ρωτάω γιατί δεν βλέπω να το αναφέρεις πουθενά) ή δοκίμασες να το ξεκινήσεις με μόνο μία μνήμη σε διαφορετικό slot;
    Με τις μνήμες έπαιζα, δηλαδή δοκίμαζα να το ξεκινήσω με μόνο μία μνήμη σε διαφορετικό slot. Όσο για προσέσσορα, δυστυχώς δεν έχω spare για αντικατάσταση - δοκιμή ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δίπλα στον επεξεργαστή είναι το Northbridge και όχι το Southbridge (και δεν θα το πείραζα).
    Το πόσους tantalum θα βάλεις εξαρτάται από τον Tokin που έχει το board. Θέλεις πολύ χαμηλό ESR και τα volt που περνάνε είναι πολύ λίγα (κάτω από 2).
    Νομίζω ότι έχω το Nec Tokin 0E907 ...

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι έχω το Nec Tokin 0E907 ...
    Τέσσερεις που είπε και ο Αντώνης είναι εντάξει.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Η απενεργοποιηση της αυτοματης επανεκκινησης βρισκεται στο ιδιο μενου με τις επιλογες της ασφαλης λειτουργιας

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: png 3.png (87,7 KB, 218 εμφανίσεις)

  5. #15
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Τον tokin αν τον έχεις σαν ανταλλακτικό να τον βάλεις, όχι όμως να τον βγάλεις από αλλού.... Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην σου παίξει έτσι.
    Ειδάλλως αυτό που είπα στα 2.5V.

  6. #16
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέσσερεις που είπε και ο Αντώνης είναι εντάξει.
    Ναι το γνωρίζω αυτό, απλά η απορία μου ήταν στα πόσα Volt έπρεπε να "παίζουν" οι πυκνωτές. Όμως απ' ότι διάβασα στα 2.5 V είναι καλά ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από age80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απενεργοποιηση της αυτοματης επανεκκινησης βρισκεται στο ιδιο μενου με τις επιλογες της ασφαλης λειτουργιας

    Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω (από Δευτέρα όμως που θα έρθω ξανά σε επαφή με το Lap Top) ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον tokin αν τον έχεις σαν ανταλλακτικό να τον βάλεις, όχι όμως να τον βγάλεις από αλλού.... Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην σου παίξει έτσι.
    Ειδάλλως αυτό που είπα στα 2.5V.
    Όχι Αντώνη, δεν έχω τίποτα σε ανταλλακτικό. Θα γίνει αγορά. Αλλά για κάποιο λόγο (διαβάζοντας και το αντίστοιχο θέμα στο badcaps), μου φαίνεται πιο "αξιόπιστη" η λύση των τεσσάρων πυκνωτών. Αν μη τι άλλο, μου έρχεται πιο εύκολη η υλοποίηση ...

  7. #17
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μνήμες και επεξεργαστή άλλαξες (ρωτάω γιατί δεν βλέπω να το αναφέρεις πουθενά) ή δοκίμασες να το ξεκινήσεις με μόνο μία μνήμη σε διαφορετικό slot;
    Με τις μνήμες έπαιζα, δηλαδή δοκίμαζα να το ξεκινήσω με μόνο μία μνήμη σε διαφορετικό slot. Όσο για προσέσσορα, δυστυχώς δεν έχω spare για αντικατάσταση - δοκιμή ...
    News Flash !!!

    Το προσωπικό μου Lap Top (ένα DELL Latitude D630) "φοράει" τον Core 2 Duo T7250, ενώ το "προβληματικό" Α300 τον Core 2 Duo T5750 (τουλάχιστον εάν ισχύει το CPU PN: 6025B0038204 που αναγράφεται στη MoBo), που έχουν το ίδιο socket. Αδαμ τι λες, να επιχειρήσω μια "τράμπα" σαν δοκιμή που θα μου αποκλείσει το ενδεχόμενο του "χτυπημένου" προσέσσορα ???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andyferraristi : 13-12-14 στις 17:14

  8. #18
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Νεότερα από το μέτωπο:

    Δοκίμασα με άλλον προσέσσορα και μνήμες, αλλά τζίφος. Το πρόβλημα παραμένει ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από age80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απενεργοποιηση της αυτοματης επανεκκινησης βρισκεται στο ιδιο μενου με τις επιλογες της ασφαλης λειτουργιας


    Άγγελε δυστυχώς το αντίστοιχο menu στο δικό μου δεν έχει αυτές τις επιλογές. Αντιθέτως έχει μόνο αυτές:



    Έχετε καμιά καινούρια ιδέα, ή λέτε να προχωρήσω στην παραγγελία πυκνωτών αντικατάστασης του Nec Tokin ???
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #19
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Λοιπόν στη συνέχεια του δράματος μου. Αφού κατάφερα να εντοπίσω το επιθυμητό menu που μου έδωσε τη δυνατότητα παγώματος της Blue Screen, έλαβα την παρακάτω οθόνη:



    σύμπτωμα το οποίο παραπέμπει στο File System. Με δεδομένο ότι δεν μπορώ να κάνω boot σε Safe Mode with Command Prompt και να "τρέξω" το chkdsk /F, είπα να προχωρήσω σε Format. Μάταια παίδες. Δεν μπόρεσα ποτέ να ρίξω Windows επάνω (το format του δίσκου έγινε σε άλλον υπολογιστή), αλλά ούτε δούλεψε όταν του έβαλα έναν άλλο σκληρό επάνω από άλλο LapTop (με Win φορτωμένα εννοείται).
    Τι μπορεί να παίζει ρε παιδιά (εκτός από τα ούτως ή άλλως διαταραγμένα νεύρα μου) ????
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #20
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    O γκούγκλης επιβεβαιώνει ότι τα έχει παίξει ο δίσκος. Οσα format και να του κάνεις σαν slave σε άλλο μηχάνημα, αν την έχει ακούσει στο file system, σαν bootable δεν νομίζω να ξαναπαίξει.
    Οσο για τον έτοιμο δίσκο, ήταν απο το δίδυμο αδερφάκι του; Γιατί αν έχει στηθεί σε διαφορετικό hardware, δύσκολο να παίξει.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Toshiba Satellite A300-1LT Mobo Power
    από aagios στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 19:20
  2. Toshiba Satellite A300-1LT
    από aagios στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 14:08
  3. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα με μητρικη Toshiba A300
    από toni31 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 21:55
  4. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα με Θερμοκρασίες με Toshiba Satellite A300
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 20:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας