Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Μοτέρ σκούπας Miele S826

    Καταρχήν να πω συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα σε όσους "δίνουν" τις πολύτιμες γνώσεις τους προς όφελος όλων.
    Στο πρόβλημα τώρα, καθώς σκούπιζε η κυρά η σκούπα του τίτλου ξαφνικά άρχισε να κάνει διαφορετικό θόρυβο και να βγάζει καπνό. Την σταμάτησε αμέσως και όταν επέστρεψα μου είπε τι έγινε. Την δοκιμάζω κι εγώ και βλέπω να δουλεύει στις μισές και πιο κάτω στροφές κάνοντας "πρ πρ πρ" σαν να θέλει να στροφάρει αλλά έχει κόφτη και ρετάρει. Παράλληλα έντονη μυρωδιά και καπνός, και η αναμμένη λάμπα στην ίδια ασφάλεια με την πρίζα της σκούπας να τρεμοπαίζει. Την ανοίγω, βγάζω το μοτέρ, το λύνω και διαπιστώνω αρπαγμένο το ένα ρουλεμανάκι από τα δύο. Αλλάζω και τα δύο, το φυσάω με αέρα τρίβω λίγο την ψυκρτα στο σημείο επαφής με τα καρβουνάκια με σμυριδόπανο κυκλικά ξανά φυσάω κλπ, ελέγχω τα καρβουνάκι όλα οκ και την μοντάρω ξανά.
    Απογοήτευση, δεν άλλαξε τίποτα. πρπρπρπρπρπρ και καπνός φούλ, την ανοίγω πάλι ελέγχω όσο μπορώ οπτικά την πλακέτα επάνω στο μοτέρ και είναι όλα οκ δεν βλέπω κάτι ξεκολλημένο, τα καρβουνάκια όμως έχουν ένα περίεργο φάγωμα, έχουν κάποιες πιο βαθιές και άγριε εγκοπές. Τα τροχίζω ελαφρά σε τροχό και ξαναμοντάρω. ΤΖΙΦΟΣ πάλι τα ίδια. Έχει κανείς κάποια ιδέα ή πάω για άλλο μοτέρ. Το γνήσιο είναι ένα με πλαστικό άσπρο κέλυφος και έχει γύρω στα 150 €, δεν αξίζει με τίποτα για μιά σκούπα 10+ ετών.
    Συγχωρήστε με για το μεγάλο ποστ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς θέλει αλλαγή μοτέρ ή του ρώτορα τουλάχιστον (δεν νομίζω όμως να πωλείται χώρια).

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αννα
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Το ίδιο συναίβει και σε μένα & μου είπαν αλλαγή μοτέρ (δεν επισκευάζεται). Το original της Miele κάνει 100 eurobox (100,00 €)
    Τώρα ξεκουράζεται στο υπογειο & κάνω την δουλειά μου με μια ... κοινή των 40 euro.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αννα
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Το ίδιο συναίβει και σε μένα & μου είπαν αλλαγή μοτέρ (δεν επισκευάζεται). Το original της Miele κάνει 100 eurobox (100,00 €)
    Τώρα ξεκουράζεται στο υπογειο & κάνω την δουλειά μου με μια ... κοινή των 40 euro.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Απαντάω λιγο αργά στο θεμα δεν ξερω αν το εφτιαξες αλλα δεν υπαρχει λόγος για μοτέρ απο Miele στο εμπόριο θα το βρεις το μοτέρ μιση τιμή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ ψυγείου
    από tzourtzo στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 23:29
  2. Μοτέρ Γκαραζόπορτας
    από nickskarv στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 01:23
  3. Μοτέρ γκαραζόπορτας
    από fmike στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 22:28
  4. Περίεργο κύκλωμα σε κινητήρα ηλεκτρικής σκούπας
    από kobi στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-11, 12:50
  5. Ρύθμιση στοφών ηλ. σκούπας.
    από ΗΝ1984 στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 22:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας