Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή Acer Aspire 5742G - Πρόβλημα στο boot και επανεκκινήσεις

    Καλησπέρα σε όλους,

    Μου έφεραν ένα Acer Aspire 5742G (PEW71) και ανοιγοκλείνει κατά την διάρκεια του boot.

    Το άνοιξα,το φύσηξα και έβγαλα ένα κάρο σκόνη, έβαλα καινούργια πάστα σε cpu/gpu, έλεγξα για τίποτα καμμένο και χωρίς να συνδέσω τίποτα περιττό, παρα μόνο cpu και ram, κάνει ακριβώς τα ίδια...

    Το ανεμιστηράκι ξεκινάει κανονικά, δεν ζεσταίνεται σχεδόν τίποτα και όμως συνεχίζει να ανοιγοκλείνει και πολλές φορές δεν προλαβαίνει καν να ανάψει η οθόνη.

    Διάβασα κάπου ότι κατάφεραν κάποιοι αφαιρώντας την μπαταρία του cmos, να λειτουργήσει σε παρόμοια μοντέλα aspire, το έκανα και αυτό αλλά τίποτα (δεν δοκίμασα όμως να την ξανασυνδέσω, αλλά δεν νομίζω ότι θα οφελήσει σε τίποτα)

    Σύνδεσα σκληρό και dvd και αφού βρήκα το κολπό μέσα στις απανωτές επανεκκινήσεις, κατάφερα να μπώ μέσα στο bios και τώρα το έχω ανοιχτό καμιά ωρίτσα, χωρίς να κλείνει και να θερμαίνεται, με το ανεμιστηράκι να δουλεύει σε κανονικούς ρυθμούς.

    Αν μετά το bios το αφήσω να προχωρήσει, πάει να βγάλει την εκκίνηση των windows και κλείνει. Αποσύνδεσα τον σκληρό και έβαλα ένα cd linux, μήπως υπάρχει πρόβλημα με τον σκληρό και επιπλέον μήπως μπορέσω να κάνω κανένα memtest, αλλά αφού το διαβάσει και βγάλει το μενού του cd, κλείνει και πάλι.

    Οι απορίες μου είναι οι εξής: Aν ήταν gpu δεν έπρεπε να θερμαίνεται και να κλείνει ακόμα και μέσα στο bios; Το ίδιο και για την cpu; Αν ήταν North-Bridge, θα μπορούσε να διαβάσει σκληρό και dvd; (γιατί τα διαβάζει ή τουλάχιστον πάει να τα διαβάσει)

    Γιαυτό ρωτάω μήπως είναι κάποιο εξάρτημα στην μητρική και να μην χρειάζεται reflow κανένα τσιπ ή αλλαγή μητρικής.

    Συγνώμη για το παραπάνω σεντόνι, αλλά ήθελα να αναφέρω όσο γίνεται καλύτερα την κατάσταση, μήπως και υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει.

    Ευχαριστώ,
    Λευτέρης.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Για GPU το κόβω, μπορείς να το ξεκινήσεις πατώντας με δύναμη το τσιπακι και να δεις αν θα δουλεψει.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για GPU το κόβω, μπορείς να το ξεκινήσεις πατώντας με δύναμη το τσιπακι και να δεις αν θα δουλεψει.
    Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση, το έκανα και τελικά είναι gpu 99.9999%

    Πιέζοντας με δύναμη στο κέντρο συνέχιζε να ανοιγοκλείνει, αλλά πατώντας στην μια άκρη από τις δυο που δεν έχει βίδες της ψύκτρας, έμεινε ανοιχτό περισσότερο από το κανονικό και όταν το άφησα σε μερικά δευτερόλεπτα έσβησε.

    Το φοβήθηκα από την αρχή ότι ήταν gpu, αλλά έλεγα μήπως...

    Τώρα τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί έψαξα για μητρική σε αγγελίες και ebay και βρήκα πολύ λιγα πράγματα και τσιμπημένα, σε αντίθεση με μια μητρική για ένα compaq που την πήρα φθηνά από αγγλία, την άλλαξα και παίζει εδώ και κάτι μήνες μια χαρά.

    Για reflow μόνος μου δεν επιχειρώ ξανά, γιατί έχω "τραυματικές" εμπειρίες και το αποτέλεσμα δεν κρατάει πολύ έτσι κι αλλιώς. Άρα η μόνη λύση είναι reballing, αλλά ποιος και πόσο είναι το ερώτημα και με τι εγγύηση; Ξέρει κανείς κανέναν καλό μάστορα;

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] πρόβλημα σε acer aspire 9110!!!
    από electronicpapaflessas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-14, 10:01
  2. [Φορητός Η/Υ] Acer 5738G προβλημα BOOT
    από baldazor στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 14:04
  3. [Φορητός Η/Υ] Acer Aspire D255 πρόβλημα με board
    από Google στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 00:21
  4. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα σε ACER ASPIRE 5520
    από olorin στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-13, 01:09
  5. [Φορητός Η/Υ] acer aspire 6930g πρόβλημα με vga
    από jgz750s στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-13, 23:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας