Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή Τι θόρυβος μπορεί να είναι αυτός??

    Το σπίτι που μένω είναι 10 ετίας.Μία μέρα έτσι στα ξαφνικά ανοίγω την βρύση της κουζίνας και περίπου στη μέση της διαδρομής ακούγεται ένας πολύ άσκημος θόρυβος όπως έτρεχε το νερό έχει σίγουρα σχέση με την πίεση του νερού αλλά δεν καταλαβαίνω από που προέρχεται. Δεν είναι ο γνωστός θόρυβος της σωλήνας που δεν την τσιμεντάρισαν σωστά και στο κλείσιμο κάνει ένα χτύπημα . Οχι καμία σχέση με αυτό. Τέλος πάντων πάω στο wc δοκιμάζω εκεί κανένα πρόβλημα. Πάω στην τουαλέτα δοκιμάζω μπαταρία μπάνιου κανένα πρόβλημα ντουζιέρα τίποτα όλα ήσυχα. Πάω μπαλκόνι δοκιμάζω την βρύση δεν παρουσιάζει τίποτα . Για να μην σας κουράζω δεν θα θέλατε να είμαστε μεσοτοιχία και να μέναμε δίπλα δίπλα ο θόρυβος ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΣ. Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας μου πει. Βλάκεψε η μπαταρία της κουζίνας??

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλάκεψε η μπαταρία της κουζίνας??
    E ναι, τι αλλο..Δεκα χρονια που σου εβγαλε η βρυση,μια χαρα ειναι..

    Φανταζομαι ο θορυβος που λες ειναι σαν να χτυπαει κομπρεσερ αλλα με ποιο λιγα χτυπηματα,σωστα;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    E ναι, τι αλλο..Δεκα χρονια που σου εβγαλε η βρυση,μια χαρα ειναι..

    Φανταζομαι ο θορυβος που λες ειναι σαν να χτυπαει κομπρεσερ αλλα με ποιο λιγα χτυπηματα,σωστα;
    Βασικά δεν είναι χτυπήμετα δηλαδή δεν είναι τακ τακ με μεγάλη συχνότητα . Είναι σαν να στένεψε ξαφνικά η δίοδος του νερού και σφυρίζει. Σαν σφύριγμα περιγράφεται παρά σαν κτύπημα . Αλλά οκ θα συμφωνήσω ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ελάτωμα μπαταρίας και μόνο αυτό αφού όλες οι άλλες μπαταρίες δεν έχουν πρόβλημα. Ομως να ενημερώσω ότι είμαι σε πολυκατοικία 10 ετίας αλλά εγώ μπήκα μέσα πριν 6 χρόνια και sorry που δεν το διευκρίνησα από την αρχή. Η μπαταρία είναι Porser αξίζει κάνα 50ρικο έως 70ρικο ευρώ.Δεν τρέχει είναι καινούρια μοιάζει όπως όταν πρωτομπήκα στο σπίτι μου φαίνεται τι να πω τρελό έτσι στο ξεκούδουνο να χαλάει . Πάντως τηλεόραση στο σαλόνι δεν μπορώ να ακούσω αν ανοίξει η βρύση της κουζίνας. Θα δω τι θα κάνω ευχαριστώ πολύ πάντως. Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα ας την πει διότι δεν περισεύει χρήμα οπότε για λίγο καιρό σίγουρα θα υπομείνω τον σπαστικό αυτό ήχο.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη spirakos
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Αν ευθυνεται η μπαταρια ο ηχος δε θα χτυπουσε και στη μπαταρια με τις αντιστοιχες δονησεις??
    Δεκα χρονια ειναι πολλα?
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  5. #5
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    Νομιζω καταλαβα τον ηχο.
    Με εχει τυχει και σε μενα.
    Φανταζομαι πως στο κανει μονο οταν εχεις την βρυση να τρεχει λιγο ε?
    ας πουμε αν την ανοιξεις περισσοτερο μετα σταματαει.

    Συντονισμος μου φανηκε εμενα κατα καποιο τροπο σε συγκεκριμενη ροη του νερου στο σωληνα.

    Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο αλλα ετσι οπως τα λες το εχω παθει και εγω σε ενα σπιτι.

    Τωρα πηγες εκει?Αν ναι πιστευω πως ουτε με την αλλαγη της μπαταριας θα διορθωθει γιατι το δοκιμασα και εγω τοτε...
    Λογικα αν μενεις σε πολυκατοικια θα εχει κυκλοφορητη και μαλον ειναι απο εκει.
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω καταλαβα τον ηχο.
    Με εχει τυχει και σε μενα.
    Φανταζομαι πως στο κανει μονο οταν εχεις την βρυση να τρεχει λιγο ε?
    ας πουμε αν την ανοιξεις περισσοτερο μετα σταματαει.

    Συντονισμος μου φανηκε εμενα κατα καποιο τροπο σε συγκεκριμενη ροη του νερου στο σωληνα.

    Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο αλλα ετσι οπως τα λες το εχω παθει και εγω σε ενα σπιτι.

    Τωρα πηγες εκει?Αν ναι πιστευω πως ουτε με την αλλαγη της μπαταριας θα διορθωθει γιατι το δοκιμασα και εγω τοτε...
    Λογικα αν μενεις σε πολυκατοικια θα εχει κυκλοφορητη και μαλον ειναι απο εκει.
    Ναι θα μπορούσα να το πω και συντονισμό διότι πράγματι αν ανοίξω τέρμα την μπαταρία τότε ο ήχος εξαφανίζεται. Το πρόβλημα εμφανίζεται κάπου στη μέση. Δεν έχω πάει τώρα σε αυτό το σπίτι,μένω 6 χρόνια εκεί και το φαινόμενο ξεκίνησε ξαφνικά,(περίπου μία εβδομάδα )χωρίς κάποια επισκευή η επέμβαση στο κύκλωμα του νερού. Δεν έχει κυκλοφορητή η πολυκατοικία που μένω το κάθε διαμέρισμα στην πολυκατοικία έχει δική του σωλήνα που πάει κατ ευθείαν στο ρολόι του. Εγώ μένω στον πρώτο όροφο και η σωλήνα με το ρολόι απέχει περίπου 40 μέτρα.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκα χρονια ειναι πολλα?
    Αν η βρυση ειναι της πλακας(κατι που δεν διευκρινίστηκε) τοτε ναι ειναι αρκετος καιρος.Αφου λες οτι η βρυση ειναι καλη λογικα εχει ανταλλακτικο μηχανισμο.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η βρυση ειναι της πλακας(κατι που δεν διευκρινίστηκε) τοτε ναι ειναι αρκετος καιρος.Αφου λες οτι η βρυση ειναι καλη λογικα εχει ανταλλακτικο μηχανισμο.
    Οι μπαταρίες Porser απ ότι έχω ακούσει βασικά απ ότι μου είπαν στο Praktiker διότι εκείνοι τις φέρνουν είναι απ το ίδιο εργοστάσιο που βγαίνουν οι Ideal Standart οπότε αν ισχύει αυτό 100% τότε κανονικά η μπαταρία πάει με κλειστά μάτια για 20 με 25 χρόνια . Αλλωστε όπως είπα η μπαταρία μου είναι καινούρια εξωτερικά και τόσο σφιχτή όσο και την πρώτη ημέρα που εγκαταστάθηκα στο νέο μου σπίτι. Θα κοιτάξω αν είναι θέμα μηχανισμού θα τον αντικαταστήσω. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως όλους για τις απόψεις σας.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    παρε και βαλε δοκιμαστικα και μια αλλη βρυση για να δεις αν το προβλημα σταματαει η οχι.
    εχεις μοτερ για αυξηση πιεσης νερου η οχι?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Είχα κι εγώ αντίστοιχα πρόβλημα στο μπάνιο μου και το έλυσα με την αντικατάσταση της μπαταρίας βάζοντας μια των 12€.

    Θυμόμουν μετά πως έμπαινα στο μπάνιο τα ξημερώματα και σκεφτόμουν πως θα ανοίξω την βρύση, χωρίς να ξυπνήσω όλον τον κόσμο και έλεγα μετά πως δεν την άλλαζα τόσο καιρό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-14, 09:30
  2. [Φορητός Η/Υ] Ποιο είναι το όνομα της μητρικής;
    από Hary Dee στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-14, 15:58
  3. [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] τι είναι αυτό;
    από auauau στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 17:24
  4. [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] Τι είναι αυτό 2
    από auauau στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 18:41
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-11, 12:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας