Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 61
  1. #21
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Οι αντιστασεις δεν καιγονται απο τις ινες των ρουχων οποτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι για αυτο.Ποσσες πλυσεις κανει το πλυντηριο την εβδοαμαδα?Εκτος του απορυπαντικου βαζεις και αλλα προσθετα οπως χλωρινη?

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αντιστασεις δεν καιγονται απο τις ινες των ρουχων οποτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι για αυτο.Ποσσες πλυσεις κανει το πλυντηριο την εβδοαμαδα?Εκτος του απορυπαντικου βαζεις και αλλα προσθετα οπως χλωρινη?
    4 πλύσεις/βδομάδα συνήθως. Άλλα πρόσθετα ποτέ, εκτός από την αφαλατική ταμπλέτα. Δες λίγο την εργοστασιακή αντίσταση που άλλαξα το 2014, γιατί εγώ αν και άσχετος νομίζω ότι η αντίσταση καταστράφηκε εξαιτίας της συσσώρευσης ινων...


  3. #23
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Ομολογω οτι τετοιο τυλιγμα πρωτη φορα βλεπω,ειναι λες και το εκανες σκοπιμα με το χερι σου.Ναι θα μπορουσε να φταει αυτο στην περιπτωση σου,εγω παντως τετοιο τυλιγμα πρωτη φορα βλεπω και πιστεψε με εχω αλαξει εκατονταδες αντιστασεις.
    Οσο για το αν μπορεις να κανεις κατι για αυτο το βρισκω λιγο απιθανο να δωθει καποια λυση λογο οτι οταν το πλυντηριο στιβει οτι και να βαλεις στο σημειο για προστασια υπαρχει ο κινδυνος να να φυγει απο τη θεση του και να κανει μεγαλυτερη ζημια.

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Γιάννη πληροφοριακά σου λέω ότι είχα αλλάξει με καινούριες αντιστάσεις, 2 κατά σειρά και μας έριχνε ρελε (ακόμη και σε ηλεκτρικές κουζίνες) . Στην 3 αλλαγή δούλεψε κανονικά , θέλω να πω με αυτό , ότι η απαιτήσεις ρελε προστασίας είναι τέτοιες που η συγκεκριμένη αντίσταση που θα τοποθετηθεί πρέπει να είναι πολύ καλή ποιοτικά .
    4-5 πλύσεις την βδομάδα δεν είναι λίγο.
    Οι περισσότερες αντιστάσεις που έχουν πρόβλημα με το "καλημέρα " της τοποθέτησης τους είναι "no name " και φθηνές. Στην περίπτωση σου πήρες την λίγο καλύτερη δυνατή ποιοτικά αντίσταση γιαυτό και τα 3 χρόνια .
    Εάν στο φίλτρο τοποθετήσεις σίτα , θα βουλώνει ευκολότερα . Προφανώς το είδος ρουχισμού πλύσης είναι μάλλον περισσότερο μάλλινα / κουβέρτες / πετσέτες κτλ. Τα χνούδια δεν δημιούργησαν πρόβλημα στην αντίσταση ούτε τα άλατα . Έχω δει αντίσταση τόσο σκεπασμένη από χνούδια άλατα που δεν έβλεπες τις σωληνώσεις της αντίστασης από κάτω (και αυτό με τοποθετημένο ρελέ προστασίας / καταστράφηκε σύμφωνα με δήλωση του ιδιοκτήτη μετά τα 12 περίπου χρόνια ).

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογω οτι τετοιο τυλιγμα πρωτη φορα βλεπω,ειναι λες και το εκανες σκοπιμα με το χερι σου.Ναι θα μπορουσε να φταει αυτο στην περιπτωση σου,εγω παντως τετοιο τυλιγμα πρωτη φορα βλεπω και πιστεψε με εχω αλαξει εκατονταδες αντιστασεις.
    Οσο για το αν μπορεις να κανεις κατι για αυτο το βρισκω λιγο απιθανο να δωθει καποια λυση λογο οτι οταν το πλυντηριο στιβει οτι και να βαλεις στο σημειο για προστασια υπαρχει ο κινδυνος να να φυγει απο τη θεση του και να κανει μεγαλυτερη ζημια.
    Και η 2η αντίσταση που κάηκε και την άλλαξα προχθές περίπου έτσι ήταν όπως στη φωτο...Μία μπάλα από ίνες κάτω αριστερά.

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη πληροφοριακά σου λέω ότι είχα αλλάξει με καινούριες αντιστάσεις, 2 κατά σειρά και μας έριχνε ρελε (ακόμη και σε ηλεκτρικές κουζίνες) . Στην 3 αλλαγή δούλεψε κανονικά , θέλω να πω με αυτό , ότι η απαιτήσεις ρελε προστασίας είναι τέτοιες που η συγκεκριμένη αντίσταση που θα τοποθετηθεί πρέπει να είναι πολύ καλή ποιοτικά .
    4-5 πλύσεις την βδομάδα δεν είναι λίγο.
    Οι περισσότερες αντιστάσεις που έχουν πρόβλημα με το "καλημέρα " της τοποθέτησης τους είναι "no name " και φθηνές. Στην περίπτωση σου πήρες την λίγο καλύτερη δυνατή ποιοτικά αντίσταση γιαυτό και τα 3 χρόνια .
    Εάν στο φίλτρο τοποθετήσεις σίτα , θα βουλώνει ευκολότερα . Προφανώς το είδος ρουχισμού πλύσης είναι μάλλον περισσότερο μάλλινα / κουβέρτες / πετσέτες κτλ. Τα χνούδια δεν δημιούργησαν πρόβλημα στην αντίσταση ούτε τα άλατα . Έχω δει αντίσταση τόσο σκεπασμένη από χνούδια άλατα που δεν έβλεπες τις σωληνώσεις της αντίστασης από κάτω (και αυτό με τοποθετημένο ρελέ προστασίας / καταστράφηκε σύμφωνα με δήλωση του ιδιοκτήτη μετά τα 12 περίπου χρόνια ).
    Σ ευχαριστω πολύ.

  7. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianndats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η 2η αντίσταση που κάηκε και την άλλαξα προχθές περίπου έτσι ήταν όπως στη φωτο...Μία μπάλα από ίνες κάτω αριστερά.
    Μου θύμισες ένα πλυντήριο μάλλον γαλλικό μοντέλο που είχε πριν και παράλληλα σε όλο το μήκος με την αντίσταση μια προστασία (Γ ή Ζ σε λαμάκι πιασμένο στον κάδο και πριν την αντίσταση / πριν από την φορά στυψίματος που γυρίζουν τα νερά ) και απορούσα τότε για ποιο λόγο το έκαναν έτσι . Και μάλλον σύμφωνα με την παρούσα συζήτηση γιαυτό το έκαναν έτσι .

    Αν έστυβε από την άλλη φορά το στύψιμο θα έβρισκες τις ίνες από την άλλη πλευρά της αντίστασης. Λογικό είναι πάνω στο στύψιμο και όσες ίνες έχουν μείνει να κουλουριαστούν πάνω στην 1η μετόπη της αντίστασης , επειδή ταυτόχρονα αδειάζει από νερά παραμένουν και στεγνώνουν εκεί . Στις αργές στροφές πλύσης έχουν την ευκαιρία οι ίνες να απελευθερωθούν σταδιακά , αλλά στο στύψιμο δύσκολα .

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θύμισες ένα πλυντήριο μάλλον γαλλικό μοντέλο που είχε πριν και παράλληλα σε όλο το μήκος με την αντίσταση μια προστασία (Γ ή Ζ σε λαμάκι πιασμένο στον κάδο και πριν την αντίσταση / πριν από την φορά στυψίματος που γυρίζουν τα νερά ) και απορούσα τότε για ποιο λόγο το έκαναν έτσι . Και μάλλον σύμφωνα με την παρούσα συζήτηση γιαυτό το έκαναν έτσι .

    Αν έστυβε από την άλλη φορά το στύψιμο θα έβρισκες τις ίνες από την άλλη πλευρά της αντίστασης. Λογικό είναι πάνω στο στύψιμο και όσες ίνες έχουν μείνει να κουλουριαστούν πάνω στην 1η μετόπη της αντίστασης , επειδή ταυτόχρονα αδειάζει από νερά παραμένουν και στεγνώνουν εκεί . Στις αργές στροφές πλύσης έχουν την ευκαιρία οι ίνες να απελευθερωθούν σταδιακά , αλλά στο στύψιμο δύσκολα .
    Πάντως εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι κακος ο σχεδιασμος από τον κατασκευαστη, το φιλτρο να μην εχει ποτε πιασει τιποτα, και η αντισταση να ειναι σαν τη χαβουζα...

  9. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Μια χαρά το βρίσκω το μοντέλο ακριβώς επειδή δεν έχει πιάσει τίποτα στο φίλτρο . Όταν άλλα πλυντήρια σου βγάζουν την ψυχή με το συχνό καθάρισμα φίλτρου. Έπειτα το πρόβλημα σου δεν δημιουργήθηκε εξαιτίας του φίλτρου, ούτε σου κατέστρεψε την αντλία κτλ.
    Αγοράστηκε το 2010 όπως λες, και 3-4 πλύσεις την βδομάδα .
    Έχουμε 7 έτη Χ 52 εβδομάδες Χ 3 πλύσεις την βδομάδα = 1092 πλύσεις

  10. #30

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακις
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα ,

    Αφού καταρχήν συγχαρώ & ευχαριστήσω το forum για τις χρήσιμες συμβδουλές τους τις οποίες έχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .

    Έχω τα ίδια συμπτώματα με τον gianndats (και Bosch 7xxx) , δηλάδη ξαφνικά πέφτει ο ρελές μόλις απλα γυρίσεις τον διακόπτη των προγραμμάτων . Αφού διάβασα τις ενέργειες που δοκίμασε , έκανε τα ίδια και απομόνωσα την αντίσταση , και γυρνάει ο διακόπτης χωρίς να ρίχνει ρελέ . Έβγαλα την αντίσταση , η οποία έιχε αρκετά χνούδια στην βάση της , αλλά γενικά ήταν σε καλή κατάσταση χωρίς άλατα .

    Ενώ ήμου έτοιμος να πάρω καινούργια αύριο , σκέφτηκα να την ελέγξω με ένα πολύμετρο .
    Το περίεργο είναι οτι την μέτρησα και δείχνει οκ , καθώς επίσης ακουμπώντας το ένα ή το άλλο ακρο την έλεγξα για διαρροή με το σασί αλλα δεν έχει . Επίσης την καθάρισα απο τα χνούδια και ΄ότι άλλο είχε μαζέψει ΄πανω της .

    Δέν την έβαλα πάλι πάνω , 1ον γιατί βγάζωντας της έχει λίγα νερά γύρω γύρω (οπότε θα τα αφήσω να στεγνώσουν καλύτερα αύριο ) , 2ον δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω για σιγουριά το λάστιχο 3ον ήταν και αργά , ώστε να δοκιμάσω πάλι αν με το καθάρισμα απο τα χνούδια διορθώθηκε .

    Να πάω να πάρω άλλη για σιγουρία ? Το λάστιχο αν και δείχνει σε καλή κατάσταση να το αλλάξω εφόσον υπάρχει μόνο του σαν ανταλλακτικό ? Είναι πιθανό απο τα χνούδια στην βάση να βραχυκύκλωνε ?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Προβλημα με πλυντηριο ρουχων Bosch
    από anagnostou1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-14, 23:48
  2. πλυντηριο ρουχων bosch 1101
    από jager στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-14, 08:02
  3. [Bosch] Πρόβλημα με πλυντηριο πιατων bosch
    από pro8 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 18:49
  4. [Bosch] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ BOSCH SMS5092EU/14
    από dln στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-14, 00:45
  5. [Bosch] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ BOSCH WOT20350BY/05
    από MEN1979 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-13, 07:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας