Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 61
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Εκρέμ
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!!!
    Πλυντήριο PRINCESS ρίχνει την ασφάλεια στη χελώνα της ΔΕΗ. 1)Αντισταση δεν ειναι 2)Αντιπαρασιτικος πυκνωτής δεν είναι τα έχω αλλάξει και πάλι ρίχνει την ασφάλεια. Πάμε για μοτέρ ?
    Ευχαριστώ!!!

  2. #12
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, ανεξάρτητα από το τί φταίει με το πλυντήριο, αν πέφτει η ασφάλεια στη χελώνα, πιθανότατα έχεις σημαντικό πρόβλημα με τον πίνακα στο σπίτι σου! Θα έπρεπε να πέφτει/καίγεται κάποια ασφάλεια στον πίνακα πριν προλάβει να πέσει η ασφάλεια στη χελώνα. Θα σου πρότεινα να φέρεις ένα ηλεκτρολόγο να ελέγξει τον πίνακά σου.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    πότε ακριβώς ρίχνει την ασφάλεια;
    μόλις το βάλεις στην πρίζα;
    μόλις πατήσεις το ON;
    μόλις το βάλεις σε κάποιο πρόγραμμα;

    αποσύνδεσε την αντλία εξαγωγής νερών, την αντίσταση, το μοτέρ, την η/ τις βαλβίδες εισαγωγής νερού, ότι άλλο αποσυνδέεται, και αν ακόμα πέφτει η ασφάλεια πας εγκέφαλο;

  4. #14
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Μην κάνεις τις δοκιμές βάζοντάς το στην πρίζα , θα δημιουργήσεις πιθανό και άλλο πρόβλημα π.χ. αν φταίει η αντίσταση , με το βραχυκύκλωμα που γίνεται μπορεί να κολλήσει μόνιμα η επαφή του πρεσοστάτη , του ρελέ πλακέτας αν έχει , ή του θερμοστάτη και πολλά άλλα (αν δεν έχει ήδη γίνει η ζημιά)
    Αν δε βρεις τίποτε ψάξε και για φθαρμένα καλώδια που ακουμπάνε σε μεταλλικό μέρος , ή έλεγξε και την κλειδαριά της πόρτας (λίγο σπάνιο αλλά το έτυχα κάποιες φορές
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (01-07-15)

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianndats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχομαι για ανατροφοδοτηση. Αλλαξα εχθες την αντισταση, ολα καλα πλεον, δουλευει μια χαρα χωρις να ριχνει το ρελε. Το ενα φυσακι της αντιστασης δεν κουμπωσε καλα (εχει "φορά") και στην αρχη δεν ζεσταινόταν η αντισταση οπως μετρουσα την παρεχομενη ταση με το πολυμετρο. Αλλαξα την φορά στο ενα φυσακι και ειδα μικροσκοπικο σπινθήρα, κατευθειαν δουλεψε η αντισταση. Θελω να ευχαριστησω θερμα οσους μου απαντησατε και ιδιατερα το μελος UV. ()που μου ανοιξε τα ματια με την αντισταση, ετσι γλιτωσα τα €50 του μαστορα (θα εφταναν αραγε . Η αντισταση που μου εδωσαν απ' οτι συμπεραινω ειναι "του κιλου" αφου κοστιζε μολις 9,5€ (χωρις τον θερμοστατη, τον αφαιρεσα απ την καμμενη) και ο πωλητης μου ειπε ειναι universal της τελευταιας 5ετιας και οχι ειδικος τυπος για το δικο μου πλυντηριο. Τελος να πληροφορησω οτι παρολο που χρησιμοποιω επωνυμο αφαλλατικο η αντισταση ηταν καλυμμενη με 1~3 χιλιοστα αλατα, αλλα η ζημια μαλλον πρωηλθε απο τις ινες ρουχων που εδεσαν στο κατω μερος και δημιουργησαν απο κατω διαβρωση
    με τα χρονια, οπως βλεπετε στην φωτο. Εις το επανιδειν!
    Χαιρετώ την ομάδα μετά από 3,5 χρόνια για να δηλώσω ότι η αντίσταση που άλλαξα τον 8/2014 κάηκε κι αυτή! Είναι αστείο αλλά μάλλον οι αντιστάσεις πλέον κατασκευάζονται με συγκεκριμενη διάρκεια ζωής, η εργοστασιακή άντεξε 4,5 χρόνια, η τσιποαντίσταση των 9,5€ άντεξε ακόμα λιγότερο μόλις 3 χρόνια. Να τονίσω ότι αυτή τη φορά η καμενη αντίσταση δεν έριχνε το ρελέ του πίνακα όπως τον 8/2014. Αυτή η φορά το πλυντήριο δούλευε αλλά 6 μήνες τώρα άφηνε τα προγράμματα στη μέση ή έμενε κολημμένο στην άντλυση χωρίς να προχωράει σε στύψιμο και άλλα πολλά κουλά πράγματα. Νόμιζα ήταν θέμα πλακέτας, όμως γκουγκλαροντας ανακαλυψα οτι αυτή η σχιζοφρενική συμπεριφορά ίσως οφείλεται σε καμενη αντισταση. Και όντως διαπίστωσα ότι είχαμε 6 μηνες καμενη αντισταση και δεν το ξεραμε. Για όσους έχουν το ίδιο πλυντήριο (Bosch Logixx 8 Sensitive WAS20420GR) έχω να ενημερώσω ότι ίσως ανακάλυψα το λόγο που καιγεται τακτικά η αντίσταση, θα πειραματιστώ με πιθανές λύσεις όταν θα έχω χρόνο και θα επανέλθω για ενημέρωση.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gianndats για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (02-02-18)

  8. #16
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Μήπως έχεις πολλά άλατα στο νερό που είτε επικάθονται είτε σκεπάζουν την αντίσταση εμποδίζοντας την μετάδοση της θερμότητας στο νερό;
    Όταν έβγαλες την προηγούμενη, καθάρισες (απο την τρύπα που βρισκόταν η αντίσταση) το χώρο από τα ιζήματα;

  9. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις πολλά άλατα στο νερό που είτε επικάθονται είτε σκεπάζουν την αντίσταση εμποδίζοντας την μετάδοση της θερμότητας στο νερό;
    Όταν έβγαλες την προηγούμενη, καθάρισες (απο την τρύπα που βρισκόταν η αντίσταση) το χώρο από τα ιζήματα;
    Καλημέρα. Οχι δεν εφταιγαν τα αλατα, η καμενη αντίσταση ήταν πεντακάθαρη απο άλατα, ίσως επειδή σε κάθε πλύση χρησιμοποιούμε αφαλατική ταμπλέτα (τη φτηνιάρικη του φτηνιάρικου σουπεραρκετ) ακριβώς επειδή έχουμε πολύ σκληρό νερό. Ειχε βεβαια σε καποια σημεία "σαπουνια" δηλαδή αδιάλυτο απορρυπαντικό, αλλά αυτό συνεβη επειδή τους τελευταίους 6 μήνες γίνονταν πλύσεις μόνο με κρύο νερό. Το 2ο που με ρωτάς (αν καθαρισα το χώρο απο ιζήματα) το 2014 που αλλαξα την εργοστασιακή, αυτό δεν το θυμάμαι αλλά μαλλον ναι γιατί τωρα που εκανα τη 2η αλλαγη δεν ειχε βρωμιές ο χώρος. Εχω όμως μάλλον καταλήξει στη πηγή του προβλήματος. Το κατω αριστερό μερος της αντίστασης είχε μια μπάλα από ίνες ρούχων και άλλα συναφή, το ίδιο ακριβώς φαινόμενο που είχε και η εργοστασιακή αντίσταση (φαινεται στη φωτό της απάντησης μου #10) τον 8/2014. Σε εκείνο το σημείο αριστερά της αντίστασης βρίσκεται η επανείσοδος νερών του κάδου, εννοώ των ζεστών επαναχρησιμοποιούμενων νερών. Αυτά λοιπόν τα νερά κατά την επανείσοδο τους στον κάδο πρώτα πρώτα κουτουλάνε σε εκείνο το σημείο της αντίστασης και ουσιαστικά η αντισταση λειτουργεί ως "φιλτρο" και πανω της καθονται ολες οι βρωμιες που κανονικα θα έπρεπε να παρακρατούνται στο κανονικό φίλτρο! Την ίδια στιγμη, το κανονικό φίλτρο είναι πραγματικά πεντακάθαρο. Στα 8 χρόνια που το έχουμε το πλυντήριο ποτε δεν εχω βρει καμια τριχα/ίνα στο ρημαδοφίλτρο! Δηλαδή μιλάμε για ένα σχεδιαστικό πρόβλημα του πλυντηρίου, ή το φίλτρο μου έχει πρόβλημα. Δειτε λίγο το φίλτρο στη φωτό, σας φαίνεται εντάξει; Δε θα έπρεπε να έχει καποια σίτα για να παρακρατάει όλα αυτά που τελικά καταλήγουν πανω στην αντίσταση και την καταστρέφουν;
    IMG_20180204_110305 (Large).jpgIMG_20180204_110259 (Large).jpg

  10. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianndats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Οχι δεν εφταιγαν τα αλατα, η καμενη αντίσταση ήταν πεντακάθαρη απο άλατα, ίσως επειδή σε κάθε πλύση χρησιμοποιούμε αφαλατική ταμπλέτα (τη φτηνιάρικη του φτηνιάρικου σουπεραρκετ) ακριβώς επειδή έχουμε πολύ σκληρό νερό. Ειχε βεβαια σε καποια σημεία "σαπουνια" δηλαδή αδιάλυτο απορρυπαντικό, αλλά αυτό συνεβη επειδή τους τελευταίους 6 μήνες γίνονταν πλύσεις μόνο με κρύο νερό. Το 2ο που με ρωτάς (αν καθαρισα το χώρο απο ιζήματα) το 2014 που αλλαξα την εργοστασιακή, αυτό δεν το θυμάμαι αλλά μαλλον ναι γιατί τωρα που εκανα τη 2η αλλαγη δεν ειχε βρωμιές ο χώρος. Εχω όμως μάλλον καταλήξει στη πηγή του προβλήματος. Το κατω αριστερό μερος της αντίστασης είχε μια μπάλα από ίνες ρούχων και άλλα συναφή, το ίδιο ακριβώς φαινόμενο που είχε και η εργοστασιακή αντίσταση (φαινεται στη φωτό της απάντησης μου #10) τον 8/2014. Σε εκείνο το σημείο αριστερά της αντίστασης βρίσκεται η επανείσοδος νερών του κάδου, εννοώ των ζεστών επαναχρησιμοποιούμενων νερών. Αυτά λοιπόν τα νερά κατά την επανείσοδο τους στον κάδο πρώτα πρώτα κουτουλάνε σε εκείνο το σημείο της αντίστασης και ουσιαστικά η αντισταση λειτουργεί ως "φιλτρο" και πανω της καθονται ολες οι βρωμιες που κανονικα θα έπρεπε να παρακρατούνται στο κανονικό φίλτρο! Την ίδια στιγμη, το κανονικό φίλτρο είναι πραγματικά πεντακάθαρο. Στα 8 χρόνια που το έχουμε το πλυντήριο ποτε δεν εχω βρει καμια τριχα/ίνα στο ρημαδοφίλτρο! Δηλαδή μιλάμε για ένα σχεδιαστικό πρόβλημα του πλυντηρίου, ή το φίλτρο μου έχει πρόβλημα. Δειτε λίγο το φίλτρο στη φωτό, σας φαίνεται εντάξει; Δε θα έπρεπε να έχει καποια σίτα για να παρακρατάει όλα αυτά που τελικά καταλήγουν πανω στην αντίσταση και την καταστρέφουν;
    IMG_20180204_110305 (Large).jpgIMG_20180204_110259 (Large).jpg
    .

    Αν προσθέσω εκει στο φίλτρο καμια σίτα θα προκαλέσω καμια δυσλειτουργία λέτε;

  11. #19
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Δεν υπαρχει λογος να βαλεις σιτα,ολα τα καινουργια πλυντηρια εχουν φιλτρο χωρις σιτα,τα χνουδια πανε κατευθειαν στην αποχετευση.Παλια ανοιγαμε φιλτρο καθε μηνα και καθαριζαμε τα χνουδια,τωρα τα χνουδια φευγουν μονα τους.Τα σημερινα φιλτρα ειναι μονο για χοντρα σκουπιδια και κατα μια εννοια ειναι σχεδον αχρηστα.
    Το σκεπτικο σου στο#17 ειναι λαθος γιατι το πλυντηριο δεν ανακυκλωνει τα ιδια νερα μεσο του φιλτρου,αυτο το κανουν μονο τα πλυντηρια με ψεκασμο-jet system.
    Οι αντιστασεις καιγονται για πολλους λογους,οπως κακη ποιοτητα ανταλακτικου-πολυ συχνη χρηση του πλυντηριου-χρηση ακαταλληλων αποριπαντικων,ηλεκτροληση και αλλα πολλα.

  12. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει λογος να βαλεις σιτα,ολα τα καινουργια πλυντηρια εχουν φιλτρο χωρις σιτα,τα χνουδια πανε κατευθειαν στην αποχετευση.Παλια ανοιγαμε φιλτρο καθε μηνα και καθαριζαμε τα χνουδια,τωρα τα χνουδια φευγουν μονα τους.Τα σημερινα φιλτρα ειναι μονο για χοντρα σκουπιδια και κατα μια εννοια ειναι σχεδον αχρηστα.
    Το σκεπτικο σου στο#17 ειναι λαθος γιατι το πλυντηριο δεν ανακυκλωνει τα ιδια νερα μεσο του φιλτρου,αυτο το κανουν μονο τα πλυντηρια με ψεκασμο-jet system.
    Οι αντιστασεις καιγονται για πολλους λογους,οπως κακη ποιοτητα ανταλακτικου-πολυ συχνη χρηση του πλυντηριου-χρηση ακαταλληλων αποριπαντικων,ηλεκτροληση και αλλα πολλα.
    Καλησπέρα. Σ' ευχαριστω πολυ για το χρόνο που αφιέρωσες. Βλεπω οτι γνωρίζεις καλά το επάγγελμα άρα οκ δεν το ψάχνω άλλο με την προσθηκη σίτας. Απ' την άλλη όμως δε μπορώ να αγνοήσω το γεγονός οτι η αντίσταση στο κατω αριστερο τμημα της γεμιζει με μια μπαλα απο ινες/τριχες που προέρχεται από την είσοδο νερών που βρισκεται ακριβως διπλα (οκ δεν εινα ιανακυκλωση οπως εσφαλμενα εγραψα αλλα ειναι κάποια είσοδος νερου). Μπορω να κανω κατι εκει να μην πιανει ινες/τριχες η αντισταση; Γιατι την σαπιζουν και καταστρέφεται.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Προβλημα με πλυντηριο ρουχων Bosch
    από anagnostou1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-14, 23:48
  2. πλυντηριο ρουχων bosch 1101
    από jager στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-14, 08:02
  3. [Bosch] Πρόβλημα με πλυντηριο πιατων bosch
    από pro8 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 18:49
  4. [Bosch] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ BOSCH SMS5092EU/14
    από dln στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-14, 00:45
  5. [Bosch] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ BOSCH WOT20350BY/05
    από MEN1979 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-13, 07:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας