Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    μου φάνηκε πολύ περίεργο το να μην υπάρχουν πολλά μοντέλα στην αγορά με τέτοια δυνατότητα και το' ψαξα λίγο παραπάνω. Απ'ότι κατάλαβα παλιά κυκλοφορούσαν (στο εξωτερικό τουλάχιστον) τέτοια μοντέλα, αλλά τείνουν να καταργηθούν αυτά τα μοντέλα. Μια κάποια εξήγηση που βρήκα σ'ένα site είναι ότι μέχρι τους 40ο βαθμούς και κάποια μέχρι και τους 60ο βαθμούς τα πλυντήρια χρησιμοποιούσαν μόνο νερό από την παροχή του κρύου. Εν τω μεταξύ χρειάζονται το ζεστό μόνο στο πρώτο γέμισμα του πλυντηρίου, μετά θέλουν μόνο κρύο. Επίσης λένε ότι ο χρόνος που θα περάσει από την παροχή του ζεστού μέχρι να αδειάσει ο σωλήνας από το κρύο νερό που έχει μέσα για να 'κατέβει' το ζεστό κάτω είναι χαμένο νερό(κάποιοι γράφουν ότι κρατάνε το αρχικό κρύο νερό για να ποτίζουν τα φυτά τους!!!). Τι να πω? Είναι μια κάποια εξήγηση γιατί δεν έχουν σαν standard οι εταιρείες την διπλή παροχή ούτε στα πλυντήρια ρούχων ούτε στα πιάτων. Όχι πολύ ικανοποιητική βέβαια(γιατί ας πούμε δεν έχουν έναν αισθητήρα θερμότητας να καταλαβαίνει ότι μέχρι κάποια στιγμή είναι κρύο νερό(αυτό εξαρτάται βέβαια και από την απόσταση των σωληνώσεων); Αλλά τι να το κάνουν τόσο κρύο νερό; Που να το διοχετεύσουν; Η' θα το ζεστάνουν κι αυτό, οπότε πόσο θα είναι το όφελος;
    Σας στέλνω και το Link για περισσότερη μελέτη!
    http://forums.whirlpool.net.au/archive/2172355
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosi : 01-07-14 στις 23:51

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Οχι πετρο δεν αναφερομουν σε εσενα ή στο δικο σου.Γενικα για ενα πλυντηριο διπλης παροχης το δυσκολο ειναι η ρυθμιση θερμοκρασιας ,αληθεια το κανουν αυτοματα αυτα τα πλυντηρια?
    Ειλικρινά δεν γνωρίζω (πως το κάνουν) είναι πλυντήρια (2πλης παροχής) που τα έβλεπα στην 10ετία του 80! (πολύ παλιά) και ποτέ δεν εξερεύνησα αναλυτικά πως λειτουργούν (γιατί ενώ ήξερα ότι υπάρχουν) δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ. Έχω την εντύπωση με εντελώς πρόχειρη εκτίμηση ότι ανάλογα το πρόγραμμα που θα διάλεγες (40 βαθμούς - 60 - 90 ) μόνο αν διάλεγες τους 90 βαθμούς θα έπαιρνε 1ο νερό απευθείας από ηλιακό. Και αν αυτό το νερό τύγχανε να είναι 70 βαθμούς απλά συμπλήρωνε η αντίσταση την διαφορά.

    Παντως για το Α++ πιστευω οτι επρεπε να ειναι πρωτο μελημα η παροχη ζεστου νερου.
    Το κορυφαίο ... όλα τα άλλα είναι παπαριές. Όποιος αμφιβάλει ας έρθει σε μένα με έναν μετρητή κατανάλωσης σε πρόγραμμα 90 βαθμών να δούμε πόσο θα κάψει ο ένας με ηλιακό και πόσο ο άλλος χωρίς .. (η κόντρα όχι μόνο ως προς την κατανάλωση ρεύματος ... αλλά και ως προς την ταχύτητα της πλύσης!!)

    μου φάνηκε πολύ περίεργο το να μην υπάρχουν πολλά μοντέλα στην αγορά με τέτοια δυνατότητα και το' ψαξα λίγο παραπάνω.
    Δεν είναι περίεργο απλά είναι ένα φοβερό πλεονέκτημα που θα προβλημάτιζε ιδιαίτερα τους κατασκευαστές (γιατί θα χρειαζόταν πολλά εξαρτήματα όπως αναφέρει και το λινκ ... 150 ευρώ αξία εκτιμούν αυτοί ... αλλά τρίχες .. δεν είναι μόνο αυτό ) θα καταστρεφόταν ο ανταγωνισμός προς τα έξω (καθώς ο κόσμος τον ενδιαφέρει ποιος το πουλάει έστω και 10 ευρώ φθηνότερα από τον άλλον)

    (κάποιοι γράφουν ότι κρατάνε το αρχικό κρύο νερό για να ποτίζουν τα φυτά τους!!!). Τι να πω?
    Αν ο ηλιακός είναι κοντά στο πλυντήριο θα ήταν καλύτερα ... αλλά και πάλι μπούρδες λένε . Εγώ τόσα χρόνια αυτό κάνω και μάλιστα είμαι στον 1 όροφο και ο ηλιακός μου πάνω στο ρετιρέ του 2ου ορόφου και δεν έχω πρόβλημα ούτε στις ηλιόλουστες μέρες του χειμώνα .
    Και εξηγώ ... εγώ π.χ. αν θέλω να βάλω πλύσεις επειδή χρησιμοποιώ στην πλειοψηφία σκούρα ρούχα αυτά θέλουν 40 - 60 βαθμούς το πολύ . ο ηλιακός μπορεί μέσα του να έχει 80 - 90 βαθμούς .
    Ναι στην αρχή θα πάρει κρύο νερό αλλά το τελευταίο νερό που θα μπει μέσα θα έχει 80 - 90 βαθμούς που θα ισορροπήσει το κρύο του πρώτου νερού πάλι στους 40 - 60 . Και αν δεν το ισορροπήσει π.χ. έβαλα πρόγραμμα για 60 βαθμούς (και η ισορρόπηση είναι 40 - 45 - 50 βαθμούς ) απλά θα δουλέψει και λίγο η αντίσταση για να συμπληρώσει την διαφορά . Τον χειμώνα η θερμοκρασία του νερού από βρύση κατευθείαν είναι "πάγος" .. για σκεφτείτε τι ρεύμα θα χρειαστεί για να φτάσει έστω στους 60 βαθμούς.

    Όχι πολύ ικανοποιητική βέβαια(γιατί ας πούμε δεν έχουν έναν αισθητήρα θερμότητας να καταλαβαίνει ότι μέχρι κάποια στιγμή είναι κρύο νερό(αυτό εξαρτάται βέβαια και από την απόσταση των σωληνώσεων); Αλλά τι να το κάνουν τόσο κρύο νερό; Που να το διοχετεύσουν; Η' θα το ζεστάνουν κι αυτό, οπότε πόσο θα είναι το όφελος;
    εξαρτάται βέβαια και από την απόσταση των σωληνώσεων
    Εγώ πρώτα ξυρίζομαι και μετά βάζω πλυντήριο ... οπότε με το ξεκίνημα μπαίνει κατευθείαν ζεστό "ιαματικό νεράκι"

    Με βάλατε σε σκέψεις ρε παιδιά να ασχοληθώ με κάποιο project πατέντα με 2 βαλβίδες έτσι ώστε με δικό μας χειρισμό και ανάλογα το πρόγραμμα σε βαθμούς που θα επιλέξεις να έχεις και την σωστή θερμοκρασία από τον ηλιακό ... να είχα χρόνο μόνο.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά δεν γνωρίζω (πως το κάνουν) είναι πλυντήρια (2πλης παροχής) που τα έβλεπα στην 10ετία του 80! (πολύ παλιά) και ποτέ δεν εξερεύνησα αναλυτικά πως λειτουργούν (γιατί ενώ ήξερα ότι υπάρχουν) δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ. Έχω την εντύπωση με εντελώς πρόχειρη εκτίμηση ότι ανάλογα το πρόγραμμα που θα διάλεγες (40 βαθμούς - 60 - 90 ) μόνο αν διάλεγες τους 90 βαθμούς θα έπαιρνε 1ο νερό απευθείας από ηλιακό. Και αν αυτό το νερό τύγχανε να είναι 70 βαθμούς απλά συμπλήρωνε η αντίσταση την διαφορά.

    Το κορυφαίο ... όλα τα άλλα είναι παπαριές. Όποιος αμφιβάλει ας έρθει σε μένα με έναν μετρητή κατανάλωσης σε πρόγραμμα 90 βαθμών να δούμε πόσο θα κάψει ο ένας με ηλιακό και πόσο ο άλλος χωρίς .. (η κόντρα όχι μόνο ως προς την κατανάλωση ρεύματος ... αλλά και ως προς την ταχύτητα της πλύσης!!)


    Δεν είναι περίεργο απλά είναι ένα φοβερό πλεονέκτημα που θα προβλημάτιζε ιδιαίτερα τους κατασκευαστές (γιατί θα χρειαζόταν πολλά εξαρτήματα όπως αναφέρει και το λινκ ... 150 ευρώ αξία εκτιμούν αυτοί ... αλλά τρίχες .. δεν είναι μόνο αυτό ) θα καταστρεφόταν ο ανταγωνισμός προς τα έξω (καθώς ο κόσμος τον ενδιαφέρει ποιος το πουλάει έστω και 10 ευρώ φθηνότερα από τον άλλον)


    Αν ο ηλιακός είναι κοντά στο πλυντήριο θα ήταν καλύτερα ... αλλά και πάλι μπούρδες λένε . Εγώ τόσα χρόνια αυτό κάνω και μάλιστα είμαι στον 1 όροφο και ο ηλιακός μου πάνω στο ρετιρέ του 2ου ορόφου και δεν έχω πρόβλημα ούτε στις ηλιόλουστες μέρες του χειμώνα .
    Και εξηγώ ... εγώ π.χ. αν θέλω να βάλω πλύσεις επειδή χρησιμοποιώ στην πλειοψηφία σκούρα ρούχα αυτά θέλουν 40 - 60 βαθμούς το πολύ . ο ηλιακός μπορεί μέσα του να έχει 80 - 90 βαθμούς .
    Ναι στην αρχή θα πάρει κρύο νερό αλλά το τελευταίο νερό που θα μπει μέσα θα έχει 80 - 90 βαθμούς που θα ισορροπήσει το κρύο του πρώτου νερού πάλι στους 40 - 60 . Και αν δεν το ισορροπήσει π.χ. έβαλα πρόγραμμα για 60 βαθμούς (και η ισορρόπηση είναι 40 - 45 - 50 βαθμούς ) απλά θα δουλέψει και λίγο η αντίσταση για να συμπληρώσει την διαφορά . Τον χειμώνα η θερμοκρασία του νερού από βρύση κατευθείαν είναι "πάγος" .. για σκεφτείτε τι ρεύμα θα χρειαστεί για να φτάσει έστω στους 60 βαθμούς.




    Εγώ πρώτα ξυρίζομαι και μετά βάζω πλυντήριο ... οπότε με το ξεκίνημα μπαίνει κατευθείαν ζεστό "ιαματικό νεράκι"

    Με βάλατε σε σκέψεις ρε παιδιά να ασχοληθώ με κάποιο project πατέντα με 2 βαλβίδες έτσι ώστε με δικό μας χειρισμό και ανάλογα το πρόγραμμα σε βαθμούς που θα επιλέξεις να έχεις και την σωστή θερμοκρασία από τον ηλιακό ... να είχα χρόνο μόνο.
    αντε ξεκινα το
    το ιδανικο ειναι ελεγχος θερμοκρασιας ζεστου νερου και αν ικανοποιει τις απαιτησεις της πλυσης τοτε μπορει να γινεται και αποριψη 10-20λτ.ωστε να παιρνει το ζεστο.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε ξεκινα το
    το ιδανικο ειναι ελεγχος θερμοκρασιας ζεστου νερου και αν ικανοποιει τις απαιτησεις της πλυσης τοτε μπορει να γινεται και αποριψη 10-20λτ.ωστε να παιρνει το ζεστο.
    (Χωρίς απόρριψη) αυτό είναι ήδη λυμένο από την (ανακυκλοφορία ζεστού νερού) που είναι και το πιο σωστό .
    http://www.thermoydravlikos.gr/article.php?ID=192

    Αλλά αυτό φαντάζομαι θα κοστίζει για να γίνει μετατροπή σε απλό ηλιακό θερμοσίφωνα

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Babantza
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Serres
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Μπορειτε να δειτε για μια βαλβιδα θερμοστατικη. Μπαινει συνηθως σε ηλιακους για ελεγχο τ νερου. Το εχω κανει εδω κ 3 χρονια στο πλυντηριο κ δουλευει αψογα.
    Δουλευει απο 35-60 βαθμους κ το ρυθμιζεις οπως θες εσυ.
    Esbe ειναι η μαρκα που εχω εγω.

  6. #16

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μίνα
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Μου κάνει εντύπωση που οι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν πλέον πλυντήρια διπλής παροχής. Το 2004 δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να βρω ένα Πίτσος και δουλεύει ακόμα. Η μόνη επέμβαση που έκανα ήταν δυο φορές καθάρισμα στο σωλήνα της αντλίας, και μάλιστα μέσα σε ένα μήνα βούλωσε δυο φορές και μετά από 13 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας (δεν έχει φίλτρο οπότε πρέπει να ξεμοντάρεις την αντλία από κάτω). Οι κατασκευαστές πάντως είναι άθλιοι και υποκριτές οι πιστοποιητές ενεργειακής απόδοσης, ό,τι κάνουν το κάνουν για να σε έχουν να ξοδεύεις συνέχεια περισσότερα, με τις ευλογίες της ΕΕ.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spaceoddity Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση που οι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν πλέον πλυντήρια διπλής παροχής.
    https://www.tsampas.gr/product/12634...87%CE%AE%CF%82
    http://www.samourkasidis.gr/offers/c...0BSC%20EU.html

    Οι κατασκευαστές πάντως είναι άθλιοι και υποκριτές οι πιστοποιητές ενεργειακής απόδοσης, ό,τι κάνουν το κάνουν για να σε έχουν να ξοδεύεις συνέχεια περισσότερα, με τις ευλογίες της ΕΕ.
    Συμφωνώ αλλά όχι από αυτήν την άποψη που το θέτεις γιατί η διπλή παροχή ή μη δεν αποδεικνύει δόλο . (δεν θα γινόταν πιο εύθραυστη η συσκευή με την πρόσθεση ή μη μιας διπλής παροχής) . Και δεν νομίζω να απασχολεί τον κατασκευαστή περί "ενεργειακής απόδοσης" της συσκευής . Το κάνει εν μέρη για τα μάτια του κόσμου αλλά αυτό αφορά π.χ. το μοτέρ κτλ και όχι επί του πιο ουσιαστικού θέματος που είναι το ζεστό νερό και το πιο ενεργοβόρο κομμάτι.

    Οι κατασκευαστές κάνουν άλλες πονηριές π.χ. την πρόσθεση ενός Traic για να λειτουργεί ένας ανεμιστήρας (σε ψυγείο) ή μπόλικη χρήση πυκνωτών και εξαρτημάτων (για να "σκοντάψουν " πιο εύκολα σε συντομότερο χρόνο) έτσι ώστε λίγο αργότερα να σου "προτείνουν" να καλέσεις το "εξουσιοδοτημένο" service τους και να πληρώνεις ότι δεν έχεις να πληρώσεις ... και από πάνω σου προτείνουν και επέκταση εγγύησης . (δηλαδή ότι έκανε κάποτε ο Αλ Καπόνε που πουλούσε "προστασία " σε όποιους καταστηματάρχες).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-02-17 στις 08:12

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Εγώ πλυντήριο διπλής παροχής δεν έχω , αλλά το δουλεύω με χρήση ζεστού νερού από ηλιακό με χρήση αναμικτικής βρύσης , απλά πρέπει να επιλέξεις άλλα προγράμματα πιο μεγαλύτερα σε χρόνο του κανονικού (το μοντέλο μου με ηλεκτρονικά και δουλεύει άψογα για χρόνια )

  9. #19

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λυκούργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Στην Αμερικη σχεδον ολα τα πλυντηρια ειναι διπλης παροχης και μαλιστα η συντριπτικη πλοιοψηφια τους δεν εχουν καν δυνατοτητα θερμανσης του νερου!Δηλ. αν δεν εχει ζεστο νερο ο θερμοσιφωνας δεν μπορεις να πλυνεις με ζεστο νερο.Ουτε εχουν καποιον αισθητηρα θερμοκρασιας για να τσεκαρει ποσο ζεστο ειναι το νερο του θερμοσιφωνα και να προσαρμοσει αναλογα τις αναλογιες κρυου/ζεστου.Συνηθως εχουν 3 φιξ επιλογες θερμοκρασιας(Cold,Warm,Hot).Στην 1η παιρνει μονο κρυο νερο,στην 2η 50-50 κρυο και ζεστο και στην 3η μονο ζεστο.Γι αυτο και οι Αμερικανοι δεν λενε ποτε "πλενω στους 30/40/60 βαθμους",αλλα "πλενω με κρυο/χλιαρο/ζεστο νερο".Μεγαλη πατατα κατα την γνωμη μου διοτι μπορει να ειναι οικονομικο στο ρευμα αλλα ποτε δεν εχεις εξασφαλισμενη θερμοκρασια πλυσης.Μπορει π.χ. να νομιζεις οτι πλενεις με 60 βαθμους και να πλενεις με 40 διοτι το νερο του θερμοσιφωνα δεν ειναι αρκετα ζεστο και το πλυντηριο δεν εχει αντισταση για να συμπληρωσει τους βαθμους που λειπουν.Τα πλυντηρια ευρωπαϊκου τυπου με ενσωματομενο θερμοστατη και αντισταση θερμανσης,κατι που εδω υπαρχει απο την δεκαετια του '50,σε αυτους ειναι κατι πρωτογνωρο που κυκλοφορησε για 1η φορα τα τελευταια 4-5 χρονια και συνηθως ειναι πανακριβα!Σε καποιες αλλες χωρες(π.χ. Ιαπωνια,Κινα) που συνηθιζουν πλενουν μονο με κρυο νερο,τα πλυντηρια τους δεν εχουν καν επιλογεα θερμοκρασιας!

  10. #20
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Στην Αμερική το θερμοσίφωνο δουλεύει 24/7 (σύμφωνα με το μαυράκι και τον Τσάκι Τσάν στο karate kid remake )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από candy_washer93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Αμερικη σχεδον ολα τα πλυντηρια ειναι διπλης παροχης και μαλιστα η συντριπτικη πλοιοψηφια τους δεν εχουν καν δυνατοτητα θερμανσης του νερου!Δηλ. αν δεν εχει ζεστο νερο ο θερμοσιφωνας δεν μπορεις να πλυνεις με ζεστο νερο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλυντήριο Ρούχων FAGOR 1FE-417
    από QED στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-20, 20:59
  2. Παροχή ρεύματος από άλλο διαμέρισμα
    από bahamut21 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 16:16
  3. [Siemens] Πλυντήριο Ρούχων Siemens
    από dvavoul στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 22:44
  4. [Candy] Πλυντήριο ρούχων - 2 βλάβες
    από stafidas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 17:58
  5. [Whirlpool] ADG 175 Πλυντήριο πιάτων
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 18:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας