Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή Panasonic rx-1550 δεν αλλάζει σταθμό

    Καλησπέρα, ξέθαψε ο πατέρας μου ένα μάλλον προϊστορικό National Panasonic rx-1550 αλλά με έχει πρήξει να το φτιάξω. Αλλά για το πρόβλημα που βλέπω εγώ δεν έχω ιδέα ούτε καν που να ξεκινήσω να κοιτάζω οπότε θα ήθελα να μου δώσετε καμιά ιδέα αν γίνεται. Λοιπόν φαίνεται κολλημένο σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό μόνο και κουνώντας το μαραφέτι που αλλάζει σταθμούς, πηγαινοέρχεται η βελόνα πέρα δώθε αλλά ο σταθμός παραμένει εκεί ακλόνητος. Κάνει κάτι χρουτσου χρουτσου βέβαια, και σε μερικά σημεία χαλάει λίγο (σα να μην πιάνει καλά) αλλά παρόλαυτα δεν αλλαζει σταθμό.

    Μπορεί να επισκευαστεί; Πείτε μου αν χρειάζεστε φωτό να βγάλω έτσι ώστε να με κατευθύνεται στο τι να κοιτάξω κλπ κλπ
    Στην πορεία θα βρεθούν σίγουρα κι άλλα προβλήματα, αλλά τουλάχιστον αν μπορεί να δουλέψει το ράδιο χωρίς προβλημα και μετά θα κοιτάξω και την κασέτα (νομίζω παίζει πολύ χαμηλά σε ένταση, αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλη κασέτα οπότε δε μπορώ να ξέρω αν φταίει η συσκευή)

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Για να μην αλλάζει σταθμό δεν μετακινείτε ο μεταβλητός πυκνωτής που είναι συνδεδεμένος με ένα σχοινάκι με το κουμπί και την βελόνα. Ισως ο πλαστικός τροχός που γυρίζει τον πυκνωτή να έχει σπάσει, αφού η βελόνα δουλεύει.
    Είναι εύκολο να το επισκευάσεις αν πιάνουν τα χέρια σου και ξέρεις κάτι απο ηλεκτρονικά γιατί θα πρέπει να αποσυναρμολογήσεις λίγο το μαραφέτι.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Το σχοινάκι γυρίζει τον πλαστικό τροχό ο οποίος καταλήγει σε ένα κουτάκι με 4 βιδάκια από την πίσω μεριά (όπου γυρίζοντας το 1 από τα 4 αλλάζει σταθμούς. Τα ξαναέβαλα στη θέση τους πάντως όπως ήταν)
    Το κακό είναι ότι η βίδα που πιάνει τον τροχό πάνω στον άξονα δεν ξεβιδώνει με τίποτα! Εκεί το παράτησα γιατί μου έσπασε τα νεύρα ολίγον.

    Αν είχε σπάσει όμως κάτι μέσα εκεί λογικά δε θα γύρναγε καθόλου εσωτερικά οπότε θα έμενε εντελώς στάσιμος ο σταθμός, ενώ τώρα όσο γυρνάς κάνει κάτι περίεργες προσπάθειες να αλλάξει.

    edit: για αυτό το κουτάκι μιλάμε σωστά; Αυτό είναι ο μεταβλητός πυκνωτής που αναφέρεις; Δεν μπορώ απλά να το αντικαταστήσω με ένα καινούριο; (δε ξέρω καν πως να το ψάξω ή να το ζητήσω όμως)


    Ευχαριστώ!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 19-06-14 στις 21:24

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    βγαλε φωτογραφια τοσο εξωτερικα οσο και της περιοχης που εχει το προβλημα...

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Μία ερώτηση
    Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον
    Όταν δεν ξέρουμε κάτι δεν απευθυνόμαστε σε κάποιο ειδικό?
    Αφού από ηλεκτρονικά δεν ......
    Κάποιο μαγαζί με επισκευές στην περιοχή σου δεν παίζει ?
    Αυτό βέβαια εάν θέλεις να το επισκευάσεις αλλιώς κάνε ότι νομίζεις

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Γυρίζει ο τροχός όταν γυρνάς το κουμπί που αλλάζει σταθμούς;
    Αυτό το 'κουτάκι' είναι ο μεταβλητός πυκνωτής.
    Η βίδα δεν λύνει εύκολα γιατί έχει κόλα. Τα βιδακια πάνω είναι τριμερ για ακριβή ρύθμιση των τμημάτων του πυκνωτή. Έχει πολλά τμήματα για να μπορεί να συντονίζει με τα πηνία της κάθε μπάντας.
    Μπορείς να τον αλλάξεις αν βρεις ίδιο, δύσκολο το βλέπω όμως, δεν ξέρω τι υπάρχει στα μαγαζιά, δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ερώτηση
    Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον
    Όταν δεν ξέρουμε κάτι δεν απευθυνόμαστε σε κάποιο ειδικό?
    Αφού από ηλεκτρονικά δεν ......
    Κάποιο μαγαζί με επισκευές στην περιοχή σου δεν παίζει ?
    Αυτό βέβαια εάν θέλεις να το επισκευάσεις αλλιώς κάνε ότι νομίζεις
    Χωρίς κι εγώ να θέλω να σε προσβάλλω, αλλά δε ζήτησα απόψεις για το που να απευθυνθώ. Το ότι μπορεί να μη γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για κάτι συγκεκριμένο (όπως ένα ραδιόφωνο για παράδειγμα) δε σημαίνει αυτομάτως ότι: από ηλεκτρονικά δεν.... οπότε τα συμπεράσματα σου κράτα τα για σένα. Μπορεί να υπάρχουν κάποιες γνώσεις είτε λίγες είτε πάνω σε κάτι παραπλήσιο και το να κάτσω να ασχοληθώ με αυτό ίσως επεκτείνει τις γνώσεις μου ακόμη και αν το χαλάσω περισσότερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρης104 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυρίζει ο τροχός όταν γυρνάς το κουμπί που αλλάζει σταθμούς;
    Αυτό το 'κουτάκι' είναι ο μεταβλητός πυκνωτής.
    Η βίδα δεν λύνει εύκολα γιατί έχει κόλα. Τα βιδακια πάνω είναι τριμερ για ακριβή ρύθμιση των τμημάτων του πυκνωτή. Έχει πολλά τμήματα για να μπορεί να συντονίζει με τα πηνία της κάθε μπάντας.
    Μπορείς να τον αλλάξεις αν βρεις ίδιο, δύσκολο το βλέπω όμως, δεν ξέρω τι υπάρχει στα μαγαζιά, δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ.
    Ναι φίλε μου γυρίζει ο τροχός που καταλήγει στον μεταβλητό πυκνωτή άρα μέσα εκεί θα είναι το πρόβλημα. Θα ξαναπροσπαθήσω να ξεβιδώσω την βίδα που κρατάει τον τροχό να δω αν μπορέσω να δω τι γίνεται μέσα εκεί. Πάντως σε γενικές γραμμές ο,τι ραδιόφωνο έχω δει έχει έναν τέτοιο πυκνωτή, οπότε δεν θα πρέπει να είναι ψιλοστάνταρ σε όλα; Ή τουλάχιστον να χρειάζονται ρύθμιση τα τριμεράκια ώστε να δουλέψει όπως η δικός του πυκνωτής; Και όχι τίποτε άλλο αλλά τόσες μέρες ξεχναώ να περάσω από ένα μαγαζί να ρωτήσω αν μπορώ να βρω τέτοιο πράμα για αντικατάσταση.
    Επειδή όμως πιάνει χώρο το ράδιο και θέλω να το σουτάρω από δω μέσα, θα το ψάξω από Δευτέρα για να ξεμπερδεύω με αυτό.

    Ευχαριστώ

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν αλλάζει κανάλια το τηλεχειριστήριο.
    από BOSKOS στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-13, 13:34
  2. [Τηλεόραση Samsung] LE32B530 αλλάζει καναλια & ηχο
    από giannisv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 16:27
  3. TV PANASONIC
    από ganagnost02 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 18:37
  4. TV PANASONIC
    από BILLYSBOY στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-11, 23:18
  5. [Φορητό Ραδιόφωνο] panasonic rx-ed 90 eg-k
    από georgees στο forum iPod/MP3/MP4/Φορητές Συσκευές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 09:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας