Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή LE37R86BDX - Πολύ σκοτεινή εικόνα

    Μετά απο 2 χρόνια χρήσης η εικόνα άρχισε να γίνεται σταδιακά μαύρη μέχρι που έμεινε έτσι ! Αφήνει σκιές όταν αλλάζει η εικόνα , για παράδειγμα όταν αλλάζουν οι υπότιτλοι ή το λογότυπο του καναλιού.


    Άλλαξα το inverter και την mainboard αλλά δεν έγινε τίποτα. Επίσης βγαίνει ένας παράξενος θόρυβος απο αυτό το πραγματάκι που φαίνεται στο τέλος του βίντεο.


    Καμιά ιδέα ; Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!!


  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Για το πρόβλημα με την εικόνα, το πιο πιθανό είναι βλάβη στην πλακέτα t-con.
    Όσο για το θόρυβο ίσως να χρειάζεται recap στο PSU.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε ezizu για την απάντηση σου!

    Είσαι ο 2ος γνώστης που μου προτείνει την t-con πλακέτα. Μου είπανε πως είναι ρίσκο να παραγγείλω την πλακέτα γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πως είναι αυτή και πως μετά απο αυτό πάμε στο πάνελ που είναι ακριβό !

    Βρήκα στο ebay με 40 euro και το παρήγγειλα ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα μου !!!!

    Έβγαλα την μια καλωδιοταινία απο την πλακέτα και στην μισή οθόνη εμφανίστηκαν μαύρες-άσπρες μπάρες που φαίνεται να έχουν σωστά χρώματα οπότε μάλλον δεν είναι το πάνελ. Βέβαια είμαι λίγο προκατειλημμένος με το πόσο καλό είναι το χρώμα γιατί τόσο καιρό το βλέπω σκοτεινό και έχει συνηθήσει το μάτι και νομίζω πως και τώρα ειναι λίγο σκοτεινό.

    Ευχαριστώ.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invader7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφήνει σκιές όταν αλλάζει η εικόνα , για παράδειγμα όταν αλλάζουν οι υπότιτλοι ή το λογότυπο του καναλιού.
    Αυτό με την αλλαγή t-con μπορεί και να διορθωθεί αλλά με το που θα αλλάξεις την t-con θα απενεργοποιήσεις το dynamic contrast από το menu και θα ρίξεις όλες τις τιμές (contrast / brightness κτλ) στο 50% ή κάτω από 75 για τις πρώτες 200 ώρες λειτουργίας με την καινούρια πλακέτα σε όλες τις εισόδους της TV. Μέχρι να αλλάξεις την t-con να μην αφήνεις την tv σου σε στάσιμη εικόνα για πάνω από 20 λεπτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invader7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβγαλα την μια καλωδιοταινία απο την πλακέτα και στην μισή οθόνη εμφανίστηκαν μαύρες-άσπρες μπάρες
    που φαίνεται να έχουν σωστά χρώματα οπότε μάλλον δεν είναι το πάνελ.
    Τα χρώματα και η φωτεινότητα εκτός από προβληματική t-con μπορεί να είναι και από μη σωστές τάσεις από το τροφοδοτικό σου προς main. Ένα recap σε όλους τους πυκνωτές (και στους μικρούς) όπως σου έγραψε ο Σήφης θα σε γλυτώσει από διάφορα παραπάνω προβλήματα (πχ μπλε χρώμα στα πρόσωπα).

    Να προσέχεις πολύ τον χρόνο που θα λειτουργείς την tv σου μέχρι να αλλάξεις την t-con.
    Και ειδικά τις στάσιμες εικόνες, μην αφήνεις πχ την tv σου σε desktop Η/Υ χωρίς προστασία οθόνης.

    Η ζέστη επίσης μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο αριστερό σημείο της οθόνης όπου υπάρχουν όλα τα κοινά σημεία από τις λάμπες. Δες αν σου έχει προκαλέσει τέτοια φθορά. Μπορείς να το δεις αν μειώσεις το contrast και το brightness σε γαλάζιο ή ανοικτό πράσινο φόντο από τον υπολογιστή σου. Επίσης με αυτό τον τρόπο θα δεις αν έχουν μείνει στατικές εικόνες στο panel σου (πχ το σήμα καναλιού).
    Αν έχουν μείνει μην λειτουργείς την οθόνη σου μέχρι την αλλαγή της t-con.

    To βασικό είναι μετά την αλλαγή της t-con να λειτουργήσεις την tv σου με χαμηλές τιμές brightness/constrast για τις πρώτες 200 ώρες.


    Ένα video να δεις τι σου έχει αφήσει στο panel και ίσως δεν το βλέπεις επειδή έχεις πολύ υψηλό contrast και brightness είναι το παρακάτω (ασχέτως αν είναι για plasma).

    http://www.youtube.com/watch?v=tlcEcmJaaAg

    Κατέβασέ το
    http://en.savefrom.net/#url=http://y....ssyoutube.com

    και τρέξτο στο pc σου με έναν player που να σε αφήνει να γεμίσεις όλη την οθόνη (πχ media player classic από το k-lite codec pack).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vp74 : 17-06-14 στις 14:33

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά με το που θα αλλάξεις την t-con θα απενεργοποιήσεις το dynamic contrast από το menu και θα ρίξεις όλες τις τιμές (contrast / brightness κτλ) στο 50% ή κάτω από 75 για τις πρώτες 200 ώρες λειτουργίας με την καινούρια πλακέτα σε όλες τις εισόδους της TV.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To βασικό είναι μετά την αλλαγή της t-con να λειτουργήσεις την tv σου με χαμηλές τιμές brightness/constrast για τις πρώτες 200 ώρες.
    Η πλακέτα που αγόρασα είναι μεταχειρισμένη απο το ebay οπότε λογικά δεν θα χρειάζεται να κάνω κάτι με τις τιμές που αναφέρεις σωστά;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χρώματα και η φωτεινότητα εκτός από προβληματική t-con μπορεί να είναι και από μη σωστές τάσεις από το τροφοδοτικό σου προς main. Ένα recap σε όλους τους πυκνωτές (και στους μικρούς) όπως σου έγραψε ο Σήφης θα σε γλυτώσει από διάφορα παραπάνω προβλήματα (πχ μπλε χρώμα στα πρόσωπα).
    Το πολύ σε 10 μέρες θα έχω την t-con αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα θα δοκιμάσω αυτήν την λύση.

    Θα πρέπει να δοκιμάσω όλους τους πυκνωτές και να αντικαταστήσω όσους είναι αρκετά χαμηλότερα απο την αναγραφόμενη τιμή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσέχεις πολύ τον χρόνο που θα λειτουργείς την tv σου μέχρι να αλλάξεις την t-con.
    Και ειδικά τις στάσιμες εικόνες, μην αφήνεις πχ την tv σου σε desktop Η/Υ χωρίς προστασία οθόνης.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές , είναι μονίμως απενεργοποιημένη/ξεχασμένη στο υπόγειο οπότε δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα.

    Ευχαριστώ πολύ ! Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα μου με την σκοτεινή εικόνα μετά την αλλαγή της t-con και να μην έχει πρόβλημα το πάνελ μου ή οι λάμπες :/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη invader7 : 17-06-14 στις 15:56

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα που αγόρασα είναι μεταχειρισμένη απο το ebay οπότε λογικά δεν θα χρειάζεται να κάνω κάτι με τις τιμές που αναφέρεις σωστά;

    Δεν στο έθεσα σωστά και έχεις δίκιο να απορείς. Δεν έχει λοιπόν καμμία σχέση με την t-con αλλά στο έγραψα έτσι ώστε να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να την λειτουργείς χωρίς υψηλές τιμές brightness/contrast και χωρίς dynamic contrast έτσι ώστε να έχεις ένα panel το οποίο δεν θα σου δημιουργήσει burn ins ή ghosting.
    Θα στο πω πιο απλά για να το καταλάβεις. Πήγαινε σε ένα σταθμό μετρό ή σε μια βιτρίνα φαρμακείου και κοίταξε τις οθόνες που έχουν. Αν πας κοντά θα δεις το burn in που υπάρχει από την προηγούμενη εικόνα ή το προηγούμενο πλαίσιο μια διαφήμισης ή τα γράμματα. Ο λόγος είναι η στάσιμη εικόνα για αρκετή ώρα σε συνδιασμό με τις υψηλές τιμές brightness και contrast. Κανείς δεν μπαίνει στο menu να αλλάξει τα defaults διότι η εικόνα είναι τέλεια στην αρχή της αγοράς η της τοποθέτησης. Εκεί είναι αναγκαίες οι χαμηλές τιμές. Στην αρχή της λειτουργίας μιας καινούργιας οθόνης. Στο έγραψα έτσι για να παρατείνεις την καλή λειτουργία του panel σου και έστω να φοβηθείς ώστε να το εφαρμόσεις.



    Το πολύ σε 10 μέρες θα έχω την t-con αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα θα δοκιμάσω αυτήν την λύση.

    Θα πρέπει να δοκιμάσω όλους τους πυκνωτές και να αντικαταστήσω όσους είναι αρκετά χαμηλότερα απο την αναγραφόμενη τιμή;


    Μετά από 2 χρόνια, και λογικά για να σου δημιουργεί τις "σκιές" που αναφέρεις, σημαίνει ότι η tv έχει λειτουργήσει αρκετές ώρες, με υψηλές τιμές (λογικά τις default) σε φωτεινότητα/αντίθεση κτλ.
    Το καλύτερο θα ήταν να αλλάξεις τους πυκνωτές (όλους) στο τροφοδοτικό σου μέχρι να έρθει η t-con σου γιατί σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει πάλι να την ανοίξεις και να τους αλλάξεις. Δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα. Κοίταξε τιμές και πάρε ένα πακετάκι με όλους τους πυκνωτές για να αναζωογονήσεις το τροφοδοτικό σου και να παρατείνεις την σωστή λειτουργία του για τα επόμενα 2-3 χρόνια.
    Εξάλλου όλα τα υπόλοιπα είναι αλλαγμένα (mainboard, inverter) και θα αλλαχθεί και η t-con σου.

    Οι πυκνωτές στο τροφοδοτικό είναι το βασικότερο (τουλάχιστον η άποψή μου).

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη να είσαι καλά ! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Μετά την αλλαγή της T-Con πλακέτας η τηλεόραση μου είναι και πάλι λειτουργική ! Ευχαριστώ πολύ !

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] LG M227WD Δείχνει εικόνα αλλα παραμένει σκοτεινή
    από Gmaras στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 23:57
  2. PITSOS KCL 3600S/04. Ποιό είναι ακριβώς;
    από Markon στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 10:18
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-12, 22:21
  4. Sony KV-29C5D : Η μισή κάτω οθόνη σκοτεινή
    από A-tech στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-12, 17:21
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-11, 08:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας