Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 61
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Ο πυκνωτής είναι ο C432 αλλά στο service manual τον έχει με άλλη τιμή (270pF/2kV) ενώ ο δικός μου γράφει 152Κ 2κV. (?) Τον μέτρησα εκτός και είναι οκ.
    Η δίοδος που λέω είναι η D411 (δεν υπάρχει στο service manual)... Γράφει επάνω της 1Ε6F αλλά στο schematics δεν την έχει καν. Από την μια μου δείχνει 436 και από την άλλη 1300 κάτι, αλλά όχι άπειρο. (με ψηφιακό στην μέτρηση διόδων την έβαλα).



    Το 78Μ12 είναι ΟΚ έχω τα 12V στην μονάδα και έχω και τα 5V. H μονάδα (amstrad 612 λειτουργεί κανονικά, τροφοδοτώ από το monitor και βλέπω σε tv με scart, το drive που παίρνει τα 12V λειτουργεί κανονικά.

    Όσο για το 2sd1397 θα βάλω ένα άλλο με τον συλλέκτη στον αέρα (κάηκε το προηγούμενο) και θα αντικαταστήσω και το icp-N20 (800mA) με μια γυάλινη fast 800mA γιατί αυτό το ρημάδι δεν υπάρχει πλέον.
    http://www.alldatasheet.com/datashee...M/ICP-N20.html
    Yπάρχει μόνο το Ν25 το οποίο αν το βάλω θα μου τιναζει συνέχεια το 2sd1397.

    Θα κάνω ότι μου είπες και θα μετρήσω. Ευχαριστώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg d411.JPG (77,5 KB, 46 εμφανίσεις)

  2. #12
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγάζει σπινθηρισμό. ..................

    Θα πάρω να αλλάξω το θερμίστορ, line filter και degauss coil (l501,l502,th501), θα κάνω recap και θέλω να ρωτήσω και για μια δίοδο γράφει επάνω 1Ε6F, έτσι θα την ζητήσω;

    ............................

    Περιττά, βγάλε το CP006 να δεις αν είναι από εκεί το πρόβλημα που τα βλέπω άσχετα.


    Αν το icp είναι στη θέση R436 μπορείς εκεί να παρεμβάλεις απλή λυχνία φωτισμού 60-75βατ για να μην καίει το 1387.

    Στα σωστά του Σήφη να προσθέσω ότι πιθανόν να είναι και θέμα οδήγησης ,πχ C419 1/160 Q404.
    Στη βάση τπυ 1387 μπορείς να βγάλεις παλμογράφημα;;
    Το 15ΝF/2KV ποιό είναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αποστόλης1 : 05-06-14 στις 13:12

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιττά, βγάλε το CP006 να δεις αν είναι από εκεί το πρόβλημα που τα βλέπω άσχετα.


    Αν το icp είναι στη θέση R436 μπορείς εκεί να παρεμβάλεις απλή λυχνία φωτισμού 60-75βατ για να μην καίει το 1387.

    Στα σωστά του Σήφη να προσθέσω ότι πιθανόν να είναι και θέμα οδήγησης ,πχ C419 1/160 Q404.
    Στη βάση τπυ 1387 μπορείς να βγάλεις παλμογράφημα;;
    Το 15ΝF/2KV ποιό είναι;
    Το ένα ποδαράκι του icp ενώνεται με το + του πυκνωτή C515 (όπου έχω τα 120V) και το άλλο του ποδαράκι ενώνεται με την R436 από την μεριά που καταλήγει στην οδήγηση (c419) q404.
    To 15NF/2KV είναι ο C432 που στο sm τον έχει με άλλη τιμή από αυτήν που αναγραφεται στον δικό μου.
    Παλμογράφο δεν έχω. Θα βγάλω να τεστάρω πάλι κ το q404. Από εκεί παίρνω τα 180V για την πλακέτα που κουμπώνει στην crt;

    Το sm είναι μάλλον για το προηγούμενο μοντέλο /0. Για το /2 δεν έχω βρει πουθενά.

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μπήκαν σε μια σειρά, δεν ήξερα τι να πρωτοκοιτάξω.
    Θα δοκιμάσω και θα ξαναγράψω.

  4. #14

    Banned
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πυργος
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    εαν γραφει 152 τοτε ειναι 1500pF[1,5nF] .εαν μετρας βραχ/μα επανω του βγαλτο και μετρα το γιατι πρεπει να ειναι στο συλλεκτη του τρανζιστορ οποτε πρεπει να δεις απο που προερχεται το βραχ/μα.οταν λες οτι σου καιει το τρανζιστορ εννοεις οτι φερνει υψηλη και στο βραχυκυκλωνει?

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Ζεσταίνεται πολύ η ψύκτρα και καίει το icp. Πιάνω την ψύκτρα με το χέρι, ζεματάει και μετά αφού την κλείσω και αποφορτίσω τον πυκνωτή (c515) το μετράω στην θέση διόδου του πολυμέτρου και έχει βραχυκύκλωμα στην βάση με τον εκπομπό. (είμαι άσχετος από crt, δεν ξέρω αν αυτά που γράφω βγάζουν νόημα). Τώρα σιγά σιγά καταλαβαίνω τι κάνει το κάθε εξάρτημα. Όπως επίσης πόσο απλό ήταν να βγάλω το cp006 για να αποκλείσω εκείνο το σημείο...

  6. #16
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Άρα είναι στη θέση ρ521.
    Βάλε τη λάμπα σε σειρά ή στη θέση της ρ436 και πάρε μετρήσεις.


    "βραχυκύκλωμα στην βάση με τον εκπομπό" του τρ/ορ θα έχεις πάντα με ή χωρίς τρ/ορ.
    Μ'εχεις μπερδέψει γενικά

  7. #17
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κεραμικός που έχω σημειώσει στην φωτό που δείχνει πως έχει συνέχεια. Είναι 15ΝF/2KV. Είναι λογικό να έχω συνέχεια σε κεραμεικό πυκνωτή στο κύκλωμα;
    .
    Κατηγορηματικα ΟΧΙ. Ιδού λοιπόν ο πρωτος ένοχος. Ο πυκνωτής αυτός έχει βραχυκυκλώσει. Μετρα τον εκτός κυκλώματος και αν σου ξαναδειξει τα ιδια, θέλει αλλάγή.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις ολικό recap κάνε τα εξής:
    Βγάλε τον συλλέκτη του τρανζίστορ υψηλής (2SD1397) στον αέρα και μέτρησε ξανά τις τάσεις.Υπάρχει κάποια διαφορά στις τάσεις;
    Αν οι τάσεις πλέον είναι σωστές (ή περίπου σωστές),πολύ πιθανών να έχει πρόβλημα ο μ/τ υψηλής.
    Μέτρησε όμως και τις διόδους ανόρθωσης των τάσεων από το μ/τ υψηλής, καθώς και τις διόδους zener (D402, D403, D404, D405, D406, D407), όπως επίσης και όλους τους πυκνωτές (εξομάλυνσης, απόζευξης κ.λ.π.) που έχουν σχέση με τις τάσεις αυτές και τις παραπάνω διόδους (πήγαινε βάσει σχεδίου).
    Ο πυκνωτής 15nf/2KV που αναφέρεις είναι ο C432; Μέτρησε τον και εκτός κυκλώματος.
    Η δίοδος 1E6F έχει διαρροή, είναι καμμένη ανοιχτή ή την μετράς και είναι σωστή;
    Αν η δίοδος αυτή είναι η D512, έχει σχέση με την τάση 12V (μέσω του IC 503/ 78M12) που τροφοδοτεί το πληκτρολόγιο/PC, οπότε μέτρα αν όντως υπάρχει αυτή η τάση στο βύσμα τροφοδοσίας ή στο πόδι 3 του IC 503/ 78M12 ( ή μέτρησε αν υπάρχει τάση περίπου 16,5V στην κάθοδο της διόδου ή στο πόδι 1 του IC 503/ 78M12) και αν υπάρχει λογικά είναι ok η δίοδος αυτή.
    Κάνε αυτά αν θέλεις, γράψε μας αποτελέσματα και αναλόγως συνεχίζεις.
    Λοιπόν σήκωσα τον συλλέκτη του 2sd1397 στον αέρα και μέτρησα τις τάσεις. 180V δεν είδα (μάλλον δεν θα μπορώ να δω 180V χωρίς τον συλλέκτη) και οι μετρήσεις είναι οι εξής:



    To έκανα έτσι για να δείτε τι γράφει το sm και τι παίρνω (...)
    Επίσης έγραψα και τις τάσεις στους 2 πυκνωτές.
    Τι άλλο να μετρήσω; Αν είναι για τον υψηλής (τα ποδαράκια του) θα χρειαστώ οδηγίες.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vp74 : 05-06-14 στις 17:00

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατηγορηματικα ΟΧΙ. Ιδού λοιπόν ο πρωτος ένοχος. Ο πυκνωτής αυτός έχει βραχυκυκλώσει. Μετρα τον εκτός κυκλώματος και αν σου ξαναδειξει τα ιδια, θέλει αλλάγή.
    Τον μέτρησα εκτός και είναι οκ.

    Οι μετρήσεις που πήρα δεν διαφέρουν από τις προηγούμενες όταν είχε καεί το icp. Αυτό σημαίνει ότι ο υψηλής είναι εντάξει;
    Tώρα έχουν μείνει στον πυκνωτή c515 51V αντί για 100-110 που έμεναν ;όταν έκαιγε το d1397 και επίσης αυτά τα 51V τα έχω τωρα στον c419, επίσης στο μέρος της πλακέτας που ήταν ο συλλέκτης και στο pin 7 του μετασχηματιστή υψηλής.

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα και πάλι και sorry για το πρήξιμο....

    Έκανα κ άλλες μετρήσεις με το ποδαράκι του συλλέκτη σηκωμένο.

    στον υψηλής έχω:
    1=0V
    2=105.7V
    3,4,5,6=0V
    7,8=105.7V
    9,10=0V



    c430=104.8V
    d510=106.1V

    και στην γραμμή των 180V έχω 104.8V.

    Στο q502 2sd880Y έχω στην βάση 5.2V στο μεσαίο ποδαράκι 7.5V και 5V στο τρίτο ποδαράκι.
    Παρατήρησα επίσης στο q404 2sc2271 ότι όταν την έχω στο ρεύμα στο μεσαίο ποδαράκι έχει 0.2-0.3V και μόλις την κλείνω εμφανίζονται στο ίδiο ποδαράκι 52-53V. Είναι φυσιολογικό;

    Aν βάλω την λάμπα θα έχω διαφορά στις μετρήσεις; Δεν έβαλα γιατί δεν είχα πρόχειρη.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vp74 : 07-06-14 στις 22:16

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] Εύρεση μοντέλου μετασχηματιστή υψηλής
    από eebabs2000 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 20:37
  2. Μετασχηματιστής USP Arian 850
    από olorin στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 21:22
  3. Μετασχηματιστής 120V σε 220V
    από vasiliki στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 01:17
  4. Μετασχηματιστής Υψηλής Τάσης
    από sgrigos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 23:47
  5. Μετασχηματιστής υψηλής για grundig
    από Shaman στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-09, 13:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας