Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή Dell inspiron n5010 σβηνει μετα απο ενα δυο λεπτα λειτουργιας

    Καλησπερα σας,
    πριν λιγο καιρο μου ειχαν φερει ενα λαπτοπ το οποιο μερικα λεπτα απο την εκκινηση του λειτουργουσε πολυ δυνατα τον ανεμιστηρα και εσβηνε αποτομα. Το ανοιξα και το καθαρισα κ αλλαξα και παστες σε επεξεργαστη και τσιπακι γραφικων. Βελτιωθηκε αν και το εκανε ξανα καποιες φορες αλλα σε συνδιασμο με βαση ψυξης λειτουργουσε κανονικα. Εκανα και αναβαθμιση bios μηπως υπηρχε καποιο bug. Για 15 μερες λειτουργουσε κανονικα. Τωρα ανοιγει προσπαθει να μπει στο λειτουργικο και λειτουργει υπερβολικα τον ανεμιστηρα και κλεινει αποτομα. αυτο το κανει ειτε με μπαταρια ειτε με ρευμα. Επισης εβγαλα τον δισκο και εκανε ακριβως το ιδιο οπως και μεσα στο bios μετα απο λιγο εκλεισε. Ξαναελεγξα την ψυκτρα και την παστα και ηταν ολα μια χαρα. Εχετε καμια ιδέα τι μπορει να φταιει? Σε ψαξιμο βρηκα οτι ειναι πιθανο να εχει διαρροη το heatpipe και να εχασε το υγρο που εχει εσωτερικα οποτε δεν μπορει να ψυξει επαρκως. Ειναι πιθανο αυτο ή ειναι μπαρουφα? Τέλος ψαχνοντας στο ebay βρηκα αυτη
    http://www.ebay.com/itm/Cpu-Cooling-...item3a8a12e184
    με δυο heatpipes ενώ εγώ εχω αυτη
    http://www.ebay.com/itm/Dell-Inspiro...item2a22a65c40

    Εχει νόημα να αγορασω μια ψυκτα με δυο heatpipes ή δεν θα ταιριαζει σε μενα?
    Ελπιζω να μην σας κουρασα,
    Ευχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε τα πλήκτρα Fn+z για να κάνεις reset τον thermal sensor

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εχει σημασια ποτε θα το πατησω?δηλαδη να το πατησω στην εκκινηση η κ αφου φορτωσει λετουργικο? Το δοκιμασα κ το πατησα. Ομως οταν ξαναεδεσα την ψυκτρα (πριν διαβασω το μηνυμα του atsio) δεν μου το ξανακανε οποτε δεν ξερω αν ειχε αποτελεσμα. Αν το θεμα ηταν οτι ηθελε reset ο thermal sensor θα λυθει με τον συνδιασμο η θα το ξανακανει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioannislab : 03-06-14 στις 14:40

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Εάν είναι προβληματικός ο thermal sensor ναι, θα χρειάζεται να πατάς τον συνδιασμό των πλήκτρων, πιθανά κάθε 5 λεπτά.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    O thermal sensor βρισκεται στον επεξεργαστη ή στη μητρικη?Η και στα δυο? αν ειναι προβληματικος αλλαζει?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Είναι IC πάνω στο board

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Ανοιγω ξανα αυτο το θεμα διοτι εχω ενα αλλο θεμα τωρα. Μου ξαναηρθε το λαπτοπ για αλλη βλαβη. Συγκεκριμενα οταν το βαζεις σε λειτουργια κανει 8 beep και δεν ανοιγει καθολου.Βασει των μπιπ με αναζητηση στο νετ βρηκα οτι σημαινει αυτο
    8 Beeps: Reseat the LCD cable or replace the LCD screen.
    Με λιγο ψαξιμο ακομη βρηκα αυτο το βιντεακι
    https://www.youtube.com/watch?v=sdLVbfhzjv4
    που λεει να πατησω το D+power μεχρι να δειξει χρωματα η οθονη. Με την πρωτη φορα ανταποκριθηκε και αναψε η οθονη ολη κοκκινη μετα ολη μπλε μετα ολη πρασινη και αφου εκανε αρκετη εναλλαγη χρωματων πηρε μπρος και εδειξε Dell. Βεβαια μια εδειχνε κανονικα μια ειχε πρασινο φοντο και καθετες και οριζοντιες γραμμες και το σημα των windows αλλοιομενο. Στη συνεχεια εφτιαχνε και εδειχνε κανονικα. Εφτασε μεχρι την οθονη υποδοχης των windows. στη συνεχεια των εκλεισα με τερματισμο και τον ξαναανοιξα. Τωρα πηρε μπρος με την πρωτη αλλα μια εδειχνε κανονικα μια χαλαγε η εικονα. Παιζει να εχει θεμα η οθονη? ή μηπως παει για reflow? Περιμένω την αποψη σας.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Κανοντας καποιες δοκιμες και αλλαζοντας παστες( αν και της ειχα αλλαξει πριν κανα δυο μηνες) ξεχνοντας να συνδεσω τον ανεμιστηρα στην αρχη εδειχνε καλα αλλα μολις ζεσταθηκε σταματησε και αρχισε τα 8 μπιμπ. Ξαναπατωντας το D και το power ανοιξε ξανα. Πρωτη φορα ξεγελαω λαπτοπ που λογικα θελει reflow...χιχι...
    Υποψιαζομαι οτι θελει reflow αλλα σκεφτομαι να μην το κανω μεχρι να μην ανοιγει με τον συνδιασμο. Η μηπως προτείνεται να το κανω εστω και προληπτικα? Παρόλο που ολα τα reflow μου μου εχουν πετυχει φοβαμαι παντα μην μου μεινουν στο χερι. Ειδικα επειδη το συγκεκριμενο δεν ειναι τελειως νεκρο. Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη windmill82
    Μέλος
    Όνομα
    windmill82
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Γιαννη δοκιμασε και σε μια εξωτερικη οθονη να δεις τι κανει , οταν στην οθονη του λαπτοπ βγαινουν οι γραμμες. Επισης μπες και σε ασφαλη λειτουργεια να δεις αν εχει αλλοιωμενα χρωμματα ή μηπως δεν κανει τα 8 μπιπ. Για reflow παει η δουλεια , και επισης η περιπτωση της αποτυχιας υπαρχει παντα σε τετοια επισκευη. Τουλαχιστον δεν παιδευεσαι με κανα παλιο-turbox...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Dell Inspiron 910 mini SSD
    από JOUN στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 09:49
  2. [Φορητός Η/Υ] Dell Inspiron 1545 μετα απο αλλαγη dc jack δεν αναβει
    από nextforbest στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 20:16
  3. [Τηλεόραση Samsung] Ανάβει και σβηνει μετα απ 5-10 λεπτα
    από turboallani στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-14, 17:51
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 23:29
  5. DELL INSPIRON 1525
    από takisegio στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 00:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας