Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 78

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή προβλημα ψυξης σε Liebherr 4003

    Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ψυγείο μου. Το αγόρασα πριν 4 χρόνια περίπου και είναι το Liebherr 4003.Δεν είχα κάποιο θέμα ,όλοι έλεγαν πόσο καλά κρυώνει τα νερά κτλ. Από κάποια στιγμή και μετά άκουγα ανά τακτά χρονικά διαστήματα ένα ‘’τζζζζζ’’ δεκάτου του δευτερόλεπτου πίσω από το μοτερ(κάτι σαν ηλεκτρική εκκένωση )αλλά συνέχιζε να δουλεύει μια χαρά. Πριν 5 μηνες και ενώ απουσιάσαμε αρκετό καιρό από το σπίτι κατά την επιστροφή μας άκουσα να ηχεί και αναβόσβηνε η ένδειξη alarm για την κατάψυξη. Οι πόρτες ήταν κλειστές, θερμοκρασία είχε κρατημένη στην κατάψυξη(δεν ξέρω πόσο όμως) και το μοτερ δούλευε. Φαντάστηκα ότι για κάποιο λόγο δεν θα έπιασε την θερμοκρασία-ίσως μετά από κάποια διακοπή ρεύματος. Ανοίγοντας την κατάψυξη παρατήρησα στην πλάτη γεμάτο πάγο(σκληρό-όχι χιόνι),τράβηξα το ψυγείο και στο πλαστικό δοχείο αποστράγγισης δεν παρατήρησα ύπαρξη νερού. Έκανα απόψυξη για 1-2 ώρες καθαρίζοντας την κατάψυξη και μετά όλα οκ. Στο μεσοδιάστημα που κ που ηχούσε το alarm το πατούσα για reset και όλα οκ.
    Πριν 4 μέρες όμως δεν διορθωνόταν reset. Πάλι πολύ πάγο στην πλάτη της κατάψυξης (σχεδόν σκέπαζε τον αισθητήρα που έχει εκεί),οι πόρτες άνοιγαν πολύ εύκολα(δεν αισθανόμουν κάποιου είδους συμπίεση δλδ),το fan δεν γύριζε όταν επέλεγα ventilation στην συντήρηση, το μοτερ μου φαινόταν ότι λειτουργούσε ασταμάτητα, όχι νερο πισω στην αποστράγγιση-σημειωτέον τα σωληνάκια αποστράγγισης είναι οκ.Το έβγαλα από την μπιζα για 1-2 ωρες,μετα λειτουργούσε για μιση μερα αλλα μετα παλι δεν κρατούσε θερμοκρασία (20-22οC) στην συντηρηση και στην καταψυξη ειχε μεν κρυο αλλα δεν τα παγωνε-παρομοια βλάβη βλ. http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66591 .
    Φωναξα τεχνικο μου προτεινε να το βγαλω από την μπριζα και να κανω μια καλη manual απόψυξη διαφορετικα παμε για ..πλακετα όπως μου ειπε!!.Οντως το πλαστικο πισω γεμισε με νερο,εφυγε ολος ο παγος , ανοιξα την πλακέτα όλα φαινομενικά οκ και το ξαναεβαλα στη μπριζα. Εχουν περασει 3 ωρες και δεν παρατηρω ψυξη ενώ το μοτερ δουλεύει συνεχώς.
    Εχετε να μου προτεινετε κατι???Επειδη το ψιλοανοιξα το ψυγειο να σας ρωτησω αν υπαρχουν ενδειξεις σε περιπτωση που για καποιο λογο εχει χασει τα υγρα του. Για καποιο λογο συγκεντρωνει παγο στην καταψυξη και μαλλον δεν μεταφερεται η ψυξη στην συντηρηση-πως μπορω να δω αν αυτές οι δίοδοι μεταφοράς είναι ανοιχτές?.Συγνωμη αν σας κουρασα στην προσπαθεια μου να περιγράψω την βλαβη αλλα διαβασα όλα σχεδον τα treads και νομιζω ότι η κάθε λεπτομέρεια μπορει να δωσει λυση.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Για καποιο λογο συγκεντρωνει παγο στην καταψυξη και μαλλον δεν μεταφερεται η ψυξη στην συντηρηση-πως μπορω να δω αν αυτές οι δίοδοι μεταφοράς είναι ανοιχτές?.
    Δεν έχει δίοδο μεταφοράς (έτσι το βλέπω από άλλα Link Φωτό) .. το ότι έχει έναν ανεμιστήρα στον θάλαμο της συντήρησης , δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει δίοδο (αεραγωγό) .. από ότι κατάλαβα η ψύξη μεταφέρεται (πλάκα / πλάκα)

    Από τα παρακάτω κομμάτια , μου δείχνει έλλειψη υγρών ...
    Ανοίγοντας την κατάψυξη παρατήρησα στην πλάτη γεμάτο πάγο(σκληρό-όχι χιόνι),
    Εχουν περασει 3 ωρες και δεν παρατηρω ψυξη ενώ το μοτερ δουλεύει συνεχώς
    .

    το μοτερ μου φαινόταν ότι λειτουργούσε ασταμάτητα,


    Στο μεσοδιάστημα που κ που ηχούσε το alarm το πατούσα για reset και όλα οκ.
    Το Alarm ηχεί όταν για κάποιο λόγο η ψύξη είναι η χειρότερη του αναμενόμενου . (π.χ. παρατεταμένο άνοιγμα πόρτας , νεοεισαχθέν φορτίο μεγάλης ποσότητας στο ψυγείο, διαρροή αέρα από τα λάστιχα πόρτας κτλ)
    Με το Reset απλά κλείνεις τα μάτια στο πρόβλημα ... το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

    Φωναξα τεχνικο μου προτεινε να το βγαλω από την μπριζα και να κανω μια καλη manual απόψυξη διαφορετικα παμε για ..πλακετα όπως μου ειπε!!.
    Ήταν παρόν ο τεχνικός στο ψυγείο σου? ή στα είπε αυτά τηλεφωνικός?

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    CN 4003/CNesf 4003

    No Frost ψυγειοκαταψύκτης με 2 ξεχωριστά ψυκτικά στοιχεία (duo cooling)

    το fan δεν γύριζε όταν επέλεγα ventilation στην συντήρηση


    Το ψυγειο που εχει δεν θα α
    παγωσει αν δεν δουλευει το ανεμιστηρακι.

    Αν δεν παγωνει και η καταψυξει το πιο πιθανο ειναι να εχει χασει το φρεον.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μετα από 24 ωρες λειτουργιας παρατηρω ότι όλα λειτουργουν όπως πρεπει προς το παρον.Ο τεχνικος ηρθε από το σπιτι και το μονο που εκανε είναι να μετρησει την θερμοκρασια στην συντηρηση(περιττό μιας και φαινοταν ότι σχεδον εβραζες αβγο!!!)Βεβαια,για να ειμαι ειλικρινής, μου ειπε ότι αν δεν στρωσει με αποψυξη θα μου το περνε στο συνεργειο του να το ψαξει αν κ μαλλον θα χρειαζοταν πλακετα!Απλα επειδή ειμαι του χωρου με την ευρύτερη έννοια δεν μπορω αναλυση βλαβης στο ποδι και να σου λενε…ξερεις για όλα φταίει ο…’’υπολιστης’’(πλακετα).Εχει τοσο πολλα περιφεριακα μαραφετια.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω είναι τον λογο που συγκεντρωσε παγο στη καταψυξη.Ο αισθητηρας που βρισκετε εκει είναι θερμοκρασιας και όταν ανιχνεύει διαφορετικη του προβλεπομενου δινει εντολη στην πλακετα να ρυθμισει την λειτουργια του μοτερ?το ρωταω γιατι νομιζω οτι δεν λειτουργησε ο συγκεκριμενος αισθητηρας επειδη ηταν καλυμμενος απο παγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsiki76 : 01-06-14 στις 02:27

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    http://www.fourlistrade.gr/datafiles..._4013_4023.pdf



    Διάβασε σελίδα 8 στα περί (5.3 Συναγερμός θερμοκρασίας ) το γνωστό Alarm (όταν η ψύξη στην κατάψυξη δεν είναι καλή ... τότε ηχεί το αλάρμ με φωτάκι που αναβοσβήνει μαζί με την ένδειξη θερμοκρασίας που επίσης και αυτή αναβοσβήνει (αυτά όταν το κουμπί αλάρμ το έχεις ενεργοποιημένο)
    Το Αλαρμ για να σε ειδοποιεί σημαίνει ότι η ψύξη στην κατάψυξη έχει πρόβλημα (στρώμα πάγου που είπες ... σε ένα μέρος σαν μπάλα) ... αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χαλασμένη πλακέτα .... αυτή είναι η δουλειά του Αλαρμ ώστε να σε ενημερώνει ότι κάτι δεν πάει καλά σε θέματα ψύξης ... θα σταματήσει το αλαρμ μόνο του όταν θα αποκατασταθεί η ψύξη στον θάλαμο στα σωστά όρια θερμοκρασίας που έχεις ρυθμίσει.

    Δες επίσης στην ίδια σελίδα 8 (παράγραφος 5.4.3) ανεμιστήρας Ventilation . αυτός στην ουσία είναι ένας ανεμιστήρας άχρηστος .. το μόνο που κάνει είναι να ανακυκλοφορεί τον αέρα στον θάλαμο συντήρησης (ειδικά στις ζεστές μέρες 30 C )

    Όλα τα παραπάνω είναι ψιλοτρίχες του εργοστασίου...
    Αυτό που έχει σημασία είναι ..
    1) Ήρθε ένας τεχνικός ... έβαλε το στηθοσκόπιο του στην (ήδη ζεστή ) συντήρηση (όπως το είπες) δήθεν να μετρήσει .... (ενώ στην πραγματικότητα σε είχε για βλάκα ) .. επειδή δεν σου είπε σταράτα ότι έχει πρόβλημα ψύξης (πρόβλημα ψύξης .. γιατί εσύ ανάφερες ότι το μοτέρ λειτουργούσε ασταμάτητα ... και άρα έπρεπε να κάνει ψύξη και πάνω και κάτω) ... αλλά σου είπε για πλακέτα . Ενώ πιο σωστά θα σου έλεγε πιθανή διαρροή υγρών. (λειτούργησε δεν λειτούργησε ο αισθητήρας που λες ... επειδή ήταν καλυμμένος με πάγο ..) ας το υποθέσουμε και έτσι .... όταν λες ότι δουλεύει συνεχώς το μοτέρ και δεν σου φέρνει ψύξη (μπάλα πάγου στην κατάψυξη) και τουλάχιστον πάνω από -18 C ... > -22 > - 23 C ... αυτομάτως λέμε δεν έχει υγρά . (F600a ) λέει το συγκεκριμένο μοντέλο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστω για τον κοπο σου,το χω εν γνωση μου το συγκεκριμενο manual.Υπενθμιμιζω οτι ο τεχνικος προς τιμην του μου ειπε να κανω αποψυξη 48 ωρων και μετα θα το εψαχνε αν κ πιθανοτερο εβλεπε πλακετα.Τωρα τα υπολοιπα ειναι και θεμα πλασαρισματος τλπ.Με την 48ωρη αποψυξη βλεπω οτι λειτουργει οπως πρεπει.Αρα μαλλον εχει τα υγρα του.Δεν λειτουργει συνεχομενα το μοτερ,ψυξη μια χαρα πανω-κατω.Αρα να υποθεσω οτι κατι ''κολλησε'' πριν?κατι σε ηλεκτρικο γιατι αν ηταν μηχανικο θα συνεχιζε να μην λειτουργει??

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι.εν ολίγης, η κατάψυξη δουλεύει μπόμπα, η συντήρηση με επιλεγμένη θερμοκρασία είτε 3 είτε 5 παίζει μεταξύ αυτών ων θερμοκρασιών κ μέχρι 16! Μετά από κουβέντες εδώ στο φόρουμ σκέφτηκα ότι φταίει ο αισθητήρας θερμοκρασίας στην συντήρηση. Έκανα κ self tests του ψυγείου κ δείχνουν όλα οκ.αλλαζω τον αισθητήρα με thermistor ntc 4,7 kohm , όσο δλδ κ ο αισθητήρας αλλά σε γενικές γραμμές πάλι τ ίδια χάλια.αν τα σκέφτομαι ορθά....ο αισθητήρας δίνει στη πλακέτα κ αυτή στο μοτέρ.το μοτέρ δουλεύει ( σημειωτέον όταν δουλεύει παγώνει τη συντήρηση κανονικά κ τον καταψύκτη όπως είπα πάντα) οπότε αποκλυοντας τ μοτέρ πάμε για πλακέτα? Παρεμβάλλεται κάτι στο ενδιάμεσο ? Κάτι που η μπορώ μετρήσω ν αλλάξω , κάτι φτηνότερο βρε παιδιά?😥

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Άλλαξες φαντάζομαι τον αισθητήρα χώρου που βρίσκεται αριστερά στο πλάι μέσα στην θήκη σωστά; Αν έχω δίκιο τότε έχεις αλλάξει λάθος αισθητήρα. Αποσο κατάλαβα το ψυγείο κατεβάζει μέχρι 3-5 βαθμούς και αργεί να ξαναδώσει σε σημείο να ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 16 βαθμούς. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αλλάξεις τον αισθητήρα evaporator και όχι του χώρου. Ο αισθητήρας χώρου σταματάει την ψύξη και του evaporator δίνει την εντολή να ξαναδώσει ψύξη. Στο δικό σου ψυγείο αν δεν κάνω λάθος αυτό τον αισθητήρα τον έχει μέσα στη μόνωση και δεν βγαίνει για να τον αλλάξεις. Για πιο σηγουρα ανέβασε φωτογραφία του θαλάμου της συντήρησης ώστε να δω πιο Κιτ μετατροπής θα χρειαστεί.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Σωστα. Αριστερα στο πλαι στη μεση περιπου της συντηρησης εχει μια πλαστικη θηκη σε σχημα Γ. Μεσα εκει εχει εναν αισθητηρα, ειχα την εντυπωση οτι υπηρχε μονο ενας (αυτος που αλλαξα δλδ).
    Αν αλλαξα αλλον και υπαρχει δευτερος, ξερεις πως μπορω να τον αλλαξω?
    Καλα καταλαβες. Με επιλεγμενη επιθυμητη θερμικρασια 3 Βαθμους την πιανει αλλα μετα σταματα να δουλευει το μοτερ και φτανει μεχρι στους 16 περιπου οποτε και ξαναδουλευει κοκ. Επισης παρατηρω οτι η πλατη εσωτερικα ειναι στεγνη . οταν μονο πιασει τους 3 βαθμους πιανει ενα λεπτο στρωμα παγου και μαλλον τοτε ξεκινα η αντιπαγοποιηση. Παρατηρησα επισης οτι πισω απο το ψυγειο στο πλαστικο κουβαδακι πανω απο το μοτερ ειναι εντελως στεγνο, δλδ δεν παει νερο εκει παρ ολο η διοδος ειναι ελευεθρη. Αρα γενικα δεν κρυωνει η συντηρηση με αποτελεσμα να μην χρειαζεται συχνα αντιπαγοποιηση οποτε και δεν σταζει νερο πισω στο κουβαδακι.
    Παραθετω μερικες φωτογραφιες οι οποιες μπορουν να βοηθησουν!
    28235937_10213454787696958_770369336_n.jpg28236409_10213454787496953_622837417_n.jpgs-l1600.jpg28191438_10213454933300598_1504971795_n.jpg

  10. #10
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Στην τριτη φωτο εχεις το κιτ επισκευης που πρεπει να βαλεις,μονο που εσυ αντι να το βαλεις ως αντικατασταση του αισθητηρα evaporator το εβαλες ως αλαγη του αισθητηρα χωρου.
    Στο κιτ εχει ενα αισθητηριο,μια βαση ,βιδα και ταπα.Βγαζεις την παλια βαση και ταποθετεις την καινουργια με τα δυο αισθητηρια κουμπωμενα επανω σε αυτην.Το καινουργια αισθητηριο το βαζεις απο την μερια της βασης που ακουμπα πανω στην πλατη.Τη βιδα που εχει μεσα στη συσκευασια την βαζεις στην τρυπα που εχει απο τη μερια της βασης που εφαπτει στην πλατη της συντηρησηςΤο αισθητηριο με την πρασινη φισα ειναι αυτο που αντικαθιστα το παλιο αισθητηριο evaporator.Το καλωδιο που εχει την πρασινη φυσα το τραβας μεχρι την πλακετα που εχει διπλα στο μοτερ.Βγαζεις την πλακετα,αφαιρεις την πρασινη φυσα του παλιου αισθητηριου και βαζεις αυτη του καινουργιου.Μονταρεις ξανα οτι εχεις βγαλει και βαζεις σε λειτουργεια το ψυγειο εχοντας την παλια φυσα στον αερα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 15:15
  2. [Liebherr] CNesf 4003 - Διαρροή
    από vandervagos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 14:43
  3. [Liebherr] ψυγειοκαταψυκτης Liebherr CNESF5113
    από dimco στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 22:57
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-12, 03:56
  5. προβλημα με ψυγειοκαταψυκτη Liebherr
    από jimakosb στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας