Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 78
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    O ανεμιστηρας δουλευει εκ κατασκευης μονο οταν επιλεγει superfrost (κουμπι 7 στο παραπανω σχεδιαγραμμα που ανεβασες) και δουλευει μια χαρα.Αν χρειαστει να το αντικαταστησω πως γινεται,μιας κ το καλωδιο παει πισω απο τα πλαστικ?.Κοβω το καλωδιο κ ενωνω το καινουργιο με σπλαις?Θερμομετρο θα βαλω αυτες τις μερες....
    ''απλα αποψε παρατηρησα οτι στην πλατη της συντηρησης αυτην την φορα εχει πιασει ενα λεπτο φιλμ παγου στα 3/4 του μηκους της -το περιεργο ειναι οτι το φιλμ σταματαει σε τετοια ευθεια γραμμη σαν να το χεις χαραξει με χαρακα(καπου το χω διαβασει αυτο εδω στο forum).Αυτο το ειχα δει και οταν το πρωτοεβαλα στην μπριζα μετα απο την 48ωρη αποψυξη αλλα υποχωρησε σχεδον αμεσως(ειναι φυσιολογικη λειτουργεια?)''...καποια ιδεα για αυτο?

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Τι να πούμε τώρα πρέπει να τσεκαριστούν πολλά . ανοίγεις το καπάκι (2 βίδες έχει και αφού ξεκουμπώσεις τον σένσορα αισθητήρα ) και βλέπεις μέσα στο evaporator τα στοιχεία αν γέμισαν με πάγο .. οπότε μπορεί κάποια αντίσταση ή το σύστημα απόψυξης να μην λειτουργεί κτλ βήμα βήμα τα βρίσκεις αυτά. Τώρα αν είναι να πάμε κατευθείαν αλλαγή πλακέτας είναι ρίσκο.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλημερα και παλι,επανερχομαι με νεα δεδομενα(δυστηχως!).Σημερα το πρωι πλησιαζω το ψυγειο-ψυχωση μου χει γινει-το ακουω καπως...ανοιγω αισθανομαι με ζεστασια χεχε κ το λαπμπακι alarm κοκκινο κ το μοτερ να προσπαθει να πιασει θερμοκρασια.εχουμε κ λεμε....μετα την αποψυξη που του χα κανει εχουν περασει περιπου 10 μερες.Αυτην την φορα δεν εχει παγο στην καταψυξη,μονο χιονι στην πλατη την συντηρησης(ουτε κρυσταλικη δομη ,ουτε δαχτυλο κολλαει,ουτε αντανακλα φως...μονο χιονακι ομορφο!!).ενω τοσο καιρο δουλευε μπομπα με τα διαλλειματα του κανονικα ,σημερα δουλευει συνεχως!Συμπερασματα δικα μου:υγρα οπως ειπαμε δεν ειναι μιας κ μετα την αποψυξη δουλευε οκ.ο αισθητηρας στην καταψυξη που τον υποψιαζομουνα επειδη ηταν καλλημενος απο παγο παλι δεν μπορει λογικα να ειναι μιας κ τωρα ειναι εντελως ελευθερος.Το μοτερ παλι δεν μπορει να ειναι αφου δουλευε μια χαρα και αυτο.λαστιχα ειναι οκ οπως ειπαμε.Σωστη η λογικη μου μεχρι εδω?Αν δεν ειναι ολα αυτα τι μπορει να ναι?Μηπως να ριξω πασεντζα?Η μηπως η τυχη μου μιας κ προσφατα βρηκα εκτος λειτουργια κινητο,φωτογραφικη και χθες ατμοσιδερο(επι την ευκαιρια μου τρεχει νερα....αισθητηρας νερου στο μποιλερ?? )

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Το ανεμιστηράκι στην συντήρηση δουλεύει όπως σε ρώτησαν στο #3?

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Το ανεμιστήρακι δουλεύει αν επιλέγει το κουμπί ventilation.Το δοκίμασα όπως επίσης και της κατάψυξης και είναι οκ

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Είναι δύσκολο να προσεγγιστεί βλάβη με σιγουριά. Πάντως το "χιόνι " στην πλάτη δεν μου αρέσει , (στο αρχικό πόστ σου λες ότι το έχεις 4 χρόνια ) δες παρακάτω τι λένε διάφορα "θύματα" για αυτό το μοντέλο (και όλοι κοντά στα 3 με 5 χρόνια) με τα ίδια χαρακτηριστικά που αναφέρεις και εσύ

    http://www.consumeraffairs.com/homeo...rr-fridge.html

  7. #17

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Αν και είναι καιρός από την τελευταία απάντηση στο post, να πω την δική μου εμπειρία. Όλα ακριβώς έγιναν όπως τα λέει και ο φίλος Νικηφόρος. Φώναξα ψυκτικό ο οποίος μετά από μισή ώρα που κοίταζε το ψυγείο μου είπε για πλακέτα. Πήρε 30 ευρώ και έφυγε λέγοντας ότι θα με πάρει για την τιμή του ανταλλακτικό. Είπα να δοκιμάσω μια τελευταία προσπάθεια πριν πάρω πλακέτα και το έβγαλα από τη πρίζα 2 μέρες. Ε 2 μήνες μετά ακόμα περιμένω τον ψυκτικό να πάρει και το ψυγείο δουλεύει σούπερ. Πριν βιαστείτε κάντε τη προσπάθεια απόψυξης. Δεν θα χάσετε τπτ

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    φιλε μου μηπως εχει σκασει το ψυκτικο στοιχειο της συντηρησης? για κοιτα να δεις αν εχει κενο η πλατη στην συντηρηση. αν εχει χερετισματα. η πας για αλλο η για εξτρα πλατι στην συντηρηση που δεν θα στο συνιστουσα....

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφορος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι.εν ολίγης, η κατάψυξη δουλεύει μπόμπα, η συντήρηση με επιλεγμένη θερμοκρασία είτε 3 είτε 5 παίζει μεταξύ αυτών ων θερμοκρασιών κ μέχρι 16! Μετά από κουβέντες εδώ στο φόρουμ σκέφτηκα ότι φταίει ο αισθητήρας θερμοκρασίας στην συντήρηση. Έκανα κ self tests του ψυγείου κ δείχνουν όλα οκ.αλλαζω τον αισθητήρα με thermistor ntc 4,7 kohm , όσο δλδ κ ο αισθητήρας αλλά σε γενικές γραμμές πάλι τ ίδια χάλια.αν τα σκέφτομαι ορθά....ο αισθητήρας δίνει στη πλακέτα κ αυτή στο μοτέρ.το μοτέρ δουλεύει ( σημειωτέον όταν δουλεύει παγώνει τη συντήρηση κανονικά κ τον καταψύκτη όπως είπα πάντα) οπότε αποκλυοντας τ μοτέρ πάμε για πλακέτα? Παρεμβάλλεται κάτι στο ενδιάμεσο ? Κάτι που η μπορώ μετρήσω ν αλλάξω , κάτι φτηνότερο βρε παιδιά?😥

  10. #20
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Άλλαξες φαντάζομαι τον αισθητήρα χώρου που βρίσκεται αριστερά στο πλάι μέσα στην θήκη σωστά; Αν έχω δίκιο τότε έχεις αλλάξει λάθος αισθητήρα. Αποσο κατάλαβα το ψυγείο κατεβάζει μέχρι 3-5 βαθμούς και αργεί να ξαναδώσει σε σημείο να ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 16 βαθμούς. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αλλάξεις τον αισθητήρα evaporator και όχι του χώρου. Ο αισθητήρας χώρου σταματάει την ψύξη και του evaporator δίνει την εντολή να ξαναδώσει ψύξη. Στο δικό σου ψυγείο αν δεν κάνω λάθος αυτό τον αισθητήρα τον έχει μέσα στη μόνωση και δεν βγαίνει για να τον αλλάξεις. Για πιο σηγουρα ανέβασε φωτογραφία του θαλάμου της συντήρησης ώστε να δω πιο Κιτ μετατροπής θα χρειαστεί.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 15:15
  2. [Liebherr] CNesf 4003 - Διαρροή
    από vandervagos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 14:43
  3. [Liebherr] ψυγειοκαταψυκτης Liebherr CNESF5113
    από dimco στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 22:57
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-12, 03:56
  5. προβλημα με ψυγειοκαταψυκτη Liebherr
    από jimakosb στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας