Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Πρόβλημα με touch σε φούρνο miele

    Καλημέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα. Λοιπόν.. όπως πολλοί άλλοι έτσι κι εγώ αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα με τον φούρνο μου εδώ και κάποιους μήνες. Να αναφέρω ότι έχω τον miele h 5981 τον οποίο χρυσοπλήρωσα σχεδόν 5 χιλιάρικα 4700 κάπου τόσο έκανε δεν θυμάμαι ακριβώς. Το πρόβλημα μου είναι το εξής δεν λειτουργεί το touch της δεξιάς πλευράς αυτό δηλαδή που ανεβάζει την θερμοκρασία ή αλλάζει και επιλέγει το πρόγραμμα.
    Στην αρχή κάποιες φορές έπιανε και κάποιες όχι έπρεπε δηλαδή να το πατάω 20-30 φορές μέχρι να πιάσει αλλά μετά από λίγο έπαψε πια να πιάνει και δεν λειτουργούσε καθόλου! Το δε αστείο της υπόθεσης είναι ότι ακουγεται το κλικ ότι δηλαδή πατιέται το touch αλλά δεν κάνει καμιά κίνηση κύλησης το καντράν! Έριξα τον γενικό κάποιες φορές μήπως ξεκολλήσει αλλά τίποτα! Κι έχω την εντύπωση ότι αυτό πρέπει να συνέβη από μια μέρα κατά την οποία είχα βάλει πολύ μεγάλη θερμοκρασία και είχε θολώσει το πάνελ οθόνης από ατμούς και ήταν φωτισμένο ολόκληρο χωρίς να ξεχωρίζουν τα γράμματα! Τον έχω 4 χρόνια και όπως καταλαβαίνετε το σερβις δεν ισχύει και αν πάω στην αντιπροσωπεία και θα περιμένω πολύ και θα με δουλεύουν και δεν θα μου το φτιάξουν κιόλας ή θα μου πουν να μου αλλάξουν όλο το πάνελ πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα δώσω τα μαλλιοκέφαλα μου!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Έχεις ένα εργαλείο που αν ήταν αυτοκίνητο θα ήταν mercedes, που κοστίζει τόσα χρήματα, και προτιμάς να ακούσεις εμένα και τον κάθε τυχόντα που θα σου πει ότι κατεβάσει η γκλάβα του; Να ήταν κάτι απλό, να σου λέγαμε 2 πράγματα, σε αυτό τι να σου πούμε; Δεν είναι πια έτσι όπως τα λες πως όλοι σε κοροϊδεύουν και σε κλέβουν και δεν στο φτιάχνουν κιόλας...

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Αν σε αυτές τις τρεις προτάσεις τις οποίες συνέταξες μου έλεγες έστω και κάτι το οποίο θα μπορούσε να αποτελεί λύση στο πρόβλημα μου και όχι το αν πράττω λάθος που ζητάω γνώμες, θα το εκτιμούσα. Από 'κει και πέρα το ότι θέτω το πρόβλημα μου σε ένα φόρουμ το οποίο ασχολείται με συσκευές και όχι μόνο, με την πεποίθηση ότι ίσως κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε και ίσως μπορεί να μου πει κι εμένα το ποια ήταν η λύση προκειμένου κι εγώ να ξέρω που να στραφώ, δεν το θεωρώ κακό.
    Δεν είπα ότι με κοροιδεύουν όλοι οι τεχνικοί των σέρβις ή ότι κλέβουν, είπα συγκεκριμένα για την miele και αυτό διότι όλες οι ηλεκτρικές συσκευές μου είναι της ίδιας εταιρείας και μάλιστα ο αφρός τους όπως εσύ αναφέρεις ως μερσεντές και είχα ξανά πρόβλημα για άλλο είδος και δεν μπήκαν καν στον κόπο να με εξυπηρετήσουν ούτε καν τηλεφωνικά. Αλλά όπως και να έχει, κάθε γνώμη δεκτή!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Το πιθανότερο είναι να έχει καταστραφεί κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα (IC) από τούς υδρατμούς.
    Επειδή όλες οι εταιρίες συνήθως πουλάνε ολόκληρη την πλακέτα (μπορεί η κουζίνα σου να έχει πάνω
    από μία),ίσως ένας έμπειρος ηλεκτρονικός να μπορούσε να βοηθήση αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να
    έχει αποσυνδέσει την πλακέτα και να την έχει στο εργαστήριο του.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ diony για την ανταπόκριση, πήγα σε έναν ηλεκτρονικό της περιοχής μου ο οποίος επέμενε ότι δεν υπάρχει λόγος να έρθει να του ρίξει μια ματιά και μου είπε να βγάλω όλο τον φούρνο και να τον πάω σε κάποιον πιο εξειδικευμένο για να επισκευάσει το πάνελ! Το θέμα είναι ότι έναν 90άρη φούρνο δεν τον κόβεις βόλτες τόσο απλά χωρίς πρωτίστως να είσαι σίγουρος ότι δεν επισκευάζεται δίχως να βγει από την θέση του. Γι' αυτό σκεφτηκα να ρωτήσω εδώ μήπως είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα κι αν τελικά γλίτωσε το να μεταφέρει τον φούρνο ολόκληρο σε τεχνικό ή αν άλλαξε όλο το πάνελ κ.τ.λ

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ diony για την ανταπόκριση, πήγα σε έναν ηλεκτρονικό της περιοχής μου ο οποίος επέμενε ότι δεν υπάρχει λόγος να έρθει να του ρίξει μια ματιά και μου είπε να βγάλω όλο τον φούρνο και να τον πάω σε κάποιον πιο εξειδικευμένο για να επισκευάσει το πάνελ!

    Τον κακομοίρη τον ηλεκτρονικό ! ... είχα έναν γνωστό ηλεκτρονικό (φιλαράκια) .. όταν χάλασε η τηλεόραση μου ... τέτοια μου έλεγε και αυτός "φέρε την εδώ" "δεν μπορώ να έρθω" κτλ ...
    Να που οι καιροί έχουν και γυρίσματα ... (χάλασε το πλυντήριο του ) και μου λέει θα έρθεις να το δεις? ..
    του απαντώ ....
    "φέρε την εδώ" "δεν μπορώ να έρθω"

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον κακομοίρη τον ηλεκτρονικό ! ... είχα έναν γνωστό ηλεκτρονικό (φιλαράκια) .. όταν χάλασε η τηλεόραση μου ... τέτοια μου έλεγε και αυτός "φέρε την εδώ" "δεν μπορώ να έρθω" κτλ ...
    Να που οι καιροί έχουν και γυρίσματα ... (χάλασε το πλυντήριο του ) και μου λέει θα έρθεις να το δεις? ..
    του απαντώ .... [/COLOR]"φέρε την εδώ" "δεν μπορώ να έρθω"
    Το κακό είναι ότι εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω πλυντήρια ! :P

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιθανότερο είναι να έχει καταστραφεί κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα (IC) από τούς υδρατμούς.
    Επειδή όλες οι εταιρίες συνήθως πουλάνε ολόκληρη την πλακέτα (μπορεί η κουζίνα σου να έχει πάνω
    από μία),ίσως ένας έμπειρος ηλεκτρονικός να μπορούσε να βοηθήση αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να
    έχει αποσυνδέσει την πλακέτα και να την έχει στο εργαστήριο του.
    Άντε και πήγε κάποιος ηλεκτρονικός και επιτέλους μπόρεσε να φτιάξει το καντράν. Απορώ πως μια εταιρία βάζει το καντράν στην πιο απαράδεκτη θέση (ακριβώς πάνω και έξω από την έξοδο ατμών της πόρτας ) εννοείται θα ξαναπάθει ζημιά το καντράν. Και πως επέτρεψε στην κατασκευή του καντράν να υπάρχει περίπτωση να εισαχθούν ατμοί (που δήλωσε ότι θόλωσε οθόνη) (είναι όπως λέει και σύστημα ψησίματος με πλήρωση νερού και ειδικά προγράμματα με σχετική ταυτόχρονη υγρασία .. και αν αυτό το σύστημα έχει ξεφύγει?). Αυτό μόνο η Miele μπορεί να το γνωρίζει που έχει και την πλήρη υποστήριξη. Μονόδρομος

  9. #9
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ diony για την ανταπόκριση, πήγα σε έναν ηλεκτρονικό της περιοχής μου ο οποίος επέμενε ότι δεν υπάρχει λόγος να έρθει να του ρίξει μια ματιά και μου είπε να βγάλω όλο τον φούρνο και να τον πάω σε κάποιον πιο εξειδικευμένο για να επισκευάσει το πάνελ! Το θέμα είναι ότι έναν 90άρη φούρνο δεν τον κόβεις βόλτες τόσο απλά χωρίς πρωτίστως να είσαι σίγουρος ότι δεν επισκευάζεται δίχως να βγει από την θέση του. Γι' αυτό σκεφτηκα να ρωτήσω εδώ μήπως είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα κι αν τελικά γλίτωσε το να μεταφέρει τον φούρνο ολόκληρο σε τεχνικό ή αν άλλαξε όλο το πάνελ κ.τ.λ
    συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν είναι εύκολο να κάνεις βόλτες το φούρνο ,κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 επιλογές
    α)υπάρχουν τεχνικοί λευκών συσκευών πού συνεργάζονται με ηλεκτρονικούς σε θέματα πλακετών αυτό σου το υπογράφω ,απλά αν θέλεις να ρισκάρειςκάποια χρήματα να έλθει κάποιος τεχνικός αφού έχει μιλήσει με το συνεργάτη του να αποσυνδέσει την πλακέτα και να του την δώσει να την ελέγξει, δεν είναι εγγυημένο ότι όλες οι βλάβεςεπισκευάζονται.

    β)Αν δε γίνει τίποτε ,να την ξαναμοντάρει και αναγκαστικά να καλέσεις την εταιρία ,απλά θα έχεις χάσει χρόνο και κάποια χρήματα

  10. #10
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε και πήγε κάποιος ηλεκτρονικός και επιτέλους μπόρεσε να φτιάξει το καντράν. Απορώ πως μια εταιρία βάζει το καντράν στην πιο απαράδεκτη θέση (ακριβώς πάνω και έξω από την έξοδο ατμών της πόρτας ) εννοείται θα ξαναπάθει ζημιά το καντράν. Και πως επέτρεψε στην κατασκευή του καντράν να υπάρχει περίπτωση να εισαχθούν ατμοί (που δήλωσε ότι θόλωσε οθόνη) (είναι όπως λέει και σύστημα ψησίματος με πλήρωση νερού και ειδικά προγράμματα με σχετική ταυτόχρονη υγρασία .. και αν αυτό το σύστημα έχει ξεφύγει?). Αυτό μόνο η Miele μπορεί να το γνωρίζει που έχει και την πλήρη υποστήριξη. Μονόδρομος
    δε θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου και εγώ έχω τύχει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και σε άλλες μάρκες συσκευών που γίνανε ζημιές ναι μεν κάνουν ότι μπορούν καλύτερο, αλλά πάντα υπάρχουν αδύνατα σημεία και η κακιά στιγμή

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Πρόβλημα σε φούρνο AEG
    από savatage στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-20, 09:23
  2. [Bosch] Πρόβλημα με φούρνο bosch
    από temeteron1987 στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 16:42
  3. [Άλλη] Πρόβλημα σε Φούρνο KuppersBush
    από Antwnis στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:42
  4. πρόβλημα σε φούρνο
    από vidas στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 14:42
  5. Πρόβλημα σε LCD Touch Screen
    από Thansavv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 21:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας