Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28
  1. #11
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν είναι εύκολο να κάνεις βόλτες το φούρνο ,κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2 επιλογές
    α)υπάρχουν τεχνικοί λευκών συσκευών πού συνεργάζονται με ηλεκτρονικούς σε θέματα πλακετών αυτό σου το υπογράφω ,απλά αν θέλεις να ρισκάρειςκάποια χρήματα να έλθει κάποιος τεχνικός αφού έχει μιλήσει με το συνεργάτη του να αποσυνδέσει την πλακέτα και να του την δώσει να την ελέγξει, δεν είναι εγγυημένο ότι όλες οι βλάβεςεπισκευάζονται.

    β)Αν δε γίνει τίποτε ,να την ξαναμοντάρει και αναγκαστικά να καλέσεις την εταιρία ,απλά θα έχεις χάσει χρόνο και κάποια χρήματα
    Θα φωνάξω αυτόν της περιοχής μου που ασχολείται με ηλεκτρικές συσκευές, αν και ήταν ξεκάθαρος ότι δεν υπάρχει λόγος να έρθει, και όταν του ρίξει ματιά θα σας πω την διάγνωση!

  2. #12
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Τελικά ήρθε το παλικάρι είδε τον φούρνο εξωτερικά χωρίς να τον ανοίξει δλδ και μου είπε να τον πάω σε έναν γνωστό του ο οποίος επισκευάζει πλακέτες κτλ κι αν τελικά δεν φτιάχνεται ούτε εκεί τότε να πάρω την miele να τους τα χώσω που ένας τέτοιος φούρνος αποβάλει ατμούς στην οθόνη και γενικά παρουσιάζει βλάβες μέσα σε μια τετραετία. Οπότε τύλιγμα σε κουβέρτα και μεταφορά του φούρνου σε μάστορα είναι το επόμενο βήμα και να δούμε τι θα γίνει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βούλα : 04-06-14 στις 15:20

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα ... όλα τα "παλικάρια " της περιοχής σου βλέπουν το "τέρας" και τους πιάνει βήχας ... (ρε σεις στην περιοχή της κοπέλας ... δεν ντρέπεστε να μην μπορείτε να βγάλετε ένα καντράν?)

    Ο τεχνικός οικ συσκευών = να το πας σε ηλεκτρονικό
    Ο ηλεκτρονικός = να το πας σε τεχνικό
    (αν φέρει και ηλεκτρολόγο να την ξηλώσει δήθεν για μεταφορά) ...= Να πεις τον ηλεκτρονικό και τον τεχνικό να στο βγάλουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 04-06-14 στις 13:54

  4. #14
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα ... όλα τα "παλικάρια " της περιοχής σου βλέπουν το "τέρας" και τους πιάνει βήχας ... (ρε σεις στην περιοχή της κοπέλας ... δεν ντρέπεστε να μην μπορείτε να βγάλετε ένα καντράν?)

    Ο τεχνικός οικ συσκευών = να το πας σε ηλεκτρονικό
    Ο ηλεκτρονικός = να το πας σε τεχνικό
    (αν φέρει και ηλεκτρολόγο να την ξηλώσει δήθεν για μεταφορά) ...= Να πεις τον ηλεκτρονικό και τον τεχνικό να στο βγάλουν


    Κάπως έτσι...
    Όπως κάποτε που πήρα στον παροχέα του ίντερνετ μου πριν χρόνια, διότι δεν είχα ίντερνετ και μου είπανε να καλέσω ηλεκτρολόγο να δει τις μπρίζες! χααχχαχα

  5. #15
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βούλα Εμφάνιση μηνυμάτων


    Κάπως έτσι...
    Όπως κάποτε που πήρα στον παροχέα του ίντερνετ μου πριν χρόνια, διότι δεν είχα ίντερνετ και μου είπανε να καλέσω ηλεκτρολόγο να δει τις μπρίζες! χααχχαχα
    offtopic αλλα ειναι συνηθης και προβλεπομενη τακτικη πριν δηλωσουν βλαβη στον οτε αφου αυτος ελεγχει τη διαδρομη απο το τοπικο καφαο της γειτονιας σου προς το σπιτι.
    ξερουν οτι απο τον κεντρικο διακομιστη μεχρι το καφαο ειναι οκ, αποκλειουν το προβλημα στο σπιτι βαζοντας σε να πληρωνεις επισκεψη ηλεκτρολογου (9 στις 10 φορες θεωρω αδικα) και μετα δηλωνουν βλαβη στο οτε.

  6. #16
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ήρθε το παλικάρι είδε τον φούρνο εξωτερικά χωρίς να τον ανοίξει δλδ και μου είπε να τον πάω σε έναν γνωστό του ο οποίος επισκευάζει πλακέτες κτλ κι αν τελικά δεν φτιάχνεται ούτε εκεί τότε να πάρω την miele να τους τα χώσω που ένας τέτοιος φούρνος αποβάλει ατμούς στην οθόνη και γενικά παρουσιάζει βλάβες μέσα σε μια τετραετία. Οπότε τύλιγμα σε κουβέρτα και μεταφορά του φούρνου σε μάστορα είναι το επόμενο βήμα και να δούμε τι θα γίνει
    Πιστεύω ότι όντως δεν ήθελε να ασχοληθεί με τη βλάβη ,διότι απλά θα ξεμοντάριζε και θα ξαναμοντάριζε την πλακέτα ή τις πλακέτες ,τώρα φυσικά έτσι που έγινε ίσως να είναι πιο βολικό για τον ηλεκτρονικό να έχει όλο το φούρνο κομπλέ στο εργαστήριο του ,εύχομαι τουλάχιστον να γίνει κάτι να μην πάει ο κόπος σου χαμένος

  7. #17
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι. Τελικά ήρθε το συνεργείο της miele πλήρωσα την επίσκεψη 40 ευρω και μου είπε ότι ή η πλακέτα είναι ή είχε πάρει υγρασία και θα έπρεπε να ξαναέρθει αφού έχει παραγγείλει πλακέτα προκειμένου να την δοκιμάσουμε και θα έβλεπε μήπως ήθελε τίποτα καθάρισμα στις συνδέσεις μήπως δεν έκανε καλή επαφή το θέμα του touch. Ξαναήρθε τεχνικός της miele λοιπόν μετα από κανά 10ήμερο περίπου, ανοιξε το φούρνο και ήταν πεντακάθαρος! Ήταν θέμα πλακέτας. Το κακό ήταν ότι έπρεπε να αλλάξω κι ένα άλλο εξάρτημα, αν και ήταν μια χαρά το δικό μου, λόγω του ότι η εταιρεία άλλαξε το μενού του φούρνου και δεν γινόταν να βάλω την νέα πλακέτα διότι δεν θα έδινε εντολές αν δεν άλλαζα και το εξάρτημα που σας λέω, το οποίο μου διαφεύγει τι ακριβώς ήταν. Εν ολίγοις: πλήρωσα 40 ευρώ την πρώτη επίσκεψη και άλλα 40 ευρώ τη δεύτερη. Κόστιζε 278 η πλακέτα και 110 το εξάρτημα και με πολλά παράπονα από μέρους μου διότι τον φούρνο τον έχω μόνο 4 χρόνια και τον έχω δουλέψει ελάχιστα και με καλή διάθεση από τη miele μου κάνανε μια καλή έκπτωση 40% στα προιόντα παρόλο που είμαι 2 χρόνια εκτός εγγύησης και μου βγήκε συνολικά πλακέτα-εξάρτημα-επισκέψεις 310 περίπου ευρώ. Αυτά!

    Α! ξέχασα να σας πω ότι το πρόβλημα προήλθε από το ρεύμα, λόγω βύθισης και το ηλεκτρονικό κάηκε.

  8. #18
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς πολλά Γερμανικά προϊόντα είναι ευαίσθητα σε διακυμάνσεις του ρεύματος (τάσης), διότι πιθανό τα φτιάχνουν για τα δικά τους δεδομένα ,αντίθετα τα Ιταλικά νομίζω έχουν περισσότερες αντοχές
    Τα Κινέζικατα έχω δει σε πολλές περιπτώσεις αθάνατα σε φοβερές ταλαιπωρίες , ακόμη και σε επαγγελματικά προϊόντα με ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια
    Εύχομαι να σου πάει καλά από εδώ και πέρα

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Πρόκειται καθαρά για θέμα αλητών της εταιρίας , και το τι παραμύθι ακούστηκε δεν έχει προηγούμενο.
    Στο 1ο ποστ αναφερόμαστε πράγματι σε πρόβλημα touch (μάλιστα για πανάκριβη συσκευή που πρόβλημα σε άλλες μπακατέλες της δεκαετίας του 80 δεν το παρουσιάζανε ) έστω και αν δεχτούμε ότι δεν ήταν από υγρασία . Το θόλωμα στα γράμματα της οθόνης καντράν για συσκευή 4 ετίας είναι ασυγχώρητο για τέτοια εταιρία. (και μάλιστα στην 4 ετία)

    Και η πιο μεγάλη αλητεία της εταιρίας είναι το δήθεν ότι εκτός του καντράν έπρεπε να αλλάξουν και ένα άλλο εξάρτημα (το δήθεν μενού του καντράν .. που πιθανόν να εννοούσαν μονάδα ισχύος ή μονάδα ελέγχου) υποχρεώνοντας τον πελάτη να πληρώσει επιπλέον 100 ευρώ για κάτι που δεν θα έπρεπε να πληρώσει . (αν φρόντιζε να έχει το γνήσιο ανταλλακτικό του μοντέλου της έτσι ώστε να μην χρειαστεί επιπλέον αλλαγή του άλλου εξαρτήματος) (ίσως αυτά γίνονται μόνο στο Ελλαδιστάν .. ενώ σε εταιρίες του εξωτερικού ίσως να είχαν το γνήσιο καντράν (με το δικό του μενού) χωρίς να ήταν απαραίτητο και αλλαγή άλλου εξαρτήματος). Άλλωστε αναφέρθηκε ότι για το άλλο εξάρτημα ..." Αν και ήταν μια χαρά" !!!

    Α! ξέχασα να σας πω ότι το πρόβλημα προήλθε από το ρεύμα, λόγω βύθισης και το ηλεκτρονικό κάηκε.
    Επειδή αναφέρθηκε ότι από την ημέρα που το έβαλες στην πιο υψηλότερη θερμοκρασία (και από τότε έχεις το πρόβλημα) . Πιθανόν να στο ξανακάνει αν επιλέξεις και πάλι υψηλότερες θερμοκρασίες . (ναι μεν δεν πήρε υγρασία .. και το βρήκαν καθαρό .. αλλά μπορεί αυτή η μεγάλη θερμοκρασία να επηρέασε εσωτερικά το καντράν "σβήσανε τα γράμματα" ... "δεν πατιέται το touch" στο σημείο όπου βρίσκεται και αλλοίωσε την κατάσταση) .

    Και εγώ εύχομαι όλα να πάνε καλά..

    (Το παλιό καντράν και το άλλο εξάρτημα τα έχεις εσύ?) φύλαξε τα και τα 2 καλού κακού και μην τα πετάς.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη Βούλα
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βούλα
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    diony σε ευχαριστώ πολύ κι εγώ ελπίζω να μην ξαναπάθω κάτι παρόμοιο.

    Φίλε μου Κυριακίδη δεν τα έχω τα ανταλλακτικά τα οποία μου αφαίρεσε. Και μου είπε ότι το γεγονός εκείνο κατά το οποίο θόλωσε το καντράν και ήταν φωτισμένο ολόκληρο και γεμάτο υδρατμούς μέσα με αποτέλεσμα να μην φαίνονται τα γράμματα ήταν ένα τυχαίο γεγονός το οποίο δεν είχε καμιά σχέση με το πρόβλημα το οποίο μου παρουσίασε μετά.
    Το εξάρτημα το οποίο αλλάξανε ήταν αυτό που διαβάζει την εντολή δλδ ναι μεν μου αλλάξανε την πλακέτα του καντράν αλλά όσο κι αν πατούσα εγώ να επιλέξω κάτι αυτό δεν θα το επέλεγε διότι δεν θα μπορούσε να διαβάσει την εντολή ο φούρνος αν δεν μου αλλάζανε το εξάρτημα το οποίο προείπα. Το δικό μου ήταν μια χαρά απλά λόγω του ότι άλλαξε το μενού η μίλε έπρεπε να περαστεί και αυτό.
    Του το είπα πάντως ότι είναι απαράδεκτο ένας φούρνος αξίας 4.800 ευρω να μην είναι στεγανός και να χάνει υδρατμούς και κατεπέκτασην θερμοκρασία. Αλλά δεν μου απάντησε κάτι προφανώς το λάβανε σαν παράπονο μου.
    Εγώ τον φούρνο τον χρησιμοποίησα πρώτη φορά το 2011 και δεν τον χρησιμοποίησα πολύ αυτά τα 3 χρόνια για τον λόγο του ότι τουλάχιστον τα 2 χρόνια περάσανε έτσι μιας και είχα άσχημες εγκυμοσύνες και ήμουν στο κρεβάτι και μου μαγείρευε η μητέρα μου και μου έφερνε φαγητό και τον έναν χρόνο που τελικά ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ θα έλεγα ότι τον χρησιμοποίησα ελάχιστα μιας και πιο πολύ μαγειρεύω σε εστίες δλδ κατσαρόλα τώρα το να ψήσω κανά κέικ ή κανά απλό φαγάκι στο φούρνο δεν το θεωρώ τραγική χρήση και χωρίς πλάκα πέραν από το πάνω κάτω αντίσταση και γκριλ δεν έχω χρησιμοποίησει ακόμη ούτε καν ξεψαχνίσει θα έλεγα τα προγράμματα του μιας και στην ουσία τώρα αρχίζω να τον ψαχουλεύω και άλλωστε μόνο μια φορά είχα βάλει μεγάλη θερμοκρασία για κανά τεταρτάκι επειδή βιαζόμουν.
    Δηλαδή οταν κάνουμε πυρόλυση τι θα γίνει; θα ανατιναχτεί;;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Πρόβλημα σε φούρνο AEG
    από savatage στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-20, 09:23
  2. [Bosch] Πρόβλημα με φούρνο bosch
    από temeteron1987 στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 16:42
  3. [Άλλη] Πρόβλημα σε Φούρνο KuppersBush
    από Antwnis στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:42
  4. πρόβλημα σε φούρνο
    από vidas στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 14:42
  5. Πρόβλημα σε LCD Touch Screen
    από Thansavv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 21:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας