Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή καμμενη εξοδος;

    Καληςπερα.δ ξερω πως εγινε αλλα δ μ παιζει τ ενα ηχειο.ανοιγω τ ενιςχυτη ανοιγουν τα ρελε και ακουγεται ο ηχος τςακ ςτα ηχεια,αλλα παρατηρω οτι αν βγαλω κ βαλω τ καλωδιο βγαζει κατι ςαν ςπιθες.αν τ αφηςω ςυνδεμενο δ ακουγεται τπτ περιεργο ςτ ηχειο παραμονο κατι ςαν φυςημα,

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    μσ εβγλσ τ μτια

  3. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (15-05-14), jakektm (13-08-15), maik65 (29-11-15), xsterg (15-05-14)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Τι ενισχυτής είναι ; Εργοστασιακός, ιδιοκατασκευή, μάρκα, μοντέλο ;
    Μπορείς να μετρήσεις τι τάση έχει πάνω στις φίσες σύνδεσης των ηχείων;

    Υ.Γ. Προφανώς και το γνωρίζεις βέβαια,ότι το γράμμα τελικό σίγμα ( ς ) μπαίνει πάντα στο τέλος των λέξεων, ενώ στο ενδιάμεσο χρησιμοποιείται το γράμμα σίγμα (σ), αλλά όπως καταλαβαίνεις, ένα κείμενο γραμμένο με τον τρόπο που έγραψες, είναι κουραστικό κατά την ανάγνωση. Ο πρώτος κανόνας άλλωστε του forum είναι η γραφή με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες και χρήση της Ελληνικής γλώσσας.
    Εξάλλου νομίζω είναι πολύ απλό, αν πατάς κατά την γραφή στον υπολογιστή, το γράμμα (σ) που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το ( ς ) στο πληκτρολόγιο .
    Φιλικά πάντα.

    edit : διάβασα στο ίδιο θέμα που έχεις ανοίξει στο www.hlektronika.gr ότι ο ενισχυτής είναι ιδιοκατασκευή, οπότε καλό θα ήταν να μας έδινες κάποιες περισσότερες πληροφορίες, ή να ανέβαζες κάποιο σχέδιο (ιδιαίτερα με τα κυκλώματα προστασίας ,επειδή το κύκλωμα ενισχυτή με το STK4040II λογικά είναι το standar) ή φωτογραφίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 15-05-14 στις 13:44

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Ενταξει απο συνηθεια το γραφω ετσι.Λοιπον εγω απορω γιατι να κοπηκε το ποδι και ειναι και λιγο μαυρο .Το ποστ μου αρχικα εδω ειναι http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75953.Xειροποιητος ενισχυτης ειναι με stk 4040ii
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη γιαννης_κ : 15-05-14 στις 15:09

  6. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Λες ότι βάζοντας - βγάζοντας το καλώδιο των ηχείων έβγαζε σπίθες. Δεν άκουγες τίποτα από τα ηχεία όταν το έκανες αυτό; Μέτρα με ένα πολύμετρο στην προβληματική έξοδο να δεις αν έχει συνεχή τάση και πόση.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Aκουγα ενα τσακ τσακ.Αλλα αν το αφηνα συνδεδεμενο κανονικα δεν αγουγεται τιποτα παρα μονο ενας μικρος θορυβος οπως ακουγεται και στην αλλη εξοδο που δεν εχει προβλημα.(εχω και ενα αλλο ενισχυτη που εχει καμμενη εξοδο και εδω αν συνδεσω ηχειο τοτε ακουγεται κατι που λογικα ειναι dc ).Eπισης μου κανει απορια για να εχει κοπει ποδαρακι απο το ολοκληρομενο.Tι πρεπει να γραφει στο πολυμετρο δηλαδη εαν ειναι καμμενη τι θα μου βγαζει

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    http://s4.postimg.org/ttf3tmk71/DSC_0117.jpg το ολοκληρομενο.Επισης εχει και τετοιο smart kit http://www.smartkit.gr/loudspeaker-p...h-delay-m.html

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Η έξοδο δεν θα πρέπει να έχει τάση πάνω από περίπου 50mV.
    Μην παίζεις (συνδέεις - αποσυνδέεις) με τα ηχεία ,γιατί αν βγάζει τάση στην έξοδο ο ενισχυτής, υπάρχει κινδυνος να τα κάψεις.
    Το κύκλωμα της Smart kit δεν το ξέρω,αλλά δεν βλέπω να αναφέρουν πουθενά στο site τους,για προστασία από DC, κάτι που αν όντως ισχύει, σημαίνει ότι θα κλείνει κανονικά το ρελέ εξόδου μετά από τον προκαθορισμένο χρόνο καθυστέρησης και θα εμφανίζεται και η όποια τάση (σε περίπτωση βλάβης) στην έξοδο, άρα δεν θα υπάρχει και καμία προστασία των ηχείων από DC τάση.

  10. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από γιαννης_κ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aκουγα ενα τσακ τσακ.Αλλα αν το αφηνα συνδεδεμενο κανονικα δεν αγουγεται τιποτα
    Μα εννοείται πως σε μόνιμη φάση το DC δεν ακούγεται, αν είχες αρκετό DC στην έξοδο ώστε να πετάει σπίθες το καλώδιο του ηχείου θα άκουγες ένα γερό "μπουμ" από το ηχείο τη στιγμή της σύνδεσης / αποσύνδεσης του καλωδίου, εκτός αν έχεις κάψει ήδη το woofer και το μόνο που ακούς είναι το τσακ - τσακ που λες από το tweeter (το οποίο δεν κινδυνεύει από το DC λόγω των πυκνωτών που περιέχει το crossover).

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (15-05-14)

  12. #10

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Oταν μου ειχαν ξανακαει δεν μου εκανε αυτα με τα τσακ τσακ και αν δεν κανω λαθος δεν νομιζω να ανοιγαν και τα ρελε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Σταθερός Η/Υ] καμμενη καρτα γραφικων? ραμ?
    από akisssssssss στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-14, 21:46
  2. [HiFi] καμενη εξοδος JVC AX-211
    από nikolasswts στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 20:49
  3. Αλλαγη Μ/Σ εξοδου σε λαμπατο ενισχυτη - προβλημα
    από Phatt στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 15:09
  4. Ενισχυτης και καμμενη ασφαλεια!?
    από aggelopas στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-07, 18:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας