Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Oχι το ηχειο παιζει κανονικα ακομα."Μπουμ" δεν μου ακουγεται παντως.Οπως σας ειπα μου εχει καει ολοκληρωμενο και ετυχε να καει το wooferaki που ειχα,οποτε ακουσα πως κανει το dc(ενας συνεχομενος ηχος)που στην προκειμενη περιπτωση με αυτον τον ενισχυτη δεν μου το κανει

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Όταν βγάζει DC (σταθερής τιμής) ο ενισχυτής, ο ήχος που ακούγεται είναι μία φορά (αν ο ενισχυτής δεν έχει κύκλωμα προστασίας από DC) και αυτή είναι κατά την σύνδεση του ηχείου με την έξοδο του ενισχυτή, είτε μέσω του ρελέ εξόδου , είτε κατά την χειροκίνητη σύνδεση των καλωδίων του ηχείου με τις εξόδου του ενισχυτή.
    Στην συνέχεια εφόσον παραμείνει η σύνδεση ηχείου-ενισχυτή, ο κώνος του μεγαφώνου (woofer) θα παραμένει μετατοπισμένος, (μέσα ή έξω, ανάλογα την πολικότητα της DC τάσης ) από με την μηδενική / φυσιολογική του θέση κώνου και δεν θα ακούγεται κανένας ήχος (βέβαια με την προϋπόθεση πάντα ότι η τάση εξόδου είναι καθαρά DC σταθερής τιμής) .

    Μέτρα με πολύμετρο την τάση της εξόδου του ενισχυτή και γράψε μας το αποτέλεσμα της μέτρησης.
    Αυτό το κάνεις αν επιλέξεις στο πολύμετρο μέτρηση τάσης (Volt),σε κλίμακα π.χ. 20 ή 200V (εκτός αν έχεις πολύμετρο με αυτόματη επιλογή κλίμακας), βάζοντας το μαύρο ακροδέκτη του πολυμέτρου στο (-) της εξόδου και τον κόκκινο ακροδέκτη του πολυμέτρου στο (+) της εξόδου του αντίστοιχου καναλιού.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Το ξερω αυτο ezizu ,μου εχει τυχει με αλλον ενισχυτη που ξερω σιγουρα οτι δεν ειχε προστασια.(ο κώνος του μεγαφώνου (woofer) θα παραμένει μετατοπισμένος, (μέσα ή έξω, ανάλογα την πολικότητα της DC τάσης ) από με την μηδενική / φυσιολογική του θέση κώνου και δεν θα ακούγεται κανένας ήχος )Με αυτον εδω μου ειναι παραξενο γιατι απλα ειχα καψει εξοδους παλια ,αλλα ποτε δεν μου εμφανιζε dc στην εξοδο.Να στο πω ετσι πως το καταλαβαινω.Ενω ειχε τα stk καμμενα και δοκιμασα να βαλω ηχεια ,ενω ανοιγα τον ενισχυτη ακουγα τα ρελε να οπλιζουν αλλα δεν εκαναν τα ηχεια ενα μικρο "τσακ".Τα αλλαξα μετα και ολα κανονικα.Τωρα δεν ξερω γιατι μου το κανει πρωτη φορα ενω εχει καει το ενα ολοκληρομενο και αν εβγαλε προβλημα το smart kit 1112.Να σημειωσω οτι δεν γνωριζω ηλεκτρονικα ...Επισης αν μπορεις η καποιος αλλος α μου πει γιατι να κοπηκαν τα 2 ποδαρακια απο το ολοκληρομενο,ενω δεν εχω ξαναδει σε αλλο καμενο ολοκληρομενο κατι τετοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη γιαννης_κ : 16-05-14 στις 01:50

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από γιαννης_κ Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://s4.postimg.org/ttf3tmk71/DSC_0117.jpg το ολοκληρομενο.Επισης εχει και τετοιο smart kit http://www.smartkit.gr/loudspeaker-p...h-delay-m.html
    Το ολοκληρωμένο έχει καταστραφεί και εννοείται ότι πρέπει να το αντικαταστίσεις. Τα πόδια 12,13 έχουν κοπεί επειδή τα διαπέρασε αρκετά υψηλό ρεύμα, προφανώς λόγω βραχυκυκλώματος του τρανζίστορ εξόδου (για την αρνητική ημιπερίοδο) ,εσωτερικά του ολοκληρωμένου.
    Στο πόδι 12 συνδέεται η αρνητική τροφοδοσία για το ολοκληρωμένο και το πόδι 13 είναι η έξοδος του ολοκληρωμένου.
    Αφού όμως δεν γνωρίζεις από ηλεκτρονικά όπως γράφεις, είναι νομίζω καλύτερα να πας τον ενισχυτή για επισκευή σε κάποιον τεχνικό (ή ίσως σε κάποιον φίλο σου που έχει σχετικές γνώσεις).

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Ενοειται οτι θα το αλλαξω.Υπαρχει περιπτωση να εχει βγαλει προβλημα και το smart kit?

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά νομίζω όχι, δύσκολα μπορεί να πάθει ζημιά (αν έχει σχεδιαστεί σωστά και ιδιαίτερα σε τέτοιας τάξεως ισχύος ενισχυτές) ένα κύκλωμα καθυστέρησης/προστασίας ενισχυτή, αλλά καλό είναι να ελεγχθεί και αυτό το κύκλωμα .

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Για πε μου.Πανω σε αυτο το smart kit παρατηρω οτι εχει 2 αντιστασεις οι οποιες δεν ειναι συνδεδεμενες με την πλακετα ,μονο το ενα ποδαρακι τους ενω το αλλο ειναι στον αερα.Γινεται αυτο το πραγμα?Δες παραδειγμα εδω στην φωτο που εχω σημειωσει τα δυο ποδαρακια δεν ειναι συνδενδεμενα(οχι τα συγκεκριμενα)
    http://postimg.org/image/w0esqvmtj/

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Στην συγκεκριμένη φωτογραφία ,τα ποδαράκια των αντιστάσεων φαίνονται ότι είναι συνδεδεμένα.
    Στην δικιά σου πλακέτα είναι στον αέρα;
    Αυτές οι αντιστάσεις παρεμπιπτόντως πρέπει οπωσδήποτε να είναι συνδεδεμένες,επειδή μέσω αυτών των αντιστάσεων,με απλά λόγια, λαμβάνεται το σήμα εξόδου (κλάσμα της τάσης εξόδου) του ενισχυτή και στην συνέχεια οδηγείται στο κύκλωμα ελέγχου/προστασίας . Ανάλογα τώρα την τιμή της τάσης εξόδου,το κύκλωμα ελέγχου/προστασίας (η ευαισθησία του κυκλώματος ρυθμίζεται με ένα τρίμερ) αποκόπτει την έξοδο, μέσω του ρελέ.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Δικο μου λαθος που δεν σου ειπα οτι το δικο μου smartkit 1112 δεν ειναι ιδιο με αυτο .Στην φωτο δεν ειναι αυτες οι αντιστασεις ,απλως παραδειγμα ειναι.Λοιπον ας ξεκινησουμε ενα ενα τα πραγματα .Πρωτου αλλαξω τα ολοκληρωμενα τα τορινα ,ανοιξα τον ενισχυτη και ειδα αυτες τις δυο αντιστασεις στον αερα.Αλλαζω τα ολοκληρωμενα και λεω στο φιλο μου να κολλησει τις αντιστασεις.Γινεται ο ενισχυτης ,τον ανοιγω ανοιγουν κανονικα τα ρελε .Οταν βαζω φωνη κλεινουν τα ρελε παλι .Τελικα αποσυνδεω τις αντιστασεις και δουλευει κανονικα .Ισχυει κατι τετοιο;Θα ανεβασω και φωτο.

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έχεις αλλάξει το ολοκληρωμένο,λειτουργεί κανονικά τώρα ο ενισχυτής, αλλά αν ανεβάσεις ένταση, απενεργοποιούνται τα ρελέ εξόδου από το αντίστοιχο κύκλωμα καθυστέρησης/προστασίας, σωστά;
    Σου έγραψα ότι η ευαισθησία του κυκλώματος καθυστέρησης/προστασίας (σμαρτ κιτ 1112) ρυθμίζεται (με το τρίμερ R8 ).
    Ανέβασε φωτογραφίες.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Σταθερός Η/Υ] καμμενη καρτα γραφικων? ραμ?
    από akisssssssss στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-14, 22:46
  2. [HiFi] καμενη εξοδος JVC AX-211
    από nikolasswts στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 21:49
  3. Αλλαγη Μ/Σ εξοδου σε λαμπατο ενισχυτη - προβλημα
    από Phatt στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 16:09
  4. Ενισχυτης και καμμενη ασφαλεια!?
    από aggelopas στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-07, 19:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας