Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή Μπορώ να κάνω διάγνωση με πρόχειρο reflow;

    Καλησπέρα. Έχω ένα laptop που υποπτεύομαι ότι θέλει reflow/reballing το τσιπάκι των γραφικών. Προτού το πάω σε κάποιον πιο έμπειρο, μπορώ να κάνω ένα πολύ πρόχειρο reflow με κανέναν θερμό αέρα/πιστολάκι/αναπτήρα (!) για να δω αν θα έχω βελτίωση (οπότε τότε ξέρω ότι εκεί είναι όντως το πρόβλημα) ή λέτε ότι θα του βγάλω τα μάτια λόγω απειρίας;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ziakosnasos
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Τι σου κάνει το λαπτοπ πες μας πρώτα ακριβώς αλλά τo πιθανότερο εάν επιχειρήσεις κάτι με αυτά που λές παραπάνω θα το καταστρέψεις γιατί υπάρχουν πολλοί παράμετροι , μπορεί να φτάσεις 300+ βαθμούς στην πλακέτα και μετά γειά σας η πλακέτα , επίσης το να κάνεις reflow χωρίς να έχεις έναν preheater δεν θα κάνεις τίποτα σωστό , υπάρχουν και κάποιοι που το κάνουν αλλά για εμένα δεν είναι σωστό . Καλύτερα πήγαινε το σε κάποιον έμπειρο που ασχολείται με το άθλημα εάν είναι και καλό λαπτοπ κρίμα είναι να το φας έτσι και σιγουρέψου ότι θα το κάνει reball και όχι reflow γιατί υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο ...

  3. #3
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    για να βεβαιωθείς οτι η κάρτα γραφικών είναι τσιου τον συνδέεις με μια οθόνη (καπου θα εχεις ξέμπαρκη). Αν εχει σημα τοτε δεν χαλασε η καρτα αλλα η οθόνη (inverter, backlight) αν δεν εχεις σήμα τότε όντως τσιου η καρτα γραφικών. Αυτό που δεν μας είπες είναι αν κανει εκκίνηση το μηχανημα, αν όχι παιζει να ειναι γραφικών αλλά και τροφοδοσία καθώς και ολη η motherboard. Πεσμας το μηχανάκι σου να καταλάβουμε. Τελος μην επιχειρήσεις τίποτα απο αυτά που ανέφερες γιατί το πας το μηχανημα για διαλυση....σωστός?
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Thansavv
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Όπως λέει και ο Αδάμ το πρόβλημα πρέπει να είναι στο Northbridge, όπου πρέπει να είναι ενσωματωμένος και ο ελεγκτής γραφικών, και όχι ξεχωριστός.
    Ίσως να είναι αυτό το motherboard.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Thansavv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (26-04-14)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Το laptop (HP pavilion dv6) έκανε μια φορά ένα πρόβλημα με την οθόνη (ξεκίνησε με αυτήν σβηστή ή έσβησε μετά) και από εκείνη την ώρα δεν ξαναπήρε μπρος. Έχω τσεκάρει τα βασικά και απ' ότι βλέπω το googling δείχνει ότι μάλλον είναι κάρτα γραφικών.
    Εν, πάσι περιπτώσει, δεν θα κάνω μαϊμουδιές, θα πάει σε κάποιον πιο έμπειρο με αυτό, απλά θέλω να τσεκάρω αν όντως φταίει αυτό.

    Πρόσβαση σε preheater έχω. Έχεις κανείς κανένα προφίλ να δοκιμάσω; Να βάλω πχ το preheater στους X βαθμούς, το IR στους Y βαθμούς, λίγο κατάλληλο flux, kapton tape γύρω-γύρω και, για πόση ώρα να τα αφήσω; Υπάρχει κανένας ασφαλής συνδιασμός να δοκιμάσω;

  7. #6
    Το avatar του χρήστη Thansavv
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Γεια σου Χαράλαμπε. Γράψε αν μπορείς το μοντέλο του laptop. Έχει ξεχωριστό chip γραφικών?
    Τι εννοείς ότι δεν ξαναπήρε μπρος? Δεν αντιδρά στο πάτημα του power ή τι κάνει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το laptop (HP pavilion dv6) έκανε μια φορά ένα πρόβλημα με την οθόνη (ξεκίνησε με αυτήν σβηστή ή έσβησε μετά) και από εκείνη την ώρα δεν ξαναπήρε μπρος. Έχω τσεκάρει τα βασικά και απ' ότι βλέπω το googling δείχνει ότι μάλλον είναι κάρτα γραφικών.
    Εν, πάσι περιπτώσει, δεν θα κάνω μαϊμουδιές, θα πάει σε κάποιον πιο έμπειρο με αυτό, απλά θέλω να τσεκάρω αν όντως φταίει αυτό.

    Πρόσβαση σε preheater έχω. Έχεις κανείς κανένα προφίλ να δοκιμάσω; Να βάλω πχ το preheater στους X βαθμούς, το IR στους Y βαθμούς, λίγο κατάλληλο flux, kapton tape γύρω-γύρω και, για πόση ώρα να τα αφήσω; Υπάρχει κανένας ασφαλής συνδιασμός να δοκιμάσω;

  8. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το laptop (HP pavilion dv6)
    Τσιπακι καρτας γραφικων.Δεν χρειαζεται καμμια αλλη πληροφορια.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (26-04-14), ziakosnasos (25-04-14)

  10. #8
    Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thansavv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Χαράλαμπε. Γράψε αν μπορείς το μοντέλο του laptop. Έχει ξεχωριστό chip γραφικών?
    Τι εννοείς ότι δεν ξαναπήρε μπρος? Δεν αντιδρά στο πάτημα του power ή τι κάνει?
    Γεια σου Θανάση! Το μοντέλο έγραψα ότι είναι το HP pavilion dv6. Απ'όσο είδα το chip γραφικών είναι ξεχωριστό. Το PC δεν αντιδρά με το πάτημα του power (δοκίμασα και hard reset), και δεν ανάβει γενικά κανένα led, αλλά δεν φταίει το καλώδιο, αφού το μοντέλο έχει φωτάκι που ανάβει (είναι το μόνο) δίπλα από το jack της τροφοδοσίας μόλις βάλεις το ρεύμα. Και εφόσον έκανε αρχικά το πρόβλημα με την οθόνη, σε πονηρεύει ότι δεν είναι θέμα τροφοδοσίας (ίσως).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσιπακι καρτας γραφικων.Δεν χρειαζεται καμμια αλλη πληροφορια.
    Είναι σεσημασμένο, ε;! Είναι 4 ετών, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι μάλλον αφού τελικά χτύπησε το chip. Δεν νομίζω ότι το κάνουν όλα τα μοντέλα μετά από 4 χρόνια!

    Οπότε Γιώργο (JOUN) λες ότι δεν αξίζει να κάνω δοκιμή πριν το πάω σε κάποιον;

  11. #9
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Τωρα μολις προσεξα οτι ειπες οτι δεν αντιδρα καθολου στο πατημα του power οποτε μαλλον πρεπει να αναθεωρησω αυτο που εγραψα παραπανω.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  12. #10
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Θανάση! Το μοντέλο έγραψα ότι είναι το HP pavilion dv6. Απ'όσο είδα το chip γραφικών είναι ξεχωριστό. Το PC δεν αντιδρά με το πάτημα του power (δοκίμασα και hard reset), και δεν ανάβει γενικά κανένα led, αλλά δεν φταίει το καλώδιο, αφού το μοντέλο έχει φωτάκι που ανάβει (είναι το μόνο) δίπλα από το jack της τροφοδοσίας μόλις βάλεις το ρεύμα. Και εφόσον έκανε αρχικά το πρόβλημα με την οθόνη, σε πονηρεύει ότι δεν είναι θέμα τροφοδοσίας (ίσως).

    Είναι σεσημασμένο, ε;! Είναι 4 ετών, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι μάλλον αφού τελικά χτύπησε το chip. Δεν νομίζω ότι το κάνουν όλα τα μοντέλα μετά από 4 χρόνια!

    Οπότε Γιώργο (JOUN) λες ότι δεν αξίζει να κάνω δοκιμή πριν το πάω σε κάποιον;
    Να σας θυμίσω, μας είπε ο Χαράλαμπος, δεν κάνει τίποτα όταν πατάει το PBTN.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] HP Compaq nc6120 δεν μπορώ να ρυθμίσω date - time στο BIOS
    από andyferraristi στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 16:54
  2. [Φορητός Η/Υ] reflow ανάγκης
    από mtzag στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 13:04
  3. [Φορητός Η/Υ] laptop vga reflow
    από Georggg στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 20:19
  4. Πως μπορώ να διεγείρω μια γεννήτρια παραγωγής ρεύματος
    από kostas_par στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-12, 21:16
  5. Που μπορώ να βρω manual για Smart Kit?
    από graven24 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-11, 18:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας