Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24
  1. #1
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή Διακλάδωση σε πλαστικό ή πολυστρωματικό σωλήνα νερού

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο και χρησιμότατο forum !

    Ζω σε μονοκατοικία και θέλω να κάνω μια διακλάδωση (ταυ) σε πλαστικό ή πολυστρωματικό σωλήνα ύδρευσης (δεν ξέρω τί είδους σωλήνας είναι γιατί δεν έκοψα ακόμη τη μόνωσή του) που η διαδρομή του είναι παράλληλη με το τοιχείο του οικοπέδου . Διαπίστωσα όμως οτι σε όλη σχεδόν τη διαδρομή του είναι εγκιβωτισμένος στο τοιχείο (προφανώς απο λάθος στην κατασκευή του τοιχείου) και μόνο σε ένα σημείο είναι εμφανής , αλλά μετα βίας μπορώ να τον τραβήξω λίγο απο τον τοίχο.
    Θέλω να ρωτήσω το εξής :
    1. Υπάρχει κάποιο εξάρτημα που να μπαίνει "κουμπωτά" στη σωλήνα [όπως οι "κλέφτες" στα ηλεκτρολογικά των αυτοκινήτων] ώστε να τοποθετηθεί στη σωλήνα και να μπορέσω να κάνω τη διακλάδωση που θέλω ; Και πώς λέγεται ;
    2. Εάν ναί , πρέπει να έχω κάποια εξειδικευμένα εργαλεία και ποιά ; Και πώς θα τα ζητήσω απο το κατάστημα που θα τα αγοράσω ;
    Ευχαριστώ

    Υ.Γ.
    Ξέρω οτι μπορώ να σπάσω το μπετό σε αρκετό μήκος ώστε να αποκαλύψω τη σωλήνα ,να την κόψω και να κάνω τη δουλειά , αλλά θέλω να αποφύγω σπασίματα , μπάζα κλπ ...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madmakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω οτι μπορώ να σπάσω το μπετό σε αρκετό μήκος ώστε να αποκαλύψω τη σωλήνα ,να την κόψω και να κάνω τη δουλειά , αλλά θέλω να αποφύγω σπασίματα , μπάζα κλπ ...
    Δεν υπαρχει αλλος τροπος φιλε Μακη γιατι πρεπει να τραβηχτει αρκετα ωστε να μπει το εργαλειο που θα κανει την κολληση και θα βαλει το ταφ που λες.
    Πιστευω πρεπει να αποκαλυφθει τουλαχιστον μισο μετρο σωληνα ωστε να τραβηχτει εξω.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει αλλος τροπος φιλε Μακη γιατι πρεπει να τραβηχτει αρκετα ωστε να μπει το εργαλειο που θα κανει την κολληση και θα βαλει το ταφ που λες.
    Πιστευω πρεπει να αποκαλυφθει τουλαχιστον μισο μετρο σωληνα ωστε να τραβηχτει εξω.
    Στο σημείο που φαίνεται ο σωλήνας είναι πάνω απο μισό μέτρο φανερός . Απλώς εάν κοπεί , δεν υπάρχει τρόπος να τραβηχτεί και απο τις 2 μεριές ώστε να μπει το ταυ και να κολληθεί γι αυτό και ρώτησα άν γίνεται με "κλέφτη".

  4. #4
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Τοτε πρεπει να ξηλωσεις κιαλλο μεσα απο το μπετο,δεν υπαρχει "κλεφτης" στα υδραυλικα.
    Και κατι αλλο:Απο καπου μπαινει μεσα στο τοιχειο ετσι δεν ειναι;Δεν μπορεις να βρεις απο που για νακανεις την δουλεια σου;Παροχη νερου απο τον δημο ειναι;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Είναι καμμιά 20ριά μέτρα μετά απο την κεντρική βάνα . Εκεί υπάρχει χώρος να πάρω διακλάδωση , αλλά θα πρέπει να ρίξω πάνω απο 20 μέτρα σωλήνα , αυτό θέλω να αποφύγω...

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Και όμως υπάρχει η έννοια του κλέφτη στα υδραυλικά. Σίγουρα για σιδεροσωλήνες και χαλκοσωλήνες, και για PVC μεγαλύτερων διαμέτρων. Για πλαστική (PVC? PP? πολυστρωματική?) της διαμέτρου που έχεις (φαντάζομαι κάτι μεταξύ Φ18 και Φ22 θα είναι) δεν το γνωρίζω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε ένα καλό κατάστημα υδραυλικών.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Το σύστημα "κλέφτης" στα υδραυλικά υπάρχει μόνο για συστήματα άρδευσης (τρυπάς, κουμπώνεις εξάρτημα, βάζεις σωληνάκι). Εκεί όμως συνήθως δεν υπάρχουν υψηλές πιέσεις και η παροχή μετά το "ΤΑΦ" είναι αρκετά μικρότερη από την κύρια παροχή. Επίσης, οι σωλήνες είναι συνήθως από σκληρό μαύρο πλαστικό με σχετικά λεπτά τοιχώματα.

    Μάλλον δε θα το αποφύγεις το σκαψιματάκι τουλάχιστον σε ένα σημείο!
    FreeBsD For Ever

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως υπάρχει η έννοια του κλέφτη στα υδραυλικά. Σίγουρα για σιδεροσωλήνες και χαλκοσωλήνες, και για PVC μεγαλύτερων διαμέτρων. Για πλαστική (PVC? PP? πολυστρωματική?) της διαμέτρου που έχεις (φαντάζομαι κάτι μεταξύ Φ18 και Φ22 θα είναι) δεν το γνωρίζω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε ένα καλό κατάστημα υδραυλικών.
    Σε αυτά θα πρέπει να υπάρχει πρόσβαση περιμετρικά του σωλήνα. Δεν αρκεί να βλέπεις απλά ένα σημείο του σωλήνα και προσαρμόσεις το εξάρτημα.
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε ένα καλό κατάστημα υδραυλικών.
    Θα ρωτήσω και θα επανέλθω ...
    Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις

  10. #10
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madmakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καμμιά 20ριά μέτρα μετά απο την κεντρική βάνα . Εκεί υπάρχει χώρος να πάρω διακλάδωση , αλλά θα πρέπει να ρίξω πάνω απο 20 μέτρα σωλήνα , αυτό θέλω να αποφύγω...
    20 μετρα τουμποραμα δεν ειναι και κατι το τρομερο Μακη σε σχεση μ'αυτα που σκεφτεσαι να κανεις..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέρμανση νερού
    από τομ στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 01:16
  2. [Miele] Διαρροή νερού.
    από dimist στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 10:12
  3. [Φορητός Η/Υ] HP DV9062EA πλαστικό κάλυμα πίσω.
    από toni31 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 21:14
  4. ψύκτης νερού
    από alexandrosd στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 08:41
  5. Ψύκτης Νερού
    από τομ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-11, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας