Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Lightbulb IZZY ΜΗΧΑΝΗ ΚΟΥΡΕΜΑΤΟΣ-ΞΥΡΙΣΜΑΤΟΣ



    Μετά από αρκετά εντατική χρήση, (υποθέτω για τα μέτρα μιας τέτοιας μηχανής), κουρέματος-ξυρίσματος, τεσσάρων, περίπου, ετών, άρχισε η...διάλυση.

    1)Καταστράφηκε ολοσχερώς και χωρίς δυνατότητα επισκευής, το φαρδύ ψαλίδι κουρέματος.

    2)Στο μικρό ψαλίδι πετάχτηκε το ελατήριο από την θέση του και μπήκε, ψιλό, συγκρατητικό βιδάκι.

    3)Η διάτρητη λεπίδα ξυρίσματος κολλήθηκε με κόλα και με κολλητήρι καλάϊ γιατί διαλύθηκε.

    4)Τελείωσαν οι, επαναφορτιζόμενες, μπαταρίες και καταργήθηκαν.
    Δουλεύει πλέον με ρεύμα από τροφοδοτικό κινητού NOKIA 6,7 Volt 800 mA και όχι 3 Volt 300 mA, που ήταν το δικό του, και όπως καταλαβαίνετε...ξυρίζει!

    5)Αλλάχτηκαν οι επαφές του ρότορα του κινητήρα, γιατί οι δικές του έλειωσαν!
    (Όχι δεν φταίει το πολύ ρεύμα που του δίνω, γιατί αυτό συνέβει πριν την αλλαγή). Δότης, ένα κατεστραμμένο quartz ρολόϊ τοίχου, και έτσι επετεύχθη τέλειος χρονισμός.

    6)Λιπάνθηκαν όλα τα εξαρτήματα και τα κουζινέτα του κινητήρα με RED LINE 5W 30, συνθετικό υπερλάδι αυτοκινήτου, (μιλάμε για γκάζια).

    Τελικά κούρεμα-ξύρισμα στον μισό χρόνο από πριν!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    λιγο σου κρατησε. εγω εχω μια philips που την ειχα παρει εδω και 20 χρονια. δουλευει κανονικα. το μονο της προβλημα ειναι οτι τα ξυραφια δεν κοβουν τοσο καλα οπως πριν και οτι κανει λιγο θορυβο. κατα τα αλλα ειναι απολυτα λειτουργικα. ειναι απο τα πραγματα που εχουν βγαλει τα χρηματα τους και με το παραπανω. να σημειωσω οτι η δικια μου δεν εχει μπαταριες και ειναι μονο με καλωδιο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιγο σου κρατησε. εγω εχω μια philips που την ειχα παρει εδω και 20 χρονια. δουλευει κανονικα. το μονο της προβλημα ειναι οτι τα ξυραφια δεν κοβουν τοσο καλα οπως πριν και οτι κανει λιγο θορυβο. κατα τα αλλα ειναι απολυτα λειτουργικα. ειναι απο τα πραγματα που εχουν βγαλει τα χρηματα τους και με το παραπανω. να σημειωσω οτι η δικια μου δεν εχει μπαταριες και ειναι μονο με καλωδιο.
    Έχεις απόλυτο δίκιο! Της πλάκας κατασκευή είναι!

    Το μόνο παρήγορο πως, μετά την ανακατασκευή, δουλεύει πολύ καλύτερα. Άγνωστο βέβαια πόσο θα κρατήσει.

    Όσο για τις μηχανές με μεγάλη διάρκεια ζωής, (είχα και εγώ μία BRAUN του '60 ρεύματος πολύ βαριά), το πρόβλημα είναι πως ενώ δεν χαλάνε τα επί μέρους εξαρτήματα, χάνουν τον "αιθέρα" τους, δηλαδή την ικανότητα τους να κόβουν πολύ καλά. Έτσι σιγά-σιγά γίνονται μη χρηστικές και εγκαταλείπονται, γιατί ανταλλακτικά δεν υπάρχουν.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ακριβως ετσι ειναι. η δεν βρισκεις ανταλλακτικα η αν βρεις ειναι ασυμφορα λογω κοστους. παντως εγω την δικια μου την ειχα παρει πριν απο 20 χρονια 15000 δρχ. εχει βγαλεις τα χρηματα της στο 1000 πλασιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. MULTI MIXER IZZY
    από MEN1979 στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-13, 09:08
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΡΑΣΤΗΡΑ IZZY
    από MEN1979 στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-13, 16:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας