Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή H 310 φούρνος

    Καλησπέρα στο forum καινούριος εδώ, χαιρετώ όλα τα μέλη και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την αποδοχή.

    Έχω ένα προβληματάκι με ένα φούρνο Miele H 310-3 E, τον οποίο επισκεύασα πρόσφατα, του άλλαξα μια αντίσταση αερόθερμου.

    Αλλά επειδή γενικά σκαλίζω εκεί που δε με σπέρνουν έκανα και μια κοτσάνα, και ευελπιστώ κάποιος από σας να μου δώσει λύση.

    Έβγαλα τα καλώδια από την κάτω αντίσταση (διπλή, με τέσσερις ακροδέκτες και καλώδια), και δεν σημείωσα τη θέση των καλωδίων.

    Μήπως κατά τύχη έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτό το μοντέλο και ξέρει να μου πει πως πάνε?

    Τα δύο από τα καλώδια είναι παράλληλα με την αντίσταση του γκριλ και τα άλλα δύο έρχονται από το διακόπτη.

    Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου δώσει κάποια πληροφορία. Παρεπιπτόντως, η αντίσταση κάηκε, η μια από τις δύο (η μέσα), τώρα ή από λάθος σύνδεση (είχαν διαφορετική ωμική αντίσταση οι δυο τους) ή ήταν από πριν, δεν το ξέρω αυτό, αλλά μάλλον κάηκε από τη λάθος σύνδεση και πριν την αλλάξω καλό θα ταν να δω πως πάνε σωστά τα καλώδια.

    Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρησιμότατη.

    ΥΓ. Εννοείται ότι στη Miele δεν δίνουν πληροφορίες, και ήδη έχω κοιτάξει τρία διαφορετικά μοντέλα miele από φίλους, αλλά δεν ταιριάζει τίποτα από τα προαναφερόμενα.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.311

    Προεπιλογή

    Κατά σειρά γραφής π.χ. για τις 2 κάτω αντιστάσεις αντιστοιχούν 4 πόδια (όπως 1-2-3-4 πόδια) το 1 και 4 θα είναι πιθανότατα η εξωτερική αντίσταση ... και 2 - 3 η εσωτερική αντίσταση .

    Τα δύο από τα καλώδια είναι παράλληλα με την αντίσταση του γκριλ
    Εννοείς καλώδια όπου τα κλιπσάκια τους είναι σε σειρά γεφυρωμένα ... τότε αυτά είναι οι ουδέτεροι και αυτούς λογικά θα τους βάλεις είτε στα πόδια 2 - 4 ή 1 - 3 (για να καλυφθούν ως προς τροφοδοσία ουδέτερου οι 2 διαφορετικές ξεχωριστές αντιστάσεις)

    και τα άλλα δύο έρχονται από το διακόπτη.
    Τα άλλα 2 που έρχονται ανεξάρτητα από διακόπτη ... (σε περίπτωση που έχεις βάλει για ουδέτερο (σύμφωνα με πιο παραπάνω π.χ. το 2 - 4 ) .. τότε τα καλώδια από διακόπτη θα πηγαίνουν στο 1 - 3 (μόνο που θα πρέπει να βρεις για το 1 - 3 ... αν είναι 3 - 1 εναλλάξ και αντίθετα δηλαδή στο ποια είναι η μέσα αντίσταση ή η εξωτερική ) αυτό θα το εντοπίσεις με βάση την λειτουργία του διακόπτη και σε σύγκριση με την επάνω αντίσταση . έτσι ώστε όταν δίνει ρεύμα στην επάνω αντίσταση (μεσαία αντίσταση) το ίδιο θα κάνεις σε 1 από τα 2 ανεξάρτητα καλώδια (όποιο δίνει ρεύμα ) και για την κάτω.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Πέτρο σ ευχαριστώ για την απάντηση.Τα καλώδια που λέω παράλληλα με την αντίσταση του γκρίλ είναι παράλληλα με την αντίσταση, ουδέτερος και φάση δηλ της αντίστασης. Τέλος πάντων, τα έκανα λίγο τσάτρα πάτρα εκεί πέρα, έκαψα και τη μεσαία αντίσταση και ησύχασα, και ψιλοδουλεύει καλά η κουζίνα.δεν ήταν κι η καλύτερή μου επισκευή, ελπίζω την επόμενη φορά να μη σκαλίζω εκεί που δε με σπέρνουν...
    Ευχαριστώ και πάλι Μάρκος

Παρόμοια Θέματα

  1. [Miele] Φούρνος μικροκυμάτων, σπινθιρες
    από kolossos στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 00:04
  2. [Pitsos] Ο φούρνος ρίχνει το ΔΔΕ
    από jomor στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 10:32
  3. [Άλλη] Φούρνος μικροκυμάτων Bluesky
    από Georggg στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 16:45
  4. Sharp R-212 φούρνος μικροκυμάτων
    από manolo στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-14, 16:53
  5. [Pitsos] Ξεκούμπωσε το κουμπί του φούρνου
    από Xarry στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 01:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας