Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι επισης σιγουρος οτι αρκετο νερο θα εχει ατμοποιηθει και η σταθμη θα ειναι σημαντικα χαμηλοτερα απο το κανονικο.
    Μενω Αθηνα και παγετο κανει μια φορα τα 10 χρονια, θα βαλω μικρη ποσοτητα αντιψυκτικου (αντιπαγωγικου) συμφωνα με τον πινακα που θα εχει η συσκευασια.
    Δεν εχω ιδεα ποσα λιτρα ειναι το κλειστο κυκλωμα.
    Γ
    Και καλά νομίζεις . Μόνο νερό έχεις στο κλειστό σου κύκλωμα.Για δύο πλάκες πιθανολογώ 160lt και πάνω έτσι; Και εγώ με δύο πλάκες από 1,5 έκαστος στα 11 λίτρα μου γέμισε. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με υδραυλικά και πάρε τρία έτοιμα 4λιτρα και είσαι κομπλέ. Ότι σου περισσέψει για την επόμενη.

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι απαραιτητο τα "ηλεκτροδια"να ακουμπανε μεταξυ τους.τον αγωγο τον κανει το νερο.
    δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρόδια. έχει να κάνει με την σύσταση υλικού ( χαλκός, σιδεροσωλήνα) και ότι ξέρω απλά αναφέρανε σε σχολή υδραυλικών ότι ποτέ να συνδεόμαστε σιδεροσωλήνα με χαλκό παρά μόνο να υπάρχει ενδιάμεσα σύνδεση σε πλαστική σωλήνα. βέβαια στην πράξει ποτέ δεν γίνετε αυτό.

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πρωτον δεν ξερω τι εχουν βαλει τα τσακαλια κατα την εγκατασταση και δευτερον μετα απο 10 χρονια θα εχει βγαλει κροκοδειλους μεσα. Ειμαι επισης σιγουρος οτι αρκετο νερο θα εχει ατμοποιηθει και η σταθμη θα ειναι σημαντικα χαμηλοτερα απο το κανονικο.
    Μενω Αθηνα και παγετο κανει μια φορα τα 10 χρονια, θα βαλω μικρη ποσοτητα αντιψυκτικου (αντιπαγωγικου) συμφωνα με τον πινακα που θα εχει η συσκευασια.
    Δεν εχω ιδεα ποσα λιτρα ειναι το κλειστο κυκλωμα.
    Γ
    ωραία εφόσον θέλεις να ασχοληθείς καλύτερα να τσεκάρεις τη μονώσεις που έχει που πιθανός στα 10 χρόνια στο ήλιο θέλουν άλλαγμα. βρες κατάλληλα εργαλεία και αρχίζουμε...
    λύνεις τα 2 καπάκια που βλέπεις πάνω στο ηλιακό και για άδειασμα λύνεις και το κατώτερο σημείο του συλλεκτών ρακόρ. προσοχή μπορεί να είναι ζεστά τα νερά!!.
    αν δεις ότι βγάζει δράκους (πίστεψέ με τα έχω δει όλα ακόμα και σε κλειστό κύκλωμα) και αν σου είναι εύκολο πάρε ένα λάστιχο και ξέπλυνε το κλειστό κύκλωμα βάζοντας νερά το πάνω καπάκι εναλλάξ μέχρι να βγει σκέτο καθαρό νερό
    Βρες κάπου δοχεία νερού 10λιτ και αραίωσε το σύμφωνα με το πίνακα που έχει το αντιψυκτικό αλλά μη το παρακάνεις διότι δεν θα δουλέψει σωστά και θα έχεις πρόβλημα (το νερό γίνετε βαρύ και δεν κάνει σωστά κυκλοφορία του ζεστού νερού στο κύκλωμα).
    αλλάζεις μόνωση όπου χρειάζεται, σφραγίζεις το σωληνώσεις που έχεις λύση νωρίτερα και αρχίζεις να το γεμίζεις το αραιωμένο αντιψυκτικό που έφτιαξες νωρίτερα στο πάνω καπάκια εναλλάξ.
    πιθανό να σου πάρει από 12 με 15 λίτρα νερό
    αν έχεις δοχείο διαστολής με το γεμίζεις πάνω πάνω. το αφήνεις λίγο να βγει ότι αέρας έχει ακόμα στο κύκλωμα και αν όλα πάνε καλά σφραγίζεις και τα πάνω καπάκια
    την επόμενη μέρα τσεκάρεις να έχεις καυτό νερό.
    καλό είναι να το κάνεις σε μέρες που έχει συννεφιά ώστε να μη καταστρέψουνε τους συλλέκτες αλλιώς βρες χαρτόνι και σκέπασε τα πάνω τους συλλέκτες.
    καλή επιτυχία...

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamor Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρόδια. έχει να κάνει με την σύσταση υλικού ( χαλκός, σιδεροσωλήνα) και ότι ξέρω απλά αναφέρανε σε σχολή υδραυλικών ότι ποτέ να συνδεόμαστε σιδεροσωλήνα με χαλκό παρά μόνο να υπάρχει ενδιάμεσα σύνδεση σε πλαστική σωλήνα. βέβαια στην πράξει ποτέ δεν γίνετε αυτό.
    τα ηλεκτροδια που αναφερα ειναι αυτα τα υλικα που λες εσυ(σιδηροσωληνα,χαλκοσωληνα κλπ)
    ο αγωγός (καλος αγωγος του ηλεκτρισμού)ειναι το νερο(οσο πιο σκληρο-αλατα,τοσο καλυτερος αγωγος,τοσο περισσότερη-γρηγοροτερη φθορα,αυτο διαπιστωσες και εσυ).
    το ανωδιο ειναι αλλο ενα ηλεκτροδιο που θυσιαζεται για να μην διαλυονται τα αλλα μεταλλα γυρω του.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    αυτό το ξέρω και εγώ όσο αφορά για τα άλατα. απλά μειώνετε σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν εξαλείφετε το φερόμενο.
    εξάλλου αν δεν έχει άλατα το νερό θα πίνουμε συνέχεια σκουριά και υπολείμματα σωλήνες από της βρίσεις.

  6. #26
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    [QUOTE=orck;588723]Θέλω να αδειάσω και το κλειστό κύκλωμα. Πόσα λίτρα νερό έχει μέσα λογικά; Έχω δύο πάνελ περίπου 1,5 την το ένα. Ελπίζω να μην έχεις βάλει πσραφλου αυτοκινήτου...
    καλησπερα .. για να μαθανουμε κατι παραπανω τι διαφωρα εχει το παραφλου (οχι ταμιφλου που μου ζητησε ενας στο μαγαζι ) απο αυτο των ηλιακων ευχαριστω

  7. #27

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Εχω δυο ηλιακα πανελ. Το καζανι ειναι SOLAR line. Δεν το βρήκα πουθενά, αρχαιο.
    Συμπλήρωσα υγρα επάνω απο το καζάνι ανοιγοντας το ένα καπακι-βαλβιδα μόνο. Το άλλο εχει πανω του μια περιεργη κατασκευη σαν μεγαλο μανιταρι και δεν το ανοιξα για να βαλω και εκει. Να υποθεσω οτι επικοινωνούν τα πανελ μεταξύ τους και δεν χρειάζεται και στα δύο καπακια?
    Μου πήρε 1 λιτ υγρό. Ειναι φυσιολογικό? Δεν θυμάμαι να εχουμε ξανασυμπληρώσει στα 20 χρόνια που τον έχουμε.
    Μας φανηκε τελευταια οτι δεν ζεσταινει επαρκή ποσότητα νερού. Ειναι διπλής ενέργειας αλλά με ρεύμα δουλεύει σπάνια, τρεις ή τέσσερις φορές το χρόνο.

  9. #29

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    μετα απο 20 χρονια 1 λιτρο καλο ειναι δεν ξερω μηπως θελει και αλλαγη γενικα το υγρο ας μιλησουν οι ειδικοι

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Το "μανιτάρι" όπως λες,δεν έβαλες καμία φωτό οπότε υποθέτω μιλάς για "πλευρωτους" θέλει λύσιμο να φύγει ο αέρας.λειτουργει σαν δοχείο διαστολής.
    Πλύσιμο καλό θα ήταν να γίνει ,αν και ο Μέρφυ θα συμβούλευε να μην τον πειράξεις για όσο ακόμα λειτουργεί.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zevage (26-04-18)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευη ηλιακου θερμοσιφωνα
    από aser στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 21:45
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ
    από geORGY στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 18:19
  3. Καυστηρες αερίου και συστηματα ελεγχου
    από xmaze στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 09:04
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-11, 21:01
  5. Ελεγχος Audio ενισχυτή με παλμογράφο ...
    από JIM_6146B στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 22:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας