Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37
  1. #1
    Το avatar του χρήστη brasidas12
    Μέλος
    Όνομα
    Μύρωνας
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    265

    Προεπιλογή προληπτικος ελεγχος ηλιακου θερμοσυφωνα

    καλησπέρα παιδια.εχω τοποθετησει τον θερμοσυφωνα εδώ κ 3 χρονια κ θελω να βγαλω να ελένξω τον ραβδο μαγνησίου για φθορα μιας και κάθε 2 χρονια διαβασα πως πρεπει να αλλάζεται. τα βηματα που ακολουθω ποια είναι; κατεβαζω την ασφαλεια ρεύματος,κλεινω παροχη νερου,ανοιγω βρυσες για να αδειάσει το καζανι και μετα βγαζω την αντισταση με την ραβδο; μετα αν χρειαστεί αλλαγη γεμιζω το καζανι και συμπληρωνω αντιπαγωτικο;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες είναι . να αλλάξεις και φλάντζα / το αντιπαγωτικό αν χρειαστεί συμπληρώνεις (δες οδηγίες τι προτείνει ο κατασκευαστής)
    αυτοί σου λένε κάθε 2 χρόνια για να έχουν και κανένα μεροκάματο εγώ θα έλεγα στο τριπλάσιο και ανάλογα την περιοχή (σκληρότητα νερού) τέλος πάντων .
    https://www.youtube.com/watch?v=RB1noh0-aFc
    https://www.youtube.com/watch?v=gAPjGDWFrUE

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Δεν θα αδειάσει λογικα αν ανοίξεις της βρύσες έχει μια ανεπιστροφη πρέπει να βγει. Οπότε καλύτερα λύσε από επανω στον ηλιακό παροχή κρύου και ζεστού και άστο να αδειάσει και να το αλλάξεις το ανοδιο όσο και φθορά να έχει μιας και δεν αξίζει ο κόπος για 5-10 ευρώ

  4. #4

    Προεπιλογή

    Ενας ηλιακος που δουλευει 100% σαν ηλιακος και ποτε σαν ηλεκτρικος θερμοσιφωνας εχει αναγκη απο ανοδιο και αντικατασταση του σε συχνα διαστηματα;

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Έχεις λεφτά για ξόδεμα? είτε σαν ηλιακός είτε σαν ηλεκτρικός δεν έχει ανάγκη συντήρησης . (όσοι με κράξουν με θαυμάζουν)

  6. #6

    Προεπιλογή

    Λεφτα για ξοδεμα δεν εχω, εδω και 10 χρονια ειμαι αυτης της λογικης και δεν εχω ανεβει καν στο δωμα να τον δω, αλλα επειδη χρειαστηκα να αλλαξω τους διακοπτες που ειχα στην κουζινα (ειχαν χαλασει) πηγα και διεκοψα την τροφοδοσια με νερο του ηλιακου. Αυτο αποδειχθηκε σχεδον καταστροφικο γιατι ο υδραυλικος που ηρθε μετα μου ειπε οτι αυτος ειναι ο λογος που ολες οι βρυσες μου στο ζεστο κατεβαζουν αλατα (σε μεγεθος πετραδακια) βουλωνουν τα φιλτρα και γεμιζουν τους αναμικτικους μηχανισμους.
    Οποτε κατι πρεπει να κανω, δεν εναι δυνατον καθε δευτερη μερα να ανοιγω τον μηχανισμο για να καθαριζω απο τα αλατα
    Πρεπει να αλλαξω και τους σωληνες μονωσης να δω και την διαταξη ασφαλειας που εχει γιατι δεν ξερω καν εαν δουλευει μετα απο 10χρονια

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    πηγα και διεκοψα την τροφοδοσια με νερο του ηλιακου.
    Μετράω τα τριπλά χρόνια από εσένα και τέτοια προβλήματα δεν είχα , προφανώς αλλάζουν τα πράγματα επειδή και λόγω του παραπάνω που έγραψες αλλά ίσως και λόγω της σκληρότητας νερού στις διάφορες περιοχές που δεν είναι η ίδια. Την συντήρηση όπως σου την προτείνουν επιβάλλεται να την κάνεις.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις, ανοδιο θα πρεπει να αλλαξω; Υπενθιμιζω οτι δεν δουλευει ΠΟΤΕ σαν ηλεκτρικος θερμοσυφωνας, παρα μονο σαν ηλιακος.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αλλοι τους έχουν 30 χρόνια στην ταράτσα, και δεν ασχολήθηκαν ποτέ!
    Αν βέβαια θέλεις να μαδάει και βουλώνει τα πάντα, άλλαξέ το.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    kαλησπερα μια στιγμη βρε παιδια για ελατε και στην Αιγινα να δειται τι θαλατα ζεστενει ο θερμοσιφουνας και αμα δεν γεμισεις μια σακουλα με αλατα εγω θα γινω ναβαρχως ,και στην αθηνα ομως που εχει ο πατερας μου τον θερμοσιφωνα καμια 25 χρονια ειχε αλατακια μεσα αλαχτηκε ανοδιο φλαντζα συντηρηθικε ( οχι οτι δεν ειχε αλλατα το νερο της αθηνας αλιμονο φυσικο ειναι ,απο την βραση και την ηλεκτροληση γινεται αυτο ) α και κατι αλο οσο καλη (καλη ε) γειωση στο σπιτι υπαρχει θα μου πεις που στα τσιμεντα ? το ανοδιο δουλευει καλυτερα .

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον νεκταριοος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΣΚΛΗΚΟΣ (05-08-17)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευη ηλιακου θερμοσιφωνα
    από aser στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 21:45
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ
    από geORGY στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 18:19
  3. Καυστηρες αερίου και συστηματα ελεγχου
    από xmaze στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 09:04
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-11, 21:01
  5. Ελεγχος Audio ενισχυτή με παλμογράφο ...
    από JIM_6146B στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 22:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας