Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chronis88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κατάλαβα καλά τι εννοείς είναι ένα ρελε. δες μια άλλη φωτογραφία

    Συνημμένο Αρχείο 37081
    Το κάτω αριστερά το μαύρο μπορεί να είναι πυκνωτής για τον ανεμιστήρα. εγώ λέω να κόλλησαν εκείνα τα 3 μαζί ρελέ που είναι πάνω στην πλακέτα (δίπλα σε 3 κίτρινα εξαρτήματα) ... δεν το πας σε κανένα ηλεκτρονικό να το δει?

    μαλλον εχεις δικιο παντως η λογικη του ειναι σαν το κλιματιστικο γιαυτο καπου πρεπει να εχει ενα θερμοστατη απλο η εναν επαφης ακουμπισμενο πανω στο κοντεσερ
    Αυτό έλεγα και εγώ ... αλλά ... και τι ρόλο να παίξει ο θερμοστάτης (άσε που δεν βλέπω στην φωτογραφία να έχει τίποτα πάνω του) όταν νωρίτερα λέμε σύμφωνα με το Manual ότι λειτουργεί 40 λεπτά (στάνταρ) και σταματά 10 λεπτά για απόψυξη ... υπάρχει λόγος του θερμοστάτη? ... μπορεί να έχει για καλύτερα ας πούμε αισθητήρα υγρασίας και αναλόγως "κουμαντάρεται " από εκεί (γιατί στο manual κάτι λέει για επιλογή ποσοστού % υγρασίας κτλ) ... άγνωστο ...

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    για απλό αυτοματισμό μου φαίνεται λίγο περίεργο να μη έχει αισθητήρα θερμοκρασίας ώστε να ελέγχει τα στοιχεία εάν παγώνουν η όχι. πάντως αν το manual λέει ότι δουλεύει για 40 λεπτά και μετά σταματά για 10 λεπτά μάλλον έχει κολλήσει το κύκλωμα μου κάνει το χρονικό?
    πάντως το δικό μου αφυγραντήρα δουλεύει με ποσοστό σχετικής υγρασίας και ανεξάρτητος χρόνο αν πιάσει πάγο σταματά να δουλεύει ο κομπρέσορας και ανεβάζει στροφές του ανεμιστήρα του (απο Lo σε Hi) όσο χρόνο χρειαστεί. ειδικά όταν το δωμάτιο έχει σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες το κάνει πιο συχνά

  3. #23
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Για πες μας κάτι: Ο συμπιεστής παίρνει μπρος κατευθείαν με το που το βάζεις στην πρίζα; Αν όχι, μάλλον δεν είναι κολλημένο το ρελέ του...

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες μας κάτι: Ο συμπιεστής παίρνει μπρος κατευθείαν με το που το βάζεις στην πρίζα; Αν όχι, μάλλον δεν είναι κολλημένο το ρελέ του...
    ακομα καλύτερα να βγάλει το δοχείο του νερού όσο δουλεύει ο συμπιεστής. εκεί πρέπει να κόβει. έστι θα δούμε αν είναι κολλημένο

  5. #25

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Τα ρελε τα μέτρησα και είναι μια χαρά.. ξεκινάει ο συμπιεστής μετά απο ενα λεπτό περίπου αφότου βάζω τον αφυγραντήρα να δουλεύει.. και όταν βγάζω το δοχείο του νερού σταματάει τελείως να δουλεύει ο αφυγραντήρας .
    Chronis

  6. #26
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Άρα το ρελέ του συμπιεστή είναι εντάξει...

  7. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    οποτε 2 τρόπους υπάρχει να σταματήσει να δουλεύει ο αφυγραντήρας σε περιπτώσει πάγο, είτε με αισθητήρα θερμοκρασία, είτε με χρονοδιακόπτη. αν δεν έχεις αισθητήρα τότε πρέπει να δουλεύει με χρονοδιακόπτη.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας