Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή LG Flatron L222ws Οριζόντια "σπασίματα" και πάγωμα οθόνης

    Καλησπέρα,
    Έχω την LG Flatron L222ws η οποία δουλεύει κανονικά για 4-5 λεπτά και στη συνέχεια κάνει κάτι οριζόντια "σπασίματα" τα οποία πολλαπλασιάζονται συνεχώς, ώσπου στο τέλος ασπρίζει όλη η οθόνη και παγώνει. Στη συνέχεια αρχίζει και μαυρίζει. Το ωραίο στην υπόθεση είναι ότι με κάποια ελαφρά πίεση με τα χέρια στα πλάγια , επανέρχεται για λίγο, αλλά ξαναρχίζει από την αρχή τα σπασίματα και το άσπρισμα. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει ...!

    [Έχω κοιτάξει για φουσκωμένους πυκνωτές στο τροφοδοτικό αλλά όλοι τους φαίνονται μια χαρά.]
    Επισυνάπτω και δυο φωτό για καλύτερη παρουσίαση του προβλήματος.

    Φωτογραφία0433.jpg

    Φωτογραφία0432.jpg

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    χαλκιδα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Φιλε γεια σου το προβλημα πιθανον να ειναι η στο video controler η στη πλακετα του panel και ριξε μια ματια και στη φισα αν παταει καλα τωρα μπορεις να παρεις και αλλες πληροφοριες και απο τα αλλα μελη του forum

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Μάλλον καλωδιοταινεία μεταξύ t-con kai panel.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, την καλωδιοταινία την έχω τσεκάρει δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. Σαν ταινία δεν είναι κομμένη πουθενά, και οι επαφές δουλεύουν καλά.Άλλωστε με οποιοδήποτε πείραγμα σε αυτήν δεν αλλάζει τίποτα στην οθόνη. Ο controler μου πέρασε και μένα από το μυαλό και θα τσεκάρω τους μικρούς πυκνωτές που έχει επάνω να δω αν δουλεύουν σωστά (τι άλλο μπορώ να κάνω εκεί άλλωστε!!).

    Βέβαια αυτό που στρέφει την προσοχή μου κάπου στο πάνελ είναι το γεγονός ότι όπως ανέφερα πιο πάνω, όταν κάνει αυτά τα σπασίματα πιέζω από τις άκρες ελαφρά με τα χέρια το πάνελ στις βάσεις του με το πλαστικό περίβλημα της οθόνης και αυτό επανέρχεται στην σωστή λειτουργία για λίγο πάλι. Επίσης αν χτυπήσεις το πάνελ από πάνω ή δεξιά ή αριστερά επίσης έχει επίπτωση στην απεικόνιση και είτε αυτή φτιάχνει ή χαλάει.

    Παρόμοια περίπτωση υπάρχει και στο youtube όπου ο τύπος με μερικές "σφαλιάρες" επαναφέρει την οθόνη στην κανονική λειτουργία. Δεδομένου ότι το πάνελ δεν δουλεύει σωστά μόλις αυτό ζεσταίνεται κάτι δεν λειτουργεί σωστά σε αυτό και παρουσιάζει τα προβλήματα. Πιθανόν κάποια επαφή ή δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Η ταινία (πλακέτα), πάντως πάνω στο πάνελ με τα ολοκληρωμένα κλπ. όσο την πείραζα δεν είχε καμία επίπτωση στην απεικόνιση . Επειδή είναι 22άρα η οθόνη πιστεύω αξίζει να ασχοληθώ , σίγουρα θα υπάρχει λύση και δεν είναι και τόσο σπάνιο το πρόβλημα σε lcd οθόνες, απλά δεν ξέρω προς τα που να ψάξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioannis2121 : 13-01-14 στις 21:25

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Κατερινη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι , αν και λίγο καθυστερημένα, και γράφω τη λύση στο πρόβλημα που είχα. Τελικά έφταιγε το σασί, το μεταλλικό πλαίσιο που συγκρατεί την οθόνη (το τζάμι να το πω πιο απλά. αν βγει αυτό μπορείς μετά να αλλάξεις τις λάμπες και γενικά η οθόνη γίνεται φύλλο και φτερό). Μάλλον την έσφιγγε πολύ με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τα προβλήματα που ανέφερα στην αρχή του θέματος. Το υποψιάστηκα όταν για λόγους περιορισμένου χώρου την είχα βάλει να παίξει πάνω στο γραφείο με την οθόνη προς τα κάτω. Έπαιζε με πολύ λίγα προβλήματα. Όταν την τοποθέτησα κανονικά στην βάση της άρχισε τα ίδια. Έτσι την αποσυναρμολόγησα εντελώς και την έβαλα να παίξει. Κανένα πρόβλημα. Στην συνέχεια άνοιξα γενικά την γωνία περιμετρικά σε όλο το πλαίσιο, τοποθέτησα μονωτική ταινία τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά του μεταλλικού αυτού πλαισίου και ναι η οθόνη παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα σχεδόν όλο το απόγευμα σήμερα.

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ioannis21 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (02-06-15), katmadas (31-05-15)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 13:16
  2. [DVD Φορητό] SONY portable DVD player SP-950D Δεν "διαβάζει" - NO DISK!!!
    από alekos161182 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 23:18
  3. SONY 420GS CRT 19" ψυχρή κόλληση " Ίσως "
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 23:58
  4. "Λαστιχένιες" επαφές οθόνης υγρών κρυστάλων
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 08:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας