Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Συνδεση παλιάς κεραμιης εστιας με καινουργιο φούρνο

    Γεια σας παιδια.
    Εχω εντοιχισμένο φουρνο κατω πάγκου zanussi με κεραμικες εστίες επισης zanussi περίπου 15ετίας.Οι εστίες είναι συνδεμένες με το φούρνο με ένα βίσμα 5νταπολικό η 4πολικο δεν θυμάμε ακριβώς.
    Επειδή ο φούρνος τα έχει πεξει πλέον θέλει αντικατάσταση. Οι εστίες ειναι εντάξει οποτε πάμε μόνο για φούρνο.
    Μετά απο ερευνα κατέληξα πάλι σε φούρνο zanussi και συγκεκριμμένα στο μοδέλο ZOU20301XK, επειδή είναι στις ίδιες διαστάσεις και επειδή οι διακόπτες των εστίων είναι επάνω στον φούρνο οπως και στον παλιό.
    Το ερώτημά μου είναι, εάν θα είναι συμβατή η σύνδεση του νέου φούρνου με τις παλιές κεραμικές εστίες. Εάν δηλαδή το βίσμα σύνδεσης της παλιας κεραμικής τεριάζει με τον νέο φουρνο. Στην περίπτωση που δεν τεριάζει υπάρχει αντάπτορας για να δώση λύση;
    Ευχαριστώ.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Το θέμα βύσμα/αντάπτορας είναι το λιγότερο πρόβλημα. (ταιριάζει και μη ... διορθώνεται)
    Η απορία είναι αν ο νέος φούρνος (συγκεκριμένα οι ενσωματωμένοι διακόπτες του νέου) είναι ακριβώς στις ίδιες συνθήκες (καλώδια/αριθμού επαφές των εστιών του παλιού /θερμοστάτεςκτλ) έτσι ώστε να ταιριάξουν. Αυτό νομίζω θα πρέπει να το κάνεις ερώτηση στις συγκεκριμένες αντιπροσωπείες της Zannusi για να σου που με σιγουριά αν με βάση το παλιό μοντέλο σου μπορεί να ταιριάξει χωρίς προβλήματα με τον νέο φούρνο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολύ για την απάντησή σου φίλε Πέτρο.
    Επικοινώνησα με την zanussi και μου είπαν, γίνετε με μετατροπή της καλοδίοσης των εστιών αλλά θα χάσω 1 εστία απο τις 6 που έχει η παλιά (η παλαιά έχει 2 κανονικές ,μια διπλή και 1 οβαλ ), Κόστος γύρω στα 90€. Μάλλον θα κοιτάξω για καινούργια για να μη μπλέξω με τέτιου είδους μετατροπές και δεν θα ξέρω και το τελικό αποτέλεσμα.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Ναι αλλα αν παρεις καινουριο φουρνο θα χρειαστεις οπωσδηποτε και εστιες,η καταλαβα κατι λαθος;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αν παρεις καινουριο φουρνο θα χρειαστεις οπωσδηποτε και εστιες,η καταλαβα κατι λαθος;
    Μιλάει για ηλεκτρική κουζίνα (μη ενιαία με τις εστίες ... δηλαδή άλλο κομμάτι ο φούρνος και χωριστά το "ταβάνι " με τις εστίες. Δηλαδή ο φούρνος τοποθετείτε κάτω από το "ξύλο του πάγκου της κουζίνας" και οι εστίες από πάνω από τον ξύλινο πάγκο χωριστό δηλαδή. Απλά ήθελε να αλλάξει μόνο τον φούρνο που είναι από κάτω και όχι τις (εστίες παλιές) που θεωρεί ότι είναι καλές.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα χαθεί η μια εστία.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα χαθεί η μια εστία.
    Επικοινώνησα με την zanussi και μου είπαν, γίνετε με μετατροπή της καλοδίοσης των εστιών αλλά θα χάσω 1 εστία απο τις 6 που έχει η παλιά (η παλαιά έχει 2 κανονικές ,μια διπλή και 1 οβαλ ),
    Γιατί ο νέος φούρνος που θα αγοράσει προφανώς οι διακόπτες του (που είναι ενσωματωμένοι πάνω στον νέο φούρνο και όχι στην επάνω πλάκα των εστιών) τυγχάνει να έχει 1 "εντολή τροφοδοσίας" λιγότερη.
    Παρομοίως θα μπορούσε να τύγχανε και με περισσότερες επιλογές (από διακόπτες νέου φούρνου) π.χ. για 7 εστίες (αντί για 6)... και απλά θα "περίσσευε" τον έναν από αυτούς τους διακόπτες .

  8. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Και ποιος τον εμποδίζει να συνδέσει μόνιμα μαζί τα δυο κομμάτια της εστίας ώστε να δουλεύει ολόκληρη;

  9. #9
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάει για ηλεκτρική κουζίνα (μη ενιαία με τις εστίες ... δηλαδή άλλο κομμάτι ο φούρνος και χωριστά το "ταβάνι " με τις εστίες. Δηλαδή ο φούρνος τοποθετείτε κάτω από το "ξύλο του πάγκου της κουζίνας" και οι εστίες από πάνω από τον ξύλινο πάγκο χωριστό δηλαδή. Απλά ήθελε να αλλάξει μόνο τον φούρνο που είναι από κάτω και όχι τις (εστίες παλιές) που θεωρεί ότι είναι καλές.
    Εχω καταλαβει τι εννοει.Αν προσεξες λεει οτι οι διακοπτες χειρισμου των εστιων βρισκονται επανω στον φουρνο,γιαυτο αλλωστε τιθεται και θεμα συμβατοτητας του παλιου φουρνου με τον καινουριο..
    Αν οι εστιες ηταν αυτονομες απο θεμα χειρισμου δηλ αν παιρναν κανονικα τροφοδοσια και ειχαν επανω τους διακοπτες χειρισμου, θα μπορουσε να βαλει οποιονδηποτε φουρνο και να τελειωνει.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος τον εμποδίζει να συνδέσει μόνιμα μαζί τα δυο κομμάτια της εστίας ώστε να δουλεύει ολόκληρη;
    Πιθανοτατα η εξτρα θεση ειναι η οβαλ που δεν εξυπηρετει να δουλευει παντα μαζι με την υπολοιπη εστια.Ασε που θελει και πατεντα στο βυσμα για να παρει ταση.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ WIFI ΣΥΝΔΕΣΗ
    από kasikis στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-13, 16:41
  2. Παλιές ηλεκτρικές συσκευές.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-12, 00:06
  3. συνδεση ασυρματης καμερας στο pc
    από turboallani στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 23:16
  4. [Ηχεία PC] Συνδεση ενεργου ηχειου
    από turboallani στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-12, 01:35
  5. Επισκευή παλιάς τηλεόρασης
    από SSJ5 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-10, 01:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας