Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Θόρυβος κατά το άδειασμα από νερά

    Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα πλυντήριο Bosch WOL 1650 (με την πόρτα από πάνω) και εδώ και μερικές μέρες μου κάνει το εξής: Όταν είναι να αδειάσει τα νερά, ακούγεται ένας πολύ έντονος θόρυβος (σαν βουητό - γρατσούνισμα), ο οποίος συνεχίζεται μέχρι να φύγουν όλα τα νερά (κάποιες φορές το κάνει -διακοπτόμενα- και κατά τη διάρκεια του στυψίματος). Δεν το κάνει πάντα, έχω την αίσθηση ότι αν το αφήσω π.χ. μία μέρα μετά είναι πιο πιθανό να μην το κάνει πολύ την επόμενη. Έχω τσεκάρει τη φτερωτή της αντλίας ότι είναι καθαρή και ο σωλήνας αποχέτευσης δεν είναι φραγμένος (τον έβγαλα από την αποχέτευση και τον άφησα να ρίξει τα νερά στη λεκάνη, και ενώ το νερό έφευγε ο θόρυβος ακουγόταν). Το πλυντήριο κατά τα άλλα ολοκληρώνει το πρόγραμμα και τα ρούχα είναι καθαρά και στεγνά.

    Από ένα search που έκανα είδα ότι μάλλον θέλει αλλαγή η αντλία νερού. Για τι κόστος μιλάμε; Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; Ρωτάω καθώς το πλυντήριο είναι παλιό, είναι ίσως καλύτερα να το αντικαταστήσω παρά να ξεκινήσω να δίνω ευρώ για διάφορα...

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    https://www.google.gr/search?q=bosch...w=1280&bih=704

    τον έβγαλα από την αποχέτευση και τον άφησα να ρίξει τα νερά στη λεκάνη, και ενώ το νερό έφευγε ο θόρυβος ακουγόταν)
    Το φίλτρο εσωτερικά το καθάρισες από τυχόν άλατα /σκουπίδια /εσωτερικά της φτερωτής, που προφανώς ο θόρυβος να ήταν από αυτά?

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ για την απάντηση. Τι εννοείς εσωτερικά; Εγώ ξεβίδωσα το καπάκι που φαίνεται στην αριστερή φωτό και καθάρισα καλά τη φτερωτή (η οποία ναι μεν περιστρέφεται, αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ ομαλή η κίνηση). Πρέπει να την βγάλω τη φτερωτή;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    όχι να μην την βγάλεις .. (για την ομαλή κίνηση ) έτσι είναι αυτές δεν γυρίζουν ομαλά . απλά εννοούσα αν έχει σκαλώσει από άλατα όπως η δεξιά φωτογραφία. Τώρα τι θόρυβο άκουσες δεν ξέρω μπορεί να είχε κενώσεις (αν ήταν μισοβουλωμένο το φίλτρο και άκουσες τις κενώσεις) . αφού σου κάνει δουλειά άσε αυτήν και όσο πάει.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    To πρόβλημα είναι ότι τον θόρυβο τον κάνει σχεδόν πάντα στο άδεισμα των΄νερών και είναι και έντονος. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μπορεί να φταίει και η αντλία (δεν αποκλείεται) αυτές έχουν μέσα έναν ρότορα με μαγνήτη . καμιά φορά ξεκολλάει ο μαγνήτης από τον άξονα ή ραγίζει (αν είναι τέτοια περίπτωση) αλλά πρέπει να εξεταστεί . Οι παλιότερες τύπου αντλίες είχαν έναν σκέτο μεταλλικό ρότορα ενώ αυτή που έχεις διαφέρει.

    δες από 3ο λεπτό και μετά
    http://www.youtube.com/watch?v=IE0pVylYO6I

    http://www.kourlaba.gr/eshop/index.p...usbcrnsm1v5v82

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 03:04
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 22:02
  3. [Siemens] Θόρυβος σε στεγνωτήριο Siemens E46-30
    από alpennas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 17:47
  4. [Κλιματιστικό Mitsubishi] Θόρυβος από τον συμπιεστή
    από papath στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 13:49
  5. Θόρυβος στα YOKE...!
    από ble στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 15:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας