Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή Απορροφητήρας bonaldi

    Καλησπέρα,

    έχω έναν απορροφητήρα (έχει 8 χρονια λειτουργίας) ο οποίος δεν τραβάει καλά. Δεν θυμάμαι πώς ήταν από την πρώτη μέρα λειτουργίας του... αλλά από όσο θυμάμαι είχε το πρόβλημα αυτό. Είναι συρόμενος με 2 μοτέρ και με μόνιμο φίλτρο (σίτα) το οποίο το καθαρίζω αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Η κουζίνα είναι τιγκα στους υδρατμούς και τα ντουλάπια έχουν αρχίσει να φουσκώνουν. Το φίλτρο στάζει κατά το μαγείρεμα και τα μοτέρ από μέσα έχουν μια καφετί λίγδα.
    Επίσης από όσο έχω παρατηρήσει το μοτέρ ακούγεται να ξεκινάει "δυνατά" αλλά μετά τα πρώτα 2-3 δευτερόλεπτα λειτουργίας ακούγεται σαν να "χαμηλώνει" την ένταση του.
    Ο σωλήνας του είναι περίπου 3 μέτρα συνολικά και κάνει 3 (ορθές) γωνίες. Στην έξοδο του δεν βλέπω κάτι που να εμποδίζει (φωλιές πουλιών, κατσαρίδες, αράχνες κ.τ.λ.)

    Τι μπορώ να τσεκάρω πριν καταλήξω στο ότι απλά θέλω ένα δυνατότερο απορροφητήρα?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    να τσεκάρεις για λίγδα εντός των μοτέρ/άξονες τους και στα πτερύγια τους . όλα αυτά τα λίπη επιβαρύνουν την λειτουργία . καθάρισμα με πινέλο/πετρέλαιο / λάδι στον άξονα / και καθάρισμα στα πτερύγια (στις περσίδες των πτερυγίων από λίπη)

    (Μιλάμε για ριζικό ξήλωμα απορροφητήρα και όχι επιφανειακό καθάρισμα.)
    αν χρειαστεί θα λύσεις και τα μοτέρ να βγάλεις του άξονες /κουζινέτα/τύμπανα / ρότορες / και να γίνουν λαμπίκο .

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (15-12-13)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    το φοβόμουν ότι θα το πεις αυτό Πέτρο... χαχα
    Πάντως... κάπως έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ, και να που ήρθε και η επιβεβαίωση.
    Τώρα στις γιορτές που θα έχω λίγο άδεια θα το κάνω και θα ενημερώσω για την κατάσταση. Ευχαριστώ

    edit:
    η 3 (ορθές) γωνίες στη σωλήνα λες να επιβαρύνουν γενικά την απορρόφηση? Να κοιτάξω μήπως να βάλω σπιράλ με μία ήπια γωνία μόνο? (Βεβαια το κακό στο να το κάνω αυτό είναι πως πρέπει να σπάσω γυψοσανίδες και θα έχω μερεμέτια μετά)

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    η 3 (ορθές) γωνίες στη σωλήνα λες να επιβαρύνουν γενικά την απορρόφηση? Να κοιτάξω μήπως να βάλω σπιράλ με μία ήπια γωνία μόνο? (Βεβαια το κακό στο να το κάνω αυτό είναι πως πρέπει να σπάσω γυψοσανίδες και θα έχω μερεμέτια μετά)
    Επιβαρύνουν σίγουρα , αλλά όχι τόσο ώστε να μας πιάνει και πανικός που λέει ο λόγος , άλλωστε λες 8 χρόνια το έχεις σε αυτή την φάση με τις 3 ορθές γωνίες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορροφητήρας Elica μοντέλο OM. Δεν ανάβουν τα σποτάκια!
    από Ioanna Sideri στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 17:24
  2. Απορροφητήρας κουζίνας
    από Αποστόλης1 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 19:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας