Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Excamation Φούρνος Μικροκυμάτων Rohnson R2033

    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη σελίδα σας.
    Έχω έναν φούρνο μικροκυμάτων Rohnson R2033 τον οποίο τον έχω αγοράσει πριν 2,5 χρόνια και είναι εκτός εγγύησης πλέον.
    Συνολικά να τον έχω δουλέψει 1 ώρα σε ζέσταμα φαγητού (ελάχιστη χρήση), όπως καταλαβαίνεται δεν τον έχω δουλέψει καθόλου.
    Την τελευταία φορά που τον δούλεψα είχα βάλει απλώς ένα πιάτο (ψωρίς μεταλλικά κομμάτια) να ζεστάνω κάτι απλό για 2-3 λεπτά. Δεν ήμουν μπροστά, είχα φύγει από το χώρο όπου ακούω έναν θόρυβο και μου φάνηκε ότι είχε και μία μαύρη κάπνα χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Η ασφάλεια έπεσε και το ρελέ το ίδιο και τα ηλεκτρικά (καλώδια) είχα λίγο θέμα μετά από αυτό όπου τα επιδιόρθωσα.

    Δοκίμασα τον φούρνο σε άλλες πρίζες σε περίπτωση που ήταν θέμα παροχής. Αυτό που συβαίνει είναι ότι τον βάζω να δουλέψει η οθόνη αναβοσήνει ρυθμικά με το θόρυβο του φούρνου ο οποίος είναι λιγο διαφορετικός. Στην οθόνη εμφανίζει και ένα θαυμαστικό. Ο δίσκος περιστρέφεται κανονικά. Συνήθως εαν το αφήσω 1 λεπτό ανοιχτό η ασφάλεια πέφτει.

    Δεν ξέρω πιο μπορεί να είναι το πρόβλημα, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε πως θα μπορούσα να κάνω επίγνωση της βλάβης; Θα μπορούσε να είναι κακό τροφοδοτικό; Ο φούρνος μέσω (ηλεκρονικά μέρη) είναι πεντακάθαρος (σκόνες, λεκέδες, κλπ)

    Να σημειώσω ότι όταν δούλεψα το μικροκυμάτων τελευταία φορά είχα να τον βάλω σε λειτουργία 6+ μήνες.

    Σας ευχαριστώ,

    Νίκος

  2. #2

    Προεπιλογή

    αν δεν ξέρεις από φούρνο μικροκυμάτων αστο καλύτερα είναι πολύ επικύνδινο... (περισσότερο απ οσο φαντάζεσαι....)
    είναι ίσως η μόνη συσκευή που δεν θα περιεργαζόμουν....

Παρόμοια Θέματα

  1. Φούρνος Μικροκυμάτων-Λυχνία Magnetron
    από γάτος στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 00:17
  2. [Άλλη] Φούρνος μικροκυμάτων - Πρόβλημα στη πόρτα
    από stafidas στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 00:36
  3. [AEG] Εύρεση εξαρτημάτων φούρνου
    από eebabs2000 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 17:40
  4. [Άλλη] Βλάβη σε φούρνο μικροκυμάτων
    από aser στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 16:36
  5. Ασφάλεια για φούρνο μικροκυμάτων
    από apa02gr στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-09, 14:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας