Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή "Θόρυβος" στο δίκτυο από τροφοδοτικό 12V

    Καλησπέρα παιδιά.
    Αγόρασα ένα τροφοδοτικό απο το ebay, συγκεκριμένα αυτό. Είναι 30Α και το πήρα για να τροφοδοτήσει 2 Ρ/CD, 4 κάμερες παρακολούθησης(max 1A) και 20led των 10W. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να ανάψουν όλα μαζί, αν και τα καλύπτει.
    Προς το παρόν, έχω συνδέσει πάνω του 3 κάμερες, 2 led τα οποία ανάβουν με φωτοκύταρο και 2 Ρ/CD. Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζονται γραμμές που αλλοιώνουν την εικόνα στις 3 κάμερες που τροφοδοτεί αλλά και στην μία που έχει δικό της τροφοδοτικό(καλής ποιότητας) το οποίο είναι συνδεμένο στην ίδια γραμμή των 230V όπου είναι συνδεμένο και το πρώτο. Όλα τα άλλα δουλεύουν ρολόι. Ρευμα πήρα απ'ευθείας απο τον πίνακα.
    Πριν βάλω το τροφοδοτικό που αγόρασα, είχα ένα από pc και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Καταλήγω στο ότι δεν έχει φίλτρα το τροφοδοτικό(το περίμενα) και βγάζει θόρυβο στην έξοδο του και βρομίζει και το δίκτυο.
    Έχω ένα φιλτράκι που το έβγαλα από έναν παλιό φούρνο μικροκυμάτων. Είναι σαν αυτό. Δεν ξέρω αν είναι EMI, δεν γράφει κάτι τέτοιο αλλά γενικά έχει έναν φερρίτη στρόγγυλο με 2 πηνία τυλιγμένα πάνω σε αυτόν και 3 πυκνωτές. Το έβαλα πάνω και εντάξει..δεν τρελάθηκα. Σαν να έγινε κάτι αλλά...πάλι είναι πολύ σοβαρό το πρόβλημα.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω?
    Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες απο το εσωτερικό του psu, του φιλτρακίου και ότι άλλη πληροφορία θέλετε.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κως
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημερα και καλη εβδομαδα.Πολλα τροφοδοτικα αυτης της τεχνολογιας πρεπει να "τραβηξεις" περισσοτερο ρευμα για να ελλατωθει αυτος ο θορυβος.Σε καπια εχει ρυθμηση συχνοτητας αλλα αποτι καταλαβαινω αυτο ειναι πολυ φθηνο.αν δεν θες να το αλλαξεις στο εμποριο υπαρχουν καπια φιλτρα που μπαινουν σε σειρα με την εξοδο video της καμερας και το διορθωνουν αυτο το φαινομενο αλλα δεν ξερω αν το κοστος τους αξιζει τετια επεμβαση.(15-20 ευρω)το καθενα.διαφορετικα θα σε συμβουλευα να αγορασεις ενα αλλο 1-2 αμπερ μονο για τις καμερες και αυτο να το χρησιμοποιησεις για τα Led.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    μεχρι καποιου οριου ειναι λογικο. ειναι παλμοτροφοδοτικο και σε συνδιασμο με την χαμηλη ποιοτητα του δημιουργει παρασιστα. η λυση ειναι η ενα αλλο παλμοτροφοδοτικο υψηλοτερης ποιοτητας η ενα κλασικο τροφοδοτικο με σταθεροποιηση. το μειονεκτημα του ειναι ο αυξημενος ογκος και η μεγαλυτερη καταναλωση αλλα θα εχεις υψηλοτερη ποιοτητα ρευματος.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παιδιά δεν θέλω να το αλλάξω..

    Τα φίλτρα που λες είναι σαν αυτό? Με αυτή την τιμή δεν αξίζει.. Εϊναι πολλά τα λεφτα.
    Έχω και άλλα τροφοδοτικά αλλά το θέμα είναι ότι θέλω να βαλω 1 για όλα για να έχω όσο χαμηλότερη κατανάλωση γίνεται. Το κλασικό θέλω να το αποφύγω λόγω όγκου αλλά και για τον παραπάνω λόγο.

    Καμια άλλη λύση? Κανένα φίλτρο στο psu?
    Να βάλω κάτι στην τροφοδοσία της κάμερας??
    Σκέφτηκα να βάλω lm7810 σε κάθε κάμερα να δω τι θα γίνει αλλά δε μου φαίνεται και τόσο σωστό.. Τι λέτε?

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου το σκεπτικο σου ειναι λαθος. τι παει να πει δεν θελω να το αλλαξω? αν δεν κανει παει και τελειωσε. επειδη εχεις στην αποθηκη σου ενα τσουβαλι τσιμεντο πρεπει ντε και καλα να το χρησιμοποιησεις?

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κως
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Φιλε μου δεν θα κανεις δουλεια με το 7810...φθηνη κατασκευη ισως να το χρησιμοποιησεις σε καπια αλλη κατασκευη...την ειχα "πατησει"με κατι παρομοια και δεν βρηκα ακρη απλα αγορασα αυτα τα φιλτρα και "σκεπασα το προβλημα"ΑΛΑΞΕ το...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα να αποσυνδέσω την γείωση από το psu και τα παράσιτα εξαφανίστηκαν από την κάμερα που έχει δικό της τροφοδοτικό. Στις άλλες 3 μένουν κάτι ψιλές "τρίχες" οι οποίες δεν με ενοχλούν. Τι σημαίνει αυτό? Γιατί δουλεύει σωστά τωρα?

    ΥΓ η μπρίζα που έπαιρνα ρεύμα με το τροφοδοτικό από πισι, δεν είχε γείωση, ίσως γι αυτό να μην είχα πρόβλημα τόσα χρόνια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 14-10-13 στις 00:47

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Η μη γείωση δεν είναι λύση, είναι επικίνδυνη.
    Η γείωση στις πρίζες και στις συσκευές υπάρχει για να προστατεύει από διαρροές, δεν είναι πολυτέλεια, και σαφώς δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται ως ενόχληση.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.855

    Προεπιλογή

    Μήπως όμως το όλο σύστημα είναι γειωμένο από κάπου αλλού (π.χ. monitor);

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όμως το όλο σύστημα είναι γειωμένο από κάπου αλλού (π.χ. monitor);
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Οι κάμερες είναι συνδεμένες σε ένα pc και αυτό έχει γείωση κανονικά. Αυτό εννοείς?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Panasonic] Θόρυβος "εξαέρωσης" από το κλιματιστικό
    από stafidas στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 16:20
  2. Τροφοδοτικό Εξωτερικού Σκληρού Δίσκου 3.5"
    από ironboygr στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-12, 14:28
  3. [DVD Φορητό] SONY portable DVD player SP-950D Δεν "διαβάζει" - NO DISK!!!
    από alekos161182 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 22:18
  4. SONY 420GS CRT 19" ψυχρή κόλληση " Ίσως "
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 22:58
  5. "Λαστιχένιες" επαφές οθόνης υγρών κρυστάλων
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 07:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας