Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Υγρό Καθαρισμού Κλιματιστικού

    Καλησπέρα,

    δεν ξέρω αν είναι τόσο σωστή η ενότητα που θέτω το θέμα, αλλά ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

    Σήμερα πήγα και πήρα από κατάστημα ψυκτικών υγρό για καθαρισμό κλιματιστικών.

    Το θέμα είναι ότι όπως είχα δει υπήρχαν 2 επικρατέστερα καθαριστικά, το "κοκκινο" και το "πράσινο", για εξω και μέσα αντίστοιχα. Όταν όμως συζήτησα με το πωλητή, μου είπε ότι το "πράσινο" δεν σκοτώνει τα μικρόβια, και μου πρότεινε να πάρω ένα κίτρινο το οποίο είναι και μυκητοκτόνο. Το "κίτρινο" είναι το D200a, για το οποίο πληροφορίες δεν υπάρχουν online, αλλά και το καρτελάκι δεν αναφέρει κάτι περι απολύμανσης, απλά θέλει αραίωση 1:5 έως 1:20 ενώ το πράσινο ήθελε από καθόλου έως 1:5. Επίσης ο πωλητής μου είπε ότι πρέπει να το ξεπλύνω πολύ καλά γιατί διαφορετικά "τρώει" το αλουμίνιο. Όπως το καταλαβαίνω το κίτρινο είναι πολύ πιο ισχυρό.

    Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:
    α) Έχει κάποιος εμπειρία με το παραπάνω καθαριστικό?
    β) Είναι πράγματι τόσο επικίνδυνο για τα μέταλλα?
    γ) Απολυμαίνει?
    δ) Τελικά αξίζει, ή μήπως είναι πιο ασφαλές να πάρω το πράσινο?

    Να αναφέρω πως έχω ψεκαστήρα πιεστικό του 1,5 λίτρου, οπότε το ξέπλυμα δε θα είναι τόσο πρόβλημα.

    Τα φώτα σας παρακαλώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dal_kos : 27-09-13 στις 02:18

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    ΠΡΟΣΟΧΗ . ΠΟΛΛΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΨΕΙ ΠΛΑΚΕΤΕΣ Η ΔΕΚΤΕΣ ΣΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ 45 ΕΩΣ 125 ΕΥΡΩ . ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ

  3. #3
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και δε βοήθησε ιδιαίτερα στην ερώτηση. Από κει και πέρα οι ειδικοί και η υπευθυνότητα τους είναι ένα ζήτημα που δεν είναι της παρούσης.

    Πάντως η ερώτηση μου έχει σχέση με την δύναμη του καθαριστικού και όχι με το τρόπο ψεκασμού.
    Ευχαριστώ

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    ολα σχετικα ειναι.Ρωτας αν το πρασινο!!!! ειναι καλυτερο απο το κιτρινο...
    Και εδω http://www.soldatos.gr/shop/index.ph...uct&oldaction=
    το αναφερει σαν απολυμαντικο.
    εδω http://www.soldatos.gr/shop/index.ph...y_id=009016004
    εχει διαφορα,εξαρταται τι θες να καθαρισεις σε βρωμα.το D200 που δουλεψα σε καμποσα κλιματιστικα ειναι αρκετα ισχυρο,για αυτο διαλυεται απο 1:5 εως και 1:20 .Ολα προσοχη χρειαζονται...φαρμακα δηλητηρια ειναι...

  5. #5
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Καλητερα καλεσε εναν ειδικο κανα 30αρι θα παρει το πολυ να σου το καθαρησει γιατι υπαρχει κυνδηνος να κανεις καμια ζημια.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Με προσοχη απο το ματακι του αισθητηρα που εχει εκει ψεκαζεις και μετα ξεπλενεις με νερο...
    Μην κανεις μπανιο ολη την εσωτερικη μοναδα προσεξε να μην παει στην πλακετα...
    Αφου το αγορασες που το αγορασες το χιμικο....
    και επισεις εξω τα ιδια με αφθονο νερο ξεπλυμα να φυγουν οι σαπουναδες που κανει....
    προσεξε το ειναι δυνατο το κιτρινο θα μπορουσε να σου δωσει και το πρασσινο μια χαρα καθαριζει και ειναι και μυκητοκτονο!!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Το πράσινο μου είπε ότι δεν απολυμαίνει, ενώ απολυμαίνει το κίτρινο. Γενικά άλλοι λένε πως το πράσινο δε κάνει τίποτα, άλλοι πως τα κάνει όλα. Ακόμα και η εταιρία παραγωγής λέει πως απολυμαίνει αλλά δε το γράφει για να μη τρέχει με τον ΕΟΦ. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

    Πιστεύω πως το κίτρινο σε 1:20 δεν θα δημιουργεί πρόβλημα. Αν έχει κάποιος διαφορετική εμπειρία, ας το πει να πάω να πάρω το πράσινο. Απλά ήθελα κάτι πιο δυνατό γιατί με τα κλασικά "ερασιτεχνικά" υγρά, μόλις φύγει το άρωμα το κλιματιστικό μυρίζει πάλι άσχημα.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    filam
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Καθαρίζονται εύκολα γενικά αλλά θέλει πολύ προσοχή όπως σου είπαν με τα ηλεκτρονικά. Μπορείς όμως με μικρό κόστος να καλέσεις ένα συνεργείο να στο καθαρίσει και να είσαι ήσυχος. Για παράδειγμα εγώ βρήκα αυτό εδώ και έκαναν μια χαρα δουλειά γιατί φοβόμουν να βάλω χέρι. Τώρα.. ότι νομίζεις. Χρησιμοποίησε τα χημικά σου αφού τα πήρες αλλά με πολύ προσοχή (και κατα τη χρήση να αερίσεις καλά το χώρο) !!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-13, 22:27
  2. Καθαρισμός πλακέτες
    από maiko21 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 10:04
  3. Καθαρισμός πλήκτρων τηλεφώνου
    από tgi στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 23:56
  4. Καθαρισμός οξείδωσης από motherboard
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-12, 23:24
  5. [Κλιματιστικό] Kομπρεσέρ κλιματιστικού
    από paulkaz στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-12, 11:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας