Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Το μοντέλο του πλυντηρίου είναι το MIELE G621 SCi plus.

    Η αντλία πλύσης του έχει μόνο την φτερωτή για το νερό μπροστά και δεν έχει για ψυξη. Μήπως απο κάπου μπορώ να βρώ τον κωδικό της αντλίας, ή υπάρχουν αντλίες που κάνουν για περισσότερες σειρές πλυντηρίων και δεν χρειάζεται την ίδια ακριβώς.

    Ήθελα να ρωτήσω, εαν γνωρίζεται στα πόσα volt δουλέυει και πώς ξεκουμπώνει, την στρίβω? και την τραβάω πρός τα έξω? Πάντως βίδες δεν έχει.

    Ευχαριστώ

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Μόνο την αντλία αποχέτευσης στρίβεις για να βγει, της πλύσης οπωσδήποτε βγαίνει συρταρωτά από την μαύρη φλάντζα όπου ξεκουμπώνει ο σωλήνας από το καπάκι της φτερωτής άρα το μοτέρ πιθανόν να είναι βιδωμένο στο πάτωμα της συσκευής (σε άλλα μοντέλα απλώς στηρίζεται το μοτέρ με λαστιχένιους οδηγούς στήριξης.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    RNR (12-01-15)

  4. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    ok θα το τσεκάρω το απόγευμα που θα πάω σπίτι.

    Ευχαριστώ Πέτρο καλλη εβδομάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNR : 12-01-15 στις 12:47

  5. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η μεγάλη αντλία , το εξάρτημα 16 της 19 σελίδας
    http://elektrotanya.com/miele_g600_8.../download.html
    από παρόμοιο μοντέλο
    και ο πυκνωτής είναι το εξάρτημα 3 (C6) στην ίδια σελίδα


    edit

    αν υποθέσουμε πως η αντλία δεν μπορεί να περιστραφεί πιθανό να βγάζει το alarm που αναφέρεις


    προϋπόθεση το νερό από το πλαϊνό πλαστικό δοχείο να έχει μπει στο χώρο πλύσης (σελίδα 20 το εξάρτημα 17)
    Κώστα ευχαριστώ πάρα πολύ το manual με κατατόπισε πλήρες.

    Ναι το νερό όταν βγάζει το fault βαζω τον κυκλικό διακόπτη στο off ανοίγω την πόρτα και τα νέρο είναι συγκεντρωμένα μέσα στον χώρο πλύσης. Μάλλον αυτο εννοείς έτσι? Αλλιώς θα είχε πρόβλημα η βαλβίδα του δοχείου έτσι?

    θα δοκιμάσω να αλλάξω τον πυκνωτή, δεν νομίζω να έχει πάνω απο 5ευρω αυτός. Τα μοτέρ που χρησιμοποιούν παντως είναι χωρίς καρβουνάκια σωστά? Ξεκινούν με τον πυκνωτή που αναφέρουμε ετσι?

  6. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μοτέρ που χρησιμοποιούν παντως είναι χωρίς καρβουνάκια σωστά?
    Ναι χωρίς
    Ξεκινούν με τον πυκνωτή που αναφέρουμε ετσι?
    Ναι , αλλά δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις αν θέλει ή δεν θέλει πυκνωτή (ηλεκτρονικός δεν είπες είσαι? δεν έχεις καπασιτόμετρο?). Εναλλακτικά αν δεις (που θα δεις ότι μουγκρίζει απλός το μοτέρ χωρίς να περιστρέφεται) , μένει να το σβήσεις (από το ρεύμα ) και να δεις αν περιστρέφεται το μοτέρ (εννοώ χειροκίνητα) και είναι προτιμότερο , γιατί αν έχει ζόρι περιστροφής , και καινούριο πυκνωτή να βάλεις , αν έχει ζόρι από κάποιο μάγκωμα πάλι θα σου δώσει την εντύπωση ότι δεν γυρίζει . (δεν είναι μόνο το χαμηλό κόστος του πυκνωτή , αλλά επειδή είναι τόσο απλή και εύκολη διαδικασία )

    Που το πάω δηλαδή?
    Αν πρώτα δεις ότι γυρίζει εύκολα ο άξονας του μοτέρ (δεν έχει μαγκώσει κάπου ) τότε στην λειτουργία του όταν δουλέψει αν μουγκρίζει μπορείς να πας με άνεση στην αλλαγή του πυκνωτή.

    Αν όμως δεν το δεις πρώτα ότι είναι μαγκωμένο (και υποθέτουμε τελικά είναι μαγκωμένο ) τότε και με την αλλαγή του πυκνωτή πάλι θα μουγκρίζει. και θα μπερδευτείς περισσότερο.

  7. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Και βέβαια έχω καπασιτόμετρο, και θα το τσεκάρω ακόμα είμαι Πέτρο στο να το βγάλω, αύριο θα κάνω την προσπάθεια να το βγάλω για να έχω καλή εικόνα πίσω στο μοτέρ. και να μπορώ να δώ τον πυκνωτή και όλα. Και έχεις δίκιο θα το πάω με την σειρά.

    Να σας ρωτήσω κάτι απο την εμπειρία σας, καίγονται τα μοτέρ αυτά εύκολα ? σας έχει τύχη σε MIELE να καεί μοτέρ? Μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί η λειτουργία που κάνει για τα μοτερ που έχουν δεν μου φαίνεται και ζόρικη, έτσι δεν είναι ?

  8. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    καίγονται τα μοτέρ αυτά εύκολα ? σας έχει τύχη σε MIELE να καεί μοτέρ? Μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί η λειτουργία που κάνει για τα μοτερ που έχουν δεν μου φαίνεται και ζόρικη, έτσι δεν είναι ?
    Δεν ξέρω για τα Miele συγκεκριμένα , αλλά γενικά στα περισσότερα όχι δεν καίγονται εύκολα (αν και δεν πρέπει να τα αφήνουμε εκτεθειμένα σε ζόρι ) .

    Είναι όντως αδύνατα μοτέρ θα έλεγα μοιάζουν με τους ανεμιστήρες (δροσισμού) που όποτε θέλεις το σταματάς και με το χέρι (μην το δοκιμάσεις κιόλας !)

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    RNR (13-01-15)

  10. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    xa xa xa xa όχι βέβαια το θέλω το χέρι μου

  11. #29
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το νερό όταν βγάζει το fault βαζω τον κυκλικό διακόπτη στο off ανοίγω την πόρτα και τα νέρο είναι συγκεντρωμένα μέσα στον χώρο πλύσης. Μάλλον αυτο εννοείς έτσι? Αλλιώς θα είχε πρόβλημα η βαλβίδα του δοχείου έτσι?
    Ακριβώς έτσι είναι
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  12. #30
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δοκιμάσω να αλλάξω τον πυκνωτή, δεν νομίζω να έχει πάνω απο 5ευρω αυτός. Τα μοτέρ που χρησιμοποιούν παντως είναι χωρίς καρβουνάκια σωστά? Ξεκινούν με τον πυκνωτή που αναφέρουμε ετσι?
    Σπάνια καίγονται από ζόρισμα , σχεδόν όλα έχουν ενσωματωμένο κλίξον , που κόβει το κύκλωμα , φυσικά αν το αφήσεις καμία εβδομάδα ξεχασμένο , τότε αλλάζει
    Ναι αν ο πυκνωτής έχει αρκετά μικρότερη χωρητικότητα από την ονομαστική , ή€“ βραχυκυκλώσει ή κάνει διακοπή το μοτέρ δεν μπορεί να περιστραφεί
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    RNR (13-01-15)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Neff] Πλυντηριο πιατων sd13jt1f
    από gregleon στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 22:18
  2. [Whirlpool] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ
    από dimitris1964 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 23:39
  3. [AEG] πλυντηριο πιατων AEG δε κλεινει η πορτα
    από loveimmigrant στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 19:33
  4. [AEG] AEG ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ ERROR CODE 10.
    από weiss στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 18:43
  5. ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    από papanikos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 10:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας