Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Lightbulb Πρόβλημα με θυροτηλεόραση bitron video

    Καλημέρα σας,


    Διαθέτω την εικονιζόμενη θυροτηλεόραση bitron στο διαμέρισμά μου και το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι ότι όταν μου χτυπήσει κάποιος το κουδούνι ενώ ανοίγει το φως που βρίσκεται πάνω από τα κουδούνια στην είσοδο της πολυκατοικίας και ανάβει αυτόματα και το monitor της θυροτηλεόρασής μου, αντί για καθαρή εικόνα εμφανίζει πολλές οριζόντιες γραμμές. Το 2ο και 3ο κουμπί που αφορούν το άνοιγμα της πόρτας εισόδου και του θυρομεγαφώνου αντίστοιχα λειτουργούν κανονικά.

    Επίσης, το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται απ' ότι φαίνεται μόνο στο δικό μου διαμέρισμα. Αν και δεν είμαι ηλεκτρονικός, από μία γρήγορη ματιά δε φαίνεται να έχει φουσκώσει κάποιος πυκνωτής ή να ξεκολλήσει κάποιο καλώδιο. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια ιδέα;
    Σας ευχαριστώ θερμά.


    DSC_0043.jpgDSC_0039.jpgDSC_0042.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη vanseremet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Το πιθανότερο είναι λόγω παλαιότητας να έχει βλάβη το μονιτορ. Παρ'όλα αυτά δεν αποκλείεται και να υπάρχει διακοπή στο ομοαξονικό καλώδιο της εικόνας. Ξεδιάλυνε τον ροπολογία της καλωδίωσης (αν τα καλώδια πηγαίνουν απο διαμ/σμα σε σιαμ/σμα με διακλάδωση επάνω σε κάθε μόνιτορ ή αν υπάρχουν διακλαδώσεις εξω στην σκάλα του κλιμακοαστασίου) Ο πιο εύκολος τρόπος να εξακριβώσεις αν φταίει το καλώδιο είναι να αντικατυαστήσεις προσωρινά το μ'ονιτορ με ενα το οποίο να λειτουργεί (τουγείτονα) ΠΡΟΣΟΧΗ το μονιτορ αυτό μόλις το βγάλεις απο τον τοίχο αν δεν έχει πλαστικό περίβλημα ΕΧΕΙ ΥΨΗΛΗ ΤΑΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10000 volt για τη λειτουργία της οθόνηε ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ
    MAGNETRON.GR - "Ηλεκτρονικό κύκλωμα οδηγείται τέχνης"

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστολης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στους φιλους ,πριν πολλα χρονια ειχα περασει μια θυροτηλεοραση bitron ,τα μονιτορ ητανε τα MV-60,και η μπουτονιερα ητανε η G60,G60K,το προβλημα ειναι το θυρομεγαφωνο λογω βροχης,μηπως γνωριζει καποιος φιλος που μπορω ν'απευθυνθω για αγορα ή αν γνωριζει τεχνικα χαρακτηριστικα για κατι παρομοιο αλλης φιρμας,ή αγορα απο ηλεκτρονικα,servise υπαρχει στην Αθηνα για πληροφοριες?Ευχαριστω !!!!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Η αντιπροσωπεία της BITRON αν δε κάνω λάθος είναι η Rakson Ελλάς.
    Περισσότερες πληροφορίες στο www.rakson.gr

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστολης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω φιλε μου θα επικοινωνησω!!

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    παιδιά,

    στη πολυκατοικία έχουμε μια θυροτηλεόραση bitron , παλιά του 1978, όπως παραπάνω στη φωτογραφία.
    Θέλω να βγάλω τη πρόσοψη έξω, στη πιλοτή, για να αλλάξω τα χαρτάκια με τα ονόματα στα κουδούνια.
    Στο πάνω μέρος έχει 2 βίδες που ξεβιδόνονται, οκ, στο κάτω μέρος όμως έχει από μέσα κάτι σαν άγκιστρο ή μάνδαλο (απο όσο μπορώ να δω ζορίζοντας το λίγο). Δε μπορώ να το βγάλω και φοβάμαι να βάλω πολύ δύναμη, μη σπάσει και τίποτα.
    Έχει βγάλει κανείς κάτι παρόμοιο? ξέρει πως δουλεύει?

    ευχαριστώ

  7. #7
    Το avatar του χρήστη her
    Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλα δεν χρειαχετε να ανοίξεις την μπουτονιερα για να αλλάξεις ονόματα. Με ενα μικρό κατσαβίδι κάνεις δεξιά αριστερά το τσαμακι.

    Για να ανοιξεις την μπουτονιερα χρειάζεσε τα 2 κλειδιά. Τα έχεις; Μετα η μπουτονιερα ανοίγει απο πάνω προς τα κατω. (Σαν ντουλάπι) Κατω δεν πειράζεις τίποτα. Αυτο που βλέπεις κατω ειναι ο μεντεσες.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    ωραίος ο her !!! όντως αμα παίξεις με το κατσαβιδάκι ,βγαίνει το τζαμάκι.
    DSC_0265.jpg
    η θυρεοτηλεόραση

    και εδώ , στο κόκκινο κύκλο, πρέπει να είναι ο μεντεσές που λες. οπότε αρκεί να βάλω λίγη δύναμη και λίγο αντισκωριακό ίσως για να ανοίξει
    DSC_0268.jpg
    γιατί έχει βγεί και ενα μπουτόν απο τη θέση του, να το σπρώξω λίγο απο μέσα προς τα έξω όπως και η οθόνη θέλει λίγο στερέωση με σιλικόνη
    υπάρχουν 230 volt εδώ,ε; δε πιάνω τίποτα απο τα καλώδια ; ( ή κατεβάζω το γενικό)

    ευχαριστώ her !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goudi : 19-05-17 στις 00:30

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα.....
    σε μέρες με πολύ βροχή/υγρασία, κάτι κολλάει και συνεχόμενα περνάει ρεύμα για να ανοίγει η πόρτα της πολυκατοικίας. καμιά ιδέα τι να φταίει...;

Παρόμοια Θέματα

  1. [Video] Πρόβλημα με Video Akai VS-X475EGN
    από ArtifexEfr στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-15, 10:50
  2. Πρόβλημα με θυροτηλεόραση
    από gassious στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-09, 13:19
  3. Panasonic video
    από aser στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 22:44
  4. Πρόβλημα με video..
    από yaw στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-05, 21:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας