Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ WIFI ΣΥΝΔΕΣΗ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ LAPTOP ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΜΟΥ ΜΑΡΚΑΣ ACER EMACHINES E525.ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΩ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΙΚΤΥΑ. ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ETHERNET ΘΥΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ STO INTERNET ΜΕΣΩ ΚΑΛΩΔΙΟΥ. ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ WIFI ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΩ ΤΑ ΓΥΡΩ ΔΙΚΤΥΑ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ. ΣΤΙΣ ΜΠΑΡΕΣ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΠΑΡΕΣ ΜΕ 5 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MAXIMUM. ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ WIFI ΚΑΡΤΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ (Π.Χ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ DRIVER-ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ)

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Kαλημερα
    Πες μας ποιο ρουτερ εχεις.Κανε τρεις δοκιμες,αρχικα αλλαξε το καναλι του ρουτερ(στις ρυθμισεις wifi)
    2.Δες σε ποια εκπομπη το εχεις ,b-g-n .Δεν υποστηριζεις n.
    3.Απενεργοποιησε προσωρινα την ασφαλεια wep wpa κλπ.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Napoli di Romania
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    μετα ανοιξε και το μεσαιο μακροστενο καπακι απο κατω
    εκει θα δεις την wifi > μηπως εχει ξεκουμπωσει καποιο απο τα 2 καλωδια της κεραιας?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμή που ΠΙΑΝΕΙ άλλα δίκτυα, σημαίνει οτι η κάρτα WiFi παίζει ΣΩΣΤΑ.
    Η πιό λογική εξήγηση που "βλέπω", είναι οτι έχεις ρυθμίσει (προφανός και τα δύο) ρουτερ σε πολύ ψηλό κανάλι (13 ή 14) και το laptop δεν έχει την δυνατότητα να ανέβει σε αυτό το κανάλι.
    ΡΥΘΜΙΣΕ το ρουτερ σου ώστε να χρησημοποιεί το WiFi κανάλι 3 και δές μετά αν συνδέεται το laptop στο δικτυο σου.

    Ορισμένα ρουτερ ψάχνουν τα κανάλια και κλειδώνουν αυτόματα στο πιο "καθαρό" κανάλι.
    Αν συμβαίνει αυτό, ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ την αυτόματη αναζήτηση και ρύθμισε το κανάλι χειροκίνητα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Βασίλη είναι ZTE ZXV10 W300 V5.2 . Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι τα ίδια ρούτερ. Θα κοιτάξω αυτό με τα κανάλια. Μιχάλη ο υπολογιστής έπαιζε κανονικά με τον ρούτερ αυτό και γυρνώντας από τις διακοπές του ο αδερφός μου με ενημέρωσε ότι δεν βλέπει το δίκτυο. Η κάρτα είναι εντάξει όσον αφορά τα καλώδια της γιατί δεν είχε πειραχτεί ποτέ αλλά για σιγουριά άνοιξα το μεσαίο πορτάκι και αποσυνδέοντας τα καλώδια και επανασυνδέοντας τα κάνει τα ίδια. Σωτήρη και εγώ αυτό σκέφτομαι ότι δεν φταίει η κάρτα γιατί πιάνει γύρω δίκτυα αλλά κρατάω μία πισινή

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Παιδιά έκανα δουλειά. Τελικά ήταν το κανάλι του ρούτερ ψηλά 13. Μόλις το έβαλα manual 3 έπαιξε. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Vaio Netbook: Πρόβλημα με touchpad/on-off switch/wifi switch και όλα τα leds μπροστά
    από makatas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 22:16
  2. Προβλημα με τη συνδεση του plug
    από benakis στο forum Πομποδέκτες & Κεραίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 00:37
  3. συνδεση ασυρματης καμερας στο pc
    από turboallani στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 23:16
  4. [Ηχεία PC] Συνδεση ενεργου ηχειου
    από turboallani στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-12, 01:35
  5. Μοτερ πλυντηριου συνδεση
    από ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-12, 13:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας