Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1
    Το avatar του χρήστη button
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή Ηλ. Μηχανάκι πρόβλημα φόρτισης

    Καλήμερα ..

    Έχω ηλεκτρικό μηχανάκι και πρόσφατα άλλαξα μπαταρίες άλλα για κάποιο λόγο φορτίζει μόνο 15-20% .
    Είναι 4 μπαταρίες σε σειρά 12ν12Α βγαίνουν 48 βολτ αλλα δεν ξερω γιατι ο φορτιστής κόβει
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον button για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SUKEYES (31-05-14)

  3. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς κάνε μια περιγραφή τι μπαταρίες είχε πριν (εργοστασίου) και χωρητικότητας και τύπου . και τι έβαλες τώρα . αν έβαλες άλλων χαρακτηριστικών μπαταρίες μπορεί να μπερδεύει τον φορτιστή.
    http://www.kiriazisbatteries.gr/view...hp?cat_id=1056

    Έχω και εγώ ηλεκτρικό σκούτερ επίσης 48V (4 μπαταρίες ) και μέσα σε 2 χρόνια με έβγαλαν (μαυροπρόσωπο !!) . ανάθεμα την αγορά του σκούτερ.

    Μέσα στον 1ο χρόνο είδα προβλήματα στις εργοστασιακές μπαταρίες του .. τύπου 6-DW-20 (20AH έκαστη) . Φόρτιζαν δηλαδή πολύ γρηγορότερα από όταν ήταν καινούριο ... αλλά και άδειαζαν επίσης γρηγορότερα οι μπαταρίες .
    Που σημαίνει ότι το "πείραμα " ηλεκτρικά ποδήλατα , είναι σκέτη αποτυχία !
    Το κακό από όσο έχω καταλάβει .. είναι ότι παρόλο που είναι 4 οι μπαταρίες (για 48 βολτ) ... επειδή αυτές οι μπαταρίες καλούνται "ανορθόδοξα" να ξεκινήσουν με υπέρογκα ποσά (ρυθμούς εκφόρτισης ) ... λόγο "βαριών καταναλώσεων" .. μοτέρ 250W και άνω ... ( στο δικό μου 1500W) !! .
    Το παραπάνω και μόνο του , δείχνει ότι είναι σκότωμα για τις μπαταρίες 100% .. από την 1η κιόλας γκαζιά . Θα έχεις παρατηρήσει και ο ίδιος ότι αρκεί και μια βόλτα 10 λεπτη πάνω στους δρόμους ... για να βρεις την μπαταρία σου και τα γύρω "πάνχοντρα" καλώδια του .... λιωμένα ... και υπερθερμασμένα από την υπερβολική ένταση σε (αμπέρ) που τραβάνε αυτά τα μηχανήματα .
    Οι δικές μου μπαταρίες από τετράγωνες που ήταν (καινούριες) ... μέσα σε 2 χρόνια κατέληξαν ... καρπούζια ! από την υπερθέρμανση .

    Επίσης στο διάστημα αυτό 2 χρόνια (της αυτονόητης καταστροφής των μπαταριών) ... στην συνέχεια είχα και αυτονόητα προβλήματα και με τους φορτιστές (άλλαξα 2 φορτιστές κάηκαν και οι 2 επειδή δεν μπορούσαν να φορτίσουν κατεστραμμένες μπαταρίες) ...

    Τα παραπάνω ίσως σε βοηθήσουν να καταλάβεις περίπου τι συμβαίνει στο όλο πρόβλημα σου.

  4. #3
    Το avatar του χρήστη button
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Πριν είχα αυτές

    06052011288.jpg
    μετά είχαν φουσκώσει , έβαλα υγρό για μπαταρίες άντεξαν λίγους μήνες

    Και έβαλα αυτές τώρα
    2013-08-04_11-43-09_855.jpg
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  5. #4
    Το avatar του χρήστη button
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Σε μένα άντεξαν 4 χρόνια η μπαταρίες και δεν τις πρόσεχα ιδιαίτερα για 250Watt κινητήρα νομίζω καλά είναι έβγαζε 25κμ άνετα χωρίς προβλήματα μέχρι και κουβαλούσα αντικείμενα βαριά
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα άντεξαν 4 χρόνια η μπαταρίες και δεν τις πρόσεχα ιδιαίτερα για 250Watt κινητήρα νομίζω καλά είναι έβγαζε 25κμ άνετα χωρίς προβλήματα μέχρι και κουβαλούσα αντικείμενα βαριά
    Φίλε Γιάννη , έχω και 2ο σκούτερ στα 250W . και παρόμοιες μπαταρίες με αυτές που περιγράφεις (στο μέγεθος και στο χρώμα) στο #3 (6-DZM - 20 (5Hr) ) αντί για 12 και (2Ηr) που ήταν οι δικές σου.
    Οι δικές μου καταστράφηκαν στον 2ο χρόνο (καρπούζια και αυτές) ...

    Βγάζω δηλαδή ένα συμπέρασμα ότι επειδή εγώ είμαι βαρύς 115 κιλά ! ... πάω στοίχημα ότι εσύ για να τις κράτησες 4 χρόνια (και παρόλο που είχες ποιο αδύνατες μπαταρίες από τις δικές μου) . Είσαι κατά πολύ ελαφρύτερος από εμένα !

    Αυτό αυτονόητα σημαίνει ότι οι μπαταρίες αυτές "σκοτώνονται" από την 1η κιόλας γκαζιά .. και το μέγεθος και η ταχύτητα της καταστροφής τους έχει να κάνει με το κατά πόσα αμπέρ τραβάει ως προς την καθημερινή χρήση τους .

    Θα κρατούσαν περισσότερο αυτές οι μπαταρίες αν , το ζόρι στην άνοδο των αμπέρ , ήταν μόνιμα στα επίπεδα της κανονικής ολίσθησης πάνω σε επίπεδο δρόμο . (όπου σε επίπεδο δρόμο και με ήδη ανεπτυγμένη ταχύτητα , βλέπουμε και από τον μετρητή μπαταρίας που έχουν στο καντράν , ότι οι μπαταρίες δεν "βυθίζονται " τόσο ως προς τον ρυθμό εκφόρτισης τους) ... αντίθετα στην κάθε εκκίνηση του οχήματος ή σε κάποιες ανηφοριές ... γίνεται ο χαμός !

    Τώρα για το 1ο θέμα που έθεσες
    Είναι 4 μπαταρίες σε σειρά 12ν12Α βγαίνουν 48 βολτ αλλα δεν ξερω γιατι ο φορτιστής κόβει
    Πιστεύω ότι ή οι μπαταρίες σου οι καινούριες που έβαλες δεν είναι σε καλή κατάσταση και ήδη κατεστραμμένες , αυτό το συμπέρανα (αν και δεν είμαι παντογνώστης σε αυτά ) από τα εξής παρακάτω.

    1)Όταν οι μπαταρίες ήταν καινούριες είχα βάλει πριν τον ρυθμιστή φόρτισης , έναν μετρητή κατανάλωσης /Watt/Amper/Τάσης/ συχνότητας κτλ (κάτι σαν το παρακάτω)


    όσο ήταν καινούριο και φόρτιζα τις μπαταρίες με τον φορτιστή ... έβλεπα στην ένδειξη Watt... να μου δείχνει στην αρχή της φόρτισης π.χ. 190W ... στην συνέχεια μετά από κάποιες ώρες και τμηματικά / σταδιακά ... έπεφτε π.χ. στα 170W .... 150W ... 90W ... μέχρι που θα έφτανε και στα 3 έως 5W (μόνιμα) ... φάση διατήρησης / συντήρησης ... και όλα καλάαααα..

    πάμε παρακάτω

    2) Όταν έφαγε ζόρι η μπαταρία (μετά από περίπου 8 μήνες - 1 χρόνο) ... ξαναέβαλα τον μετρητή να δω τι γίνεται τώρα ...

    και βλέπω στην αρχή της φόρτισης 190W ..... 190W ....190W ... (άιντε ακόμα? ) .... 190W ... και δεν φόρτιζε ποτέ !! όσες ώρες και να το άφησα ! ... άναψε σε κάποια σημεία το ενδεικτικό λαμπάκι του φορτιστή (πράσινο/ από κόκκινο που ήταν) .... αλλά όταν πήγα να κάνω βόλτα .. με πέταξε μέχρι στο δίπλα τετράγωνο της περιοχής που μένω.!

    Οπότε δεν είναι μόνο θέμα προβλήματος στον φορτιστή σου . και θέλει ψάξιμο να εντοπίσεις τι φταίει

  7. #6
    Το avatar του χρήστη button
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    θα δοκιμασω αυτό που είπες ..
    και ελπίζω να μην είναι ψόφιες η μπαταρίες γιατί είναι 2-3 μηνών και δεν εχω πολυτέλεια να δώσω άλλα λεφτά
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... πρόσφατα άλλαξα μπαταρίες άλλα για κάποιο λόγο φορτίζει μόνο 15-20% ...
    Εχεις γνώσεις/δυνατότητα να ελέγξεις μία-μία τις καινούργιες μπαταρίες;
    Λ.χ. Φόρτιση σε σταθερή τάση 14.5V για 14 ώρες (το ρεύμα στην αρχή να είναι κάνω από 3.6Α) και μετά εκφόρτιση με μια λάμπα 12V/21W (ρεύμα 1.5-1.7Α). Ελέγχεις την τάση στα άκρα της λάμπας κάθε μισή-μία ώρα η οποία πρέπει να είναι >11.5V μετά από 6-7 ώρες. Αν επαναλάβεις τη διαδικασία για τις 4 μπαταρίες και συγκρίνεις τα αποτελέσματα, θα μπορείς να επιβεβαιώσεις το "καλό πακέτο" (4x) μπαταριών.

    Σημείωση: οι μπαταρίες SLA (sealed lead acid) πρέπει να φορτίζονται κάθε 3-6 μήνες από τον έμπορο που τις έχει αποθηκευμένες! Αρκετοί κατασκευαστές προτείνουν αποθήκευση σε χώρο με θερμοκρασία <25°C. Δηλαδή ένας "αντιπρόσωπος/εισαγωγέας/μεταπωλητής" θα πρέπει να αποθηκεύει τις μπαταρίες σε θερμοκρασιακά ελεγχόμενο χώρο και να κάνει τακτική φόρτιση συντήρησης σε κάθε μπαταρία του.
    .

  9. #8
    Το avatar του χρήστη button
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν εχω το κατάλληλο φορτιστή για να φορτίζω μια μια μπαταρία μιας και δεν εχω τροφοδοτικό πάγκου (κατάρα!! τόσο καιρό το θέλω)

    Λες δηλαδή οτι μπορεί η μπαταρίες να ήταν ελαττωματικές ???
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δοκιμασω αυτό που είπες ..
    και ελπίζω να μην είναι ψόφιες η μπαταρίες γιατί είναι 2-3 μηνών και δεν εχω πολυτέλεια να δώσω άλλα λεφτά
    Άστο καλύτερα !! . Το έχω ψάξει καλά το θέμα , και είναι αποτυχημένη "πατέντα" τα ηλεκτρικά σκούτερ , τόσο που προκαλώ οποιονδήποτε έμπορα αυτών ή και κατασκευαστή , να μου αποδείξει το αντίθετο ως προς τις παπαριές που διαφημίζουν στα περί ( κατανάλωσης ΜΟΝΟ 0,40 λεπτά ανά 100 Χιλιόμετρα ) ... ενώ στην πραγματικότητα όταν πληρώνεις μπαταρίες κάθε 1 - με 2 χρόνια σε κόστος .... που θα σε σύμφερε καλύτερα να πήγαινες για οικονομικότερα με μια Transalp !

    Τα ηλεκτρικά ποδήλατα/σκούτερ χρειάζονται κατά την γνώμη πολλές βελτιώσεις στο μέλλον ... για να φτάσουν στο σημείο να λέγονται ηλεκτρικά ποδήλατα.
    Ένα από αυτά που χρειάζονται να ανακαλύψουν και να πετύχουν , για να τα βελτιώσουν (κατά την γνώμη μου πάντα) .. είναι να καταφέρουν να βρουν τρόπο έτσι ώστε σε καμιά περίπτωση να μην ψήνεται η μπαταρία (εκτός από την ομαλή και ευθεία κίνηση , που εκεί ο ρυθμός εκφόρτισης της μπαταρίας και τα αμπέρ είναι πιο "χαμηλά") .. αλλά
    στα σημεία της εκκίνησης τους και σε παρατεταμένες ανηφοριές . (όπου εκεί ανεβαίνουν πάρα πολύ τα αμπέρ ) να γίνεται με άλλη διαδικασία π.χ. από πυκνωτές (Ultracapacitors) .. και αφού θα ελέγχεται από κάποιο κύκλωμα πότε ΔΕΝ κινδυνεύουν οι μπαταρίες από μεγάλη ένταση σε αμπέρ .. τότε και μόνο να μεταβιβάζει στην από απευθείας χρήση στις μπαταρίες ...
    Μέχρι να γίνουν όλα αυτά ... έχουμε ψωμιά ακόμη να φάμε

  11. #10
    Το avatar του χρήστη tasos987
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    .....Σημείωση: οι μπαταρίες SLA (sealed lead acid) πρέπει να φορτίζονται κάθε 3-6 μήνες από τον έμπορο που τις έχει αποθηκευμένες! Αρκετοί κατασκευαστές προτείνουν αποθήκευση σε χώρο με θερμοκρασία <25°C. Δηλαδή ένας "αντιπρόσωπος/εισαγωγέας/μεταπωλητής" θα πρέπει να αποθηκεύει τις μπαταρίες σε θερμοκρασιακά ελεγχόμενο χώρο και να κάνει τακτική φόρτιση συντήρησης σε κάθε μπαταρία του....

    Πολυ σωστος ΑΛΛΑ ας θεωρησουμε καποια γεγονοτα ως δεδομενα.
    Αεροπορικη μεταφορα μπαταριων ΔΕΝ...
    Οποτε απο την ημερα παραγωγης στην Κινα εως το ραφι στην Αθηνα το 3μηνο λιγο το βλεπω (Stock Κινας- Container σε Ευρωπαικο λιμανι - εκτελωνισμος και Stock σε Ευρωπαιο αντ/πο - Stock στο ελληνικο ραφι....)
    <25C σε Container που θα περασει τον ισημερινο ΔΕΝ... + νταλικα Αυγουστο μηνα πχ απο Αμβερσα προς Αθηνα ΔΕΝ... + stock σε κλιματιζομενο χωρο

    Τελος πολυ απο εμας θα αποφευγαν η οχι μια μπαταρια με σκισμενη- ανοιγμενη συσκευασια ???


    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανάκι honda astrea χαμηλός φωτισμός
    από Sthol στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-13, 02:12
  2. [Φορητός Η/Υ] Toshiba Satellite L350 πρόβλημα με ένδειξη φόρτισης μπαταρίας
    από gpetrom στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 01:13
  3. Ρυθμιστής φόρτισης μπαταριών 48V . Περίεργο πρόβλημα
    από Κυριακίδης στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-12, 01:06
  4. Καλώδιο φόρτισης iphone
    από GREG11 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-12, 20:15
  5. Πρόβλημα φόρτισης laptop.
    από leosedf στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 23:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας