Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Εντομωαπωθητική λάμπα Tronic

    Καλησπέρα

    Έχω την λάμπα αυτή από τα Lidl οι δυο προγούμενες μου κράτησαν 1 με 1,5 χρονο αλλά αυτή η τελευταία ούτε μήνα.

    Οι δύο απο τις τρεις που έχω πάρει μου έχουνε κάψει αυτό που είναι στην πρώτη φώτο και αν θυμάμαι καλά μου είχανε πει πως είναι ακριβή επισκευή, καλύτερα να πάρω καινούργια.
    2013-07-25 03.09.08.jpg2013-07-25 03.07.52.jpg

    Αν έχω καταλάβει καλά αυτό είναι το αντοιστοιχο που ανάβει τις λαμπες "σωλήνες" UV ή φθορισμού που λέγονται... και σκεφτόμουν να βρώ τι είναι, τι εμπορική ονομασία έχει και τα σχετικά...

    Τη λάμπα του επίσης δεν μπορώ να τη βρώ... είναι σαν σωλήνας και βγάζει ίδιο φώς με αυτό που βγάζουν στα κρεοπωλεία το βράδυ 4w T5 την περιγράφει...

    Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Ετσι απο περιέργεια, ΠΟΣΟ αγόρασες όλη την λάμπα ??
    Για να δώ αν πράγματι η επισκευή κοστίζει περισσότερο απο αγορά νέας λάμπας....

    Πάντως, η συμβουλή μου είναι ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ στο Lidl και να πάρεις καινούργιες.
    Εχεις εγγύηση ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ. Αξιοποίησέ την. Μήν πληρώνεις επισκευαστικά στα σκουπίδια των γερμανών....
    Και αν σου χαλάσουν και οι καινούργιες, να τις πάς και αυτές πισώ για αλλαγή.
    Να μάθουν οι γερμαναραδες οτι ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ προς τους καταναλωτές και οτι εδώ δεν είναι Ουγκάντα να μας πετάνε τη σαβούρα τους......

  3. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον SW1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DIMITRISin (03-03-15), JOUN (01-08-13), stefanosST (29-07-13), supermanboy (30-12-13), vasilimertzani (30-07-13)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Το καπάκι που βλέπεις ανοιχτό δεν το έβγαλα με κατσαβίδι αλλά έπεσε κάτω και έσπασε λίγες μέρες μετά. Βέβαια αυτό δεν είναι η αιτία αφού η λάμπα σταμάτησε να λειτουργεί πιο πριν.

    Αλλά σπασμένο δεν θα το δέχονταν κανένας... όχι μόνο οι Γερμανοί. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα να δοκιμάσω πάλι μπας και μπαίνει έτσι... Πάντως εντός εγγύησης και προϋποθέσεων έχω ακούσει καλά λόγια γι' αυτούς.

    Η λάμπα μου κόστισε 10-15€ και αυτό που σκεφτόμουν είναι να το αντικαταστήσω μόνος μου για να μου κοστίσουν μόνο τα υλικά. Και έχω δυο τρεις τέτοιες που συστηματικά στο 1.5 χρόνο ή καίγεται λάμπα και δεν βρίσκω ή αυτό το starter τι είναι. Και το χρησιμοποιώ μόνο καλοκαίρι να φανταστείτε.

  5. #4
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Στέφανε, για 10 ευρώ, πράγματι δεν συμφαίρει η επισκευή. Εκτός αν βρείς πουθενά "Λαμπάκια ΝΕΟΝ" ετσι λέγεται το λαμπάκι που κάηκε, και το αλάξεις μόνος σου. Δεν χάνεις τιποτα να δοκιμάσεις...
    Τέτοια λαμπάκια έχουν τα σταρτερ στις λάμπες φθορίου. Ισως αν βγάλεις το λαμπάκι απο το σταρτερ και το βάλεις στη θεση του καμένου να παίξει...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SW1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stefanosST (29-07-13)

  7. #5
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Πάντως εγω βλέπω στο κύκλωμα ενα τσοκ στάρτερ (NEON) της λάμπας και πολύ απλό κύκλωμα για αναμα σε 220 V μιας λάμπας UV + το κύκλωμα για την ενίσχυση του ρεύματος που τεζάρει τα κουνούπια.....Tα νεον τα βρίσκεις απο παλιες οικοσκευές και τα ξυλώνεις αλλά τα βρίσκεις και φθηνά στο ebay...(εγω πήρα για μια κατασκευούλα 12 τετοια με 2 δολλάρια μαζί με τα μεταφορικά)
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stefanosST (29-07-13)

  9. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Τελικά έκλεισε και τώρα θα περάσω από τα Lidl να μου πουν που το στέλνω.

    Πάντως οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες για τα άλλα που έχω θα δοκιμάσω.

    Μήπως αναφέρεστε σ'αυτά;
    http://www.amazon.com/12-Pack-Wedge-.../dp/B0043COVQU

    Και το άλλο που λέτε είναι να το βγάλω απο το κλασσικό στρόγγυλο starter;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanosST : 29-07-13 στις 17:54

  10. #7
    Το avatar του χρήστη tasosmos
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Στο λινκ απο το αμαζον ειναι απλα λαμπακια 12βολτα, καμια σχεση με νεον που συνδεονται απευθειας στα 220V.

    Στα κλασικα στρογγυλα σταρτερ που λες μπορεις να βρεις λαμπακι νεον αλλα λογικα θα μπορεις να βρεις και σκετο σε μαγαζια με ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα εξαρτηματα γιατι χρησιμοποιουνται σαν ενδεικτικα σε διακοπτες, πινακες κτλ κτλ.


  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tasosmos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stefanosST (29-07-13)

  12. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Πήγα με την λάμπα και τους το έδειξα ρε παιδιά δεν είχαν ιδέα τι ήταν όλο αυτό... Δεν ξέρω πάντως αν δεν υπάρχει στο ίντερνετ εδώ δεν πρόκειται να βρω... θα κοιτάξω μήπως και βρω.


    Edit: Σωτήρη είχες δίκαιο. Μου κάνανε θέμα με την απόδειξη... Μου είπανε πως δεν ξέρουν αν μπορέσουν να με εξυπηρετήσουν... Μετά πήγα από τους δικούς μου, που την είχανε αγοράσει τους αναστάτωσα και από τα πολλά πολλά τη βρήκαν. Τους πήρα τηλέφωνο τους το επισήμανα.... και τώρα περιμένω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanosST : 29-07-13 στις 22:12

  13. #9
    Το avatar του χρήστη tasosmos
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Πως "δεν υπαρχει στο ιντερνετ";

    https://www.google.gr/search?q=λαμπακι+νεον

    6/10 αποτελεσματα στην πρωτη σελιδα ειναι απο ελληνικα μαγαζια...


  14. #10
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Πως κατάλαβες ότι φταίει το νέον απ'το μαύρισμα; μπορεί να είναι ΟΚ και να φταίει κάτι άλλο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάμπα απορροφητήρα
    από xl_31 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 04:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας