Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Εύη
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή AEG COMPETENCE E 8118-M

    Καλησπέρα στην παρέα! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την κουζίνα μου εδώ και κάνα χρόνο! Ανάβω τον φούρνο μου στο "πάνω κάτω" και εώ ξεκινάει η προθερμάνση μετά αό λίγα λεπτά σβήνει. Άλλες φορές μπορεί να ανταποκριθεί αμέσως όταν γυρίσω τον διακόπτη και τον ξανανοίξω και άλλες φορές,όχι. Δεν το κάνει διαρκώς αλλά άν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί καταλαβαίνω πως πάει να εξελιχτεί σε πιο σοβαρό πρόβλημα! Ευχαριστώ πολύ! Αν βοηθάει σε κάτι το 9ψηφιο νούμερο στην πόρτα είναι το: 940316328.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Δεν καταλάβαμε το πρόβλημα .. και να τα πάρουμε με μια σειρά .

    Ανάβω τον φούρνο μου στο "πάνω κάτω" και εώ ξεκινάει η προθερμάνση μετά αό λίγα λεπτά σβήνει
    Αυτό δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε πρόβλημα ... γιατί υποθέτουμε ότι το έβαλες να ζεστάνει ... αφού ζεστάνει όμως ... φυσικά μετά από λίγα λεπτά θα σβήσει (ανάλογα την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει) .. π.χ. αν το έβαλες στους 100 βαθμούς θα κόψει / σβήσει νωρίτερα από ότι αν το έχεις ρυθμίσει στους 200 βαθμούς ... στην συνέχεια και πάλι ανάλογα την θερμοκρασία του θαλάμου .. θα ξαναανάψει κτλ .. το πρόβλημα που είναι?

    ... Εκτός αν εννοείς ως προς την λέξη "σβήνει" όχι από τον θερμοστάτη του (που αυτός είναι ο σκοπός του ) ... αλλά "σβήνει" ολόκληρη η κουζίνα ... μήπως αυτό εννοείς? ή δεν καταλάβαμε καλά.

    Άλλες φορές μπορεί να ανταποκριθεί αμέσως όταν γυρίσω τον διακόπτη και τον ξανανοίξω και άλλες φορές,όχι.
    Ποιον διακόπτη? και τι να "ανταποκριθεί" και σε τι?

    γιατί καταλαβαίνω πως πάει να εξελιχτεί σε πιο σοβαρό πρόβλημα!
    Σαν τι δηλαδή "πρόβλημα" ? . περιέγραψε αναλυτικά

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Εύη
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Έχετε δίκιο! Θα τα γράψω πιο αναλυτικά! Για τον φούρνο έχει έναν διακόπτη με πολλές λειτουργίες (αέρα,πάνω-κάτω,γκριλ κ.λ.π) Ανοίγω λοιπόν τον διακόπτη του φούρνου στους 200 βαθμούς για παράδειγμα. Λειτουργεί! Άλλες φορές μέχρι να φτάσει στους 200 βαθμούς (όπου η AEG το έχει και προρυθμισμένο) και άλλες φορές σε θερμοκρασία χαμηλότερη από την προαναφερόμενη, η διαδικασία της θέρμανσης ή (αν το λέω σωστά) της προθέρμανσης, σταματάει. Όχι επειδή έφτασε εκεί που έπρεπε. Σταματάει όλη η λειτουργία! Σβήνουν τα φώτα και από τα κουμπιά και από τον φούρνο. Λειτουργεί μόνο το ανεμιστηράκι για να κρυώσει τον φούρνο και μετά απο λίγη ώρα σταματάει και αυτό. Μετά από αυτό κλείνω τον διακόπτη του φούρνου ,το ξανανοίγω και μπορεί να λειτουργήσει (να ανάψουν δηλαδή τα φώτα εσωτερικα κ.λ.π) μπορεί όμως και να μην ανάψει καθόλου και να πρέπει να περιμένω κάποια λεπτά μέχρι να ξανανταποκριθεί. Τον έχω αυτόν τον φούρνο 12 χρόνια και έχει κάνα χρόνο που το κάνει αυτό.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Το μοντέλο δεν το γνωρίζω από κοντά , αλλά θυμίζει κάποιο θερμικό ασφαλείας (που κάτι τέτοιοι κάνουν και τέτοια "γενικευμένα " προβλήματα ολικής διακοπής) ... αλλά μπορεί και το θερμικό να είναι εντάξει και ο λόγος που να στο κάνει αυτό ίσως είναι και δεύτερη (προπορευόμενη αιτία ώστε να κόψει το θερμικό π.χ. κάποια αστάθεια απόδοσης θέρμανσης στον θάλαμο από άλλη αιτία) .. ας ακούσουμε όμως και άλλες απόψεις. (προκαταβολικά επειδή δεν γνωρίζω τι έχει και τι περιλαμβάνει το μοντέλο) θα έλεγχα αν υπάρχει επιπλέον αισθητήρας / θερμικό ασφαλείας (εξαιρώντας τον αισθητήρα του θερμοστάτη) και αντικατάσταση αυτού δοκιμαστικά.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Εύη
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Μάλλον κανείς δεν τον ξέρει τον φούρνο μου για να μας πουν! Το καλό είναι οτι δεν το κάνει συχνά. Οπότε για λίγο ακόμα θα έχω φούρνο Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    1

    Angry κωδικός 940316327

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evinous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κανείς δεν τον ξέρει τον φούρνο μου για να μας πουν! Το καλό είναι οτι δεν το κάνει συχνά. Οπότε για λίγο ακόμα θα έχω φούρνο Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!
    έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά σε εμένα ο φούρνος σβήνει κάθε λεπτό.Για να κάνω φαγητό κάθομαι δίπλα του και μόλις σβήσει τον ανάβω δυστηχώς...
    Φούρνος aeg E8110B,type 80 BEE 04 AA ,s/n 90769085,model code PNC 940321327....

  7. #7
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    όταν σβήνει αλλάζει κάτι στην οθόνη ρολογιού ?
    με ποιο τρόπο τον ξανά ανάβεις αφού σβήσει ?
    όταν τον ανάβεις , μετά από 1 περίπου λεπτό θα πρέπει να φυσάει ελαφρά αέρας πάνω από το χερούλι της πόρτας από μία οριζόντια σχισμή , παρατήρησε το αυτό
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα συνεχίζω στο θέμα του "evinous" ο οποίος δεν μας είπε και τι έγινε τελικά.
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και η γυναίκα μου με τον φούρνο ΤΗΣ, επίσης AEG, ο οποίος σβήνει κατά το δοκούν, αλλά ο δικός μας είναι πιο προχωρημένος, σβήνουν ΚΑΙ τα μάτια όποτε κρίνουν σκόπιμο.
    Ψάχνοντας το φόρουμ δεν συνάντησα κάποια οριστική λύση γιαυτό επαναφέρω το θέμα μήπως κάποιος από τους φίλους έμαθε κάτι περισσότερο.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Καλή Χρονιά και επιτυχημένες επισκευές.
    Επανέρχομαι κοντά ένα χρόνο μετά, με το ίδιο θέμα.
    Άραγε οι φίλοι Εύη και Γιώργος αγόρασαν καινούριο φούρνο; Επισκευάστηκε ο παλιός; Κι αν ναι γιατί μας το κρατάνε μυστικό;
    Πάντως της γυναίκας μου συνεχίζει τα ίδια, του έχω αδειάσει ίσα με 2 σπρέι επαφών χωρίς αλλαγή συμπεριφοράς και τώρα βρίσκομαι στο στάδιο εκμάθησης Γερμανικών για να παρακολουθώ τα ξένα φόρουμ.
    Οι περισσότερες απαντήσεις που βρίσκω είναι για έναν θερμικό διακόπτη "cut out switch" που θέλει αντικατάσταση και ελέγχει τον ανεμιστήρα ψύξης του φούρνου.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι.
    Επιτρέπεται να τον παρακάμψω-βραχυκυκλώσω προσωρινά για να δω εάν το πρόβλημα είναι αυτός;
    Υπάρχει περίπτωση τα αυθαίρετα σβησίματα του φούρνου να οφείλονται σε "τρελό" ρελέ από τα πολλά που συνάντησα στο εσωτερικό του;


  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου συνεχίζεται η αναζήτηση.
    Ο θερμικός διακόπτης αλλάχτηκε αλλά χωρίς καμία διαφορά.
    Η "χειρίστρια της συσκευής" παρατήρησε ότι το led από το ρολόι-χρονοδιακόπτη-προγραμματιστή αναβοσβήνει όταν απενεργοποιείται ο φούρνος.
    Η ερώτηση. Υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιηθεί όλο το κύκλωμα του ρολογιού (ακόμα και η ένδειξη ώρας) για να φανεί εάν τα σβησίματα προέρχονται από αυτό;

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] AEG COMPETENCE E 6100-1
    από ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 09:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας