Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλε Πέτρο, σε πρώτη φάση, ξεβίδωσα και ξαναβίδωσα σφιχτά τα καλώδια παροχής. Τα καλώδια και επαφές δείχνουν σε καλή κατάσταση.
    Αντίστοιχα θα πρέπει να κοιτάξω και τον διακόπτη στον πίνακα; Αλλά, αυτό θα το αναλάβει φίλος ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης.
    Πάντως μετά τα σφιξήματα ο φούρνος έσβησε μέχρι στιγμής (διάστημα μισής ώρας 3 φορές).
    Φίλε Κώστα όπως έγραψα και πιο πάνω η σχισμή πάνω από το χερούλι βγάζει αέρα. Πράγματι τα ηλεκτρονικά είναι πολλά, πάρα πολλά. Γιαυτό δύσκολα ελέγχονται και ίσως όχι στο σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγος που το ψάχνουμε στο δίκτυο μήπως κάποιος συνάντησε τα ίδια συμπτώματα και έδωσε συγκεκριμένη λύση (πχ το τάδε ρελέ ή εκείνη η πλακέτα).
    Φίλε Γιώργο, δεν ξέρουμε εάν σβήνει ο χρονοδιακόπτης. Το υποθέτω αυθαίρετα γιατί α) αναβοσβήνει το ledάκι του και β) πότε-πότε σβήνουν και τα μάτια της κουζίνας. Πάντως όταν σβήνει ο φούρνος, σβήνουν, το εσωτερικό φως του θαλάμου, οι ενδείξεις θερμοκρασίας στο πάνελ και δεν δέχεται εντολή για επανεκίνηση από τον περιστροφικό διακόπτη, χωρίς να επανεκινήσουμε τη συσκευή από τον κεντρικό της διακόπτη.( ON-OFF).

  2. #22
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι αν έχεις κάποιο φίλο ηλεκτρονικό να κάνει έλεγχο το τροφοδοτικό του συστήματος αν βγάζει σωστή τάση ή σωστές τάσεις (δυστυχώς δεν έχω κάποια άλλα στοιχεία) και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει αυτό στο σπίτι
    (ίσως κάποιο εξάρτημα όσο ζεσταίνεται ο φούρνος να υπολειτουργεί και να σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα )
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #23
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ PUSH ON OFF ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ.ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΧΕΙ 2 ΚΙΤΡΙΝΑ ΚΑΙ 2 ΜΠΛΕ ΚΑΛΩΔΙΑ.ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΠΙΣΩ ΕΠΑΦΕΣ.Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ 100%

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ PUSH ON OFF ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ.ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΧΕΙ 2 ΚΙΤΡΙΝΑ ΚΑΙ 2 ΜΠΛΕ ΚΑΛΩΔΙΑ.ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΠΙΣΩ ΕΠΑΦΕΣ.Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ 100%
    Φίλε Σάκη θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Πολλά ευχαριστώ στον ΦΙΛΟ Σάκη που με τη πρότασή του έδωσε λύση στο πρόβλημά μου.
    Πράγματι ο διακόπτης ON-OFF της κουζίνας αφαιρέθηκε, αποσυναρμολογήθηκε (εύκολα) και καθαρίστηκαν οι επαφές του.
    Έκτοτε η κουζίνα-φούρνος δουλεύει χωρίς διακοπές.(10 στα 10 είναι καλό δείγμα).
    Ο διακόπτης είναι ο foto 1.jpg και όπως είπε ο Σάκης δε χρειάζεται αντικατάσταση ανοίγει εύκολα.
    Να σημειώσω ότι το "λουτρό" του διακόπτη με σπρέι επαφών δεν απομάκρυνε τις κάπνες-οξειδώσεις από τις επαφές.

    Πολλά πολλά ευχαριστώ και πάλι στον Σάκη.

    Φυσικά και δεν ξεχνάω όλους τους φίλους του φόρουμ που συμμετείχαν στην επίλυση του προβλήματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NEOMELOS : 08-03-16 στις 22:16

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον NEOMELOS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tipos (08-03-16)

  7. #26

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΛΟΓΩΝ - ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΝ - ΟΦΦ ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΤΟΝ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ . ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΟΝΤΩΣ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΤΑΙ ΤΟ ΡΟΛΟΙ . ΣΟΡΡΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

  8. #27

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ PUSH ON OFF ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ.ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΧΕΙ 2 ΚΙΤΡΙΝΑ ΚΑΙ 2 ΜΠΛΕ ΚΑΛΩΔΙΑ.ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΠΙΣΩ ΕΠΑΦΕΣ.Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ 100%
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά ευχαριστώ στον ΦΙΛΟ Σάκη που με τη πρότασή του έδωσε λύση στο πρόβλημά μου.
    Πράγματι ο διακόπτης ON-OFF της κουζίνας αφαιρέθηκε, αποσυναρμολογήθηκε (εύκολα) και καθαρίστηκαν οι επαφές του.
    Έκτοτε η κουζίνα-φούρνος δουλεύει χωρίς διακοπές.(10 στα 10 είναι καλό δείγμα).
    Ο διακόπτης είναι ο foto 1.jpg και όπως είπε ο Σάκης δε χρειάζεται αντικατάσταση ανοίγει εύκολα.
    Να σημειώσω ότι το "λουτρό" του διακόπτη με σπρέι επαφών δεν απομάκρυνε τις κάπνες-οξειδώσεις από τις επαφές.

    Πολλά πολλά ευχαριστώ και πάλι στον Σάκη.

    Φυσικά και δεν ξεχνάω όλους τους φίλους του φόρουμ που συμμετείχαν στην επίλυση του προβλήματος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΛΟΓΩΝ - ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΝ - ΟΦΦ ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΤΟΝ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ . ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΟΝΤΩΣ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΤΑΙ ΤΟ ΡΟΛΟΙ . ΣΟΡΡΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Το ίδιο αντιμετωπιζω και γω σε καινούργια κουζίνα, 2 ετών ακριβώς με την ληξη της εγγύησης.
    Φίλος μου είπε για το θερμικό αλλά
    Μόνος μου ανακάλυψα ότι φταίει κάτι το μπουτον...
    Είμαι στην αναζήτηση λύσης.
    Αν έχετε κάποια φώτο από το δικό σας μπουτον/ ρυθμιστή θα βοηθούσε.

  9. #28

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Έχουμε κάποια απάντηση βρε παλικάρια για το πρόβλημα που λέω παραπάνω;
    Έχω το πρόβλημα πιο σπάνια αλλά συνεχιζει, αναγκάζομαι να σηκώνω τα μάτια και να κουνάω την πλακέτα του περιστρεφόμενου διακόπτη και περνει αμέσως μπροστα.
    Τον έχω καθαρίσει από επαφές αλλά Τπτ.

  10. #29
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Φωτο απο πλακέτα.Ψυχρές κολλήσεις δείχνει το σύμπτωμα αλλά για να σιγουρευτούμε καλό είναι να τη δούμε
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  11. #30

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτο απο πλακέτα.Ψυχρές κολλήσεις δείχνει το σύμπτωμα αλλά για να σιγουρευτούμε καλό είναι να τη δούμε
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φώτο.
    Δεν έχει όμως κολλήσεις αλλά μόνο τις γραμμές που περνάνε εσωτερικά από μια πλακέτα και η επαφές είναι με λαμακια που ακουμπάνε πάνω.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] AEG COMPETENCE E 6100-1
    από ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 10:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας