Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Πρόβλημα με chip σε μητρική σε acer 7736

    Γεια σας,

    πρόσφατα κράσαρε το acer laptop μου. Το ανοίγω κανονικά και μετά από λίγο κλείνει μόνο του, ενώ είχε πάνω και την μπαταρία. Το ανοίγω ξανά και κρασάρει μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Τώρα δεν ανοίγει καθόλου. Ενώ είναι στην πρίζα, τα λαμπάκια είναι όλα κλειστά και φαίνεται σαν να μην παίρνει ρεύμα καθόλου (ο φορτιστής δουλεύει κανονικά).

    Το μοντέλο είναι aspire 7736zg. Αφού έψαξα στο internet, είδα ότι είναι γνωστό το πρόβλημα με την μητρική στο συγκεκριμένο και σε άλλα acer μοντέλα. Σύμφωνα με τα posts, φταίει ένα συγκεκριμένο chip πάνω στην μητρική (κοιτάξτε και εδώ: http://forums.cnet.com/7726-19681_10...sts;msg5352143 , http://www.fixya.com/support/t960420...s_shutting_off ) που μπορεί να αλλαχτεί. Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με αυτό.

    -Μπορώ να αντικαταστήσω μόνος μου αυτό το chip; Σπουδάζω ηλεκτρολόγων μηχανικών, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το αντικαταστήσω με επιτυχία, χωρίς να πειράξω κάτι άλλο από τη μητρική.

    -Υπάρχει κάποιο μαγαζί που θα μπορούσα να πάω ή κάποιος που θα μπορούσε να κάνει αυτήν την δουλειά; Έψαξα στο internet αλλά το μόνο που βρήκα ήταν μαγαζιά που φτιάχνουν τη μητρική με κόστος πάνω από 100€, το οποίο δεν έχει νόημα, αφού μπορώ να βρω ολόκληρη τη μητρική στο ebay με 100€. Τα συνοικιακά μαγαζιά ηλεκτρονικών μπορούν να κάνουν τέτοια δουλειά;

    Ευχαριστώ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Ελαντε
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Πως ξέρεις ότι είναι κάποιο τσιπακι και δεν είναι πρόβλημα τροφοδοσίας , οι συγκεκριμένοι φορητοί στο καλώδιο της φόρτισης έχουν πρόβλημα (αυτό που είναι από την υποδοχή έως την μητρική) και κάνουν τέτοια προβλήματα , συνήθως σπάει η υποδοχή που μπαίνει το βύσμα του φορτιστή και δεν κάνει καλή επαφή, για δες το ποιο προσεχτικά

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Όταν έκλεισε είχε και την μπαταρία πάνω, η οποία ήταν 100% φορτισμένη. Δοκίμασα να το ανοίξω με την μπαταρία και χωρίς την μπαταρία, αλλά πάλι τίποτα. Οπότε δεν νομίζω να παίζει θέμα με τον φορτιστή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Chip Quick
    από navar στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 11:35
  2. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα Σε Acer Travelmate 290
    από George3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 23:46
  3. Πρόβλημα με μητρική msi
    από marioland στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 00:16
  4. Πρόβλημα με μητρική λαπτοπ
    από DjoRDjeVIc στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-10, 09:44
  5. Πρόβλημα στη μητρική μου, μηπως μπορείτε να βοηθήσετε;
    από datamanos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 18:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας