Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Angry Δεν βλέπει το πληκτρολόγιο

    Γεια σας.
    Έχω ένα laptop Sony Vaio VGN-NR31Z/S. Έχει εγκατεστημένα τα Windows Vista Home Premium.Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν βλέπει καθόλου το πληκτρολόγιο του.Δηλαδή δεν ανάβει κανένα λαμπάκι(ούτε αν πατήσεις το caps lock) σαν να είναι αποσυνδεδεμένο.Το πληκτρολόγιο όμως δουλεύει άψογα διότι στο bios και σε windows XP και σε άλλο φορητό ανταποκρίνεται τέλεια(μιλάω για το κανονικό του πληκτρολόγιο και όχι για εξωτερικό).Άρα δεν τίθεται θέμα hardware αλλά κάποιου προβλήματος στα Vista.Δεν θέλω να φορμάρω το pc αυτό γιατί έχω πολλά αρχεία και είναι κόπος να τα μεταφέρω.Στη διαχείριση αναγνωρίζεται το πληκτρολόγιο και ο driver του.Βρήκα και κάτι άλλους drivers και τους πέρασα αλλά και πάλι τίποτα.Τσέκαρα για ιούς με ένα σωρό προγράμματα και resque discs αλλά και πάλι τίποτα...!!!!Έψαξα για καμιά ενημέρωση πάλι τίποτα!!!!Να τονίσω ότι το πληκτρολόγιο έτσι ξαφνικά δεν αναγνωρίζεται από τα Vista...Επίσης με εικονικό πληκτρολόγιο δουλεύω κανονικά και όταν πατάω(στο εικονικό) Caps ή Num Lock ανάβει το εκάστοτε LED του πληκτρολογίου.

    Τι άλλο μπορώ να κάνω;
    Μπορώ να ξαναπεράσω τα Vista χωρίς να σβηστούν τα αρχεία και τα προγράμματα που έχω,αλλά να ξαναπεράσει τα αρχεία συστήματος μήπως και στρώσει;
    Ευχαριστώ!


  2. #2
    Το avatar του χρήστη fx125cc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    έχεις γράψει πάρα πολλά πράγματα και πραγματικά με έχεις μπερδέψει
    -Το πληκτρολόγιο όμως δουλεύει άψογα (αν δουλευει αστο οπως ειναι)
    -bios και σε windows XP και σε άλλο φορητό(τι εννοείς το ξεκούμπωσες και το πέρασες σε άλλο ίδιο VAIO με xp ; ρε θηρίο )
    -Δεν θέλω να φορμάρω το pc αυτό γιατί έχω πολλά αρχεία(πολλά αρχεία και φορματ δε νομίζω να το γλυτώνεις,τα πολλά αρχεία και καθόλου έλεγχος σφαλμάτων και ανασυγκρότηση τον πεθαίνουν τον δίσκο και αρχίζουν τα προβλήματα,ποτέ να μην εμπιστεύεσαι έναν δίσκο ιδικά αν δουλεύει πολλές ώρες δε ξέρεις πότε θα κρασαρει, 1000 φορές τα σημαντικά αρχεία σε έναν εξωτερικό σκληρό)
    -Βρήκα και κάτι άλλους drivers(δε νομίζω ποτέ κανένα λαπτοp να χρειάστηκε οδηγό για το πληκτρολόγιο, άλλο τα hot keys, quick launch buttons αυτά είναι εφαρμογές κατασκευαστή όχι drivers)

    Αν δουλεύει όπως λες δες αν πατάει καλά στην εσωτερική φισα η αν έχει χαλασει το caps lock η αν έχεις πατήσει κανένα συνδυασμό fn και έχεις απενεργοποιήσει κάποιες σειρές από κουμπιά
    σαν τελευταία λύση αφού έχεις vista........svista και πέρνα win 7
    πάντως μπορείς να περάσεις τα Vista πάλι αν δεν έχεις κάνει φορματ τον δίσκο ποτέ, πατάς νομίζω f9 στην εκκίνηση και σου βγάζει το recovery από εκεί διαλέγεις επαναφορά χωρίς να σβήσει αρχεία του χρήστη δηλαδή δεν διαλέγεις εργοστασιακή επαναφορά

  3. #3
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο είναι πολλά!!!

    Ας τα ξεμπερδέψουμε:

    • Το πληκτρολόγιο δουλεύει άψογα και σε bios και σε Ubuntu live Cd και σε άλλο laptop(ίδιο sony vaio-το ξεκούμπωσα και το περασα) που έχει τα xp.
    • Αυτό με τους drivers το γνωρίζω ότι αναγνωρίζει το λειτουργικό αυτόματα το εκάστοτε πληκτρολόγιο αλλά είπα ας το δοκιμάσω και αυτό.
    • Δεν έχει πρόβλημα ούτε το Caps ούτε το Num ούτε κανένας συνδυασμός Fn που να εχει μπλοκάρει το πληκτρολόγιο(είναι καρατσεκαρισμένο)
    • Δοκίμασα ήδη να κάνω επαναφορά συστήματος αλλά δυστυχώς δεν έχει σημείο επαναφοράς...!!!!Αυτό που ήθελα ηταν με κάποιο τρόπο τα περάσω τα αρχεία των Vista χωρίς να επηρεάσω τα άλλα αρχεία και προγράμματα...Δηλαδή κάτι σαν αντιγραφή και αντικατάσταση,....Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορεί να γίνει αυτό...!!!


  4. #4
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Αυτό που θα σκεφτόμουν είναι κάποιο συνδιασμό Fn (ή κάτι αντίστοιχο) το οποίο να έχει απενεργοποιήσει το input από το πληκτρολόγιο αυτό (προς CPU). Το output προς το πληκτρολόγιο (π.χ. ένδειξη CAPS) δουλεύει από ότι λες. Εφόσον λοιπόν αυτό είναι καρατσεκαρισμένο, δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλά...
    Είπες ότι bootάροντας με ubuntu live CD στο ίδιο laptop το πληκτρολόγιο δουλεύει, οπότε μάλλον κάτι παίζει με τα VISTA και όχι κάτι hardware (όπως κι εσύ έχεις καταλήξει).
    Επίσης αυτό επιβεβαιώνεται με το γεγονός ότι βάζοντας αυτό το πληκτρολόγιο σε άλλο laptop, δούλεψε μια χαρά. Ερώτηση: Όταν το έκανες αυτό, δοκίμασες να βάλεις το πληκτρολόγιο από το άλλο laptop (XP) στο δικό σου (VISTA)?
    και τέλος... αν μπεις σε safe mode παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    δοκίμασα και το αλλο πληκτρολόγιο αλλά και πάλι όχι
    σε safe mode κανει παλι τα ιδια


  6. #6
    Το avatar του χρήστη fx125cc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκίμασα και το αλλο πληκτρολόγιο αλλά και πάλι όχι
    σε safe mode κανει παλι τα ιδια
    όπως σου έγραψα παραπάνω αν δεν έχεις κάνει ποτέ φορματ τον δίσκο μπορείς με το f9 νομίζω να κάνεις κάτι σαν επανεγκατάσταση των windows χωρίς να επηρεαστούν τα αρχεία του χρήστη, όχι επαναφορά σε προηγούμενο σημείο,αυτό είναι κάτι το τελείως διαφορετικό

  7. #7
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    δεν κανει κατι το f9......!!!!!!!!!ούτε κανενα αλλο


  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    βάλε ένα εξωτερικό usb πληκτρολόγιο και κανε επανεγκατάσταση win

  9. #9
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    θεωρώ πως το να κάνεις επανεγκατάσταση (ή επιδιόρθωση) των windows θα λύσει το πρόβλημα. Παρόλα αυτά όμως θέλω να δεις μερικά ακόμα πράγματα πριν πας σε αυτή τη λύση.

    1) Μήπως κάποιος (ή κάτι) έχει βάλει κάποια εφαρμογή που επηρεάζει το πληκτρολόγιο? Δες λίγο τι εφαρμογές τρέχουν στον task manager και κλείσε ότι ύποπτο.
    2) Στον device manager έχει κάποια επιλογή για disable this device στο πληκτρολόγιο ή κάτι παρόμοιο?
    3) Στο BIOS έχει κάποια επιλογή για disable onboard keyboard?
    4) Αν ψαχτείς λίγο στο registry, μπορείς να βρεις κάτι σχετικό με keyborad? Εδώ θα ήταν καλό να μπορείς να το συγκρίνεις και με ένα άλλο laptop αν έχεις την δυνατότητα
    5) drivers (αλλά νομίζω είπες ότι κοίταξες ήδη)
    6) συνδιασμός Fn + κάτι ... αλλά το έχουμε ήδη αποκλείσει.

    δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου...

  10. #10
    Το avatar του χρήστη fx125cc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κανει κατι το f9......!!!!!!!!!ούτε κανενα αλλο
    Λογικά με το f2 θα μπαίνει BIOS οπότε πριν κάνεις αυτό που θα σου πω δοκίμασε πάλι όλα τα υπόλοιπα F αλλά στην εκκίνηση να τα πατάς επανειλημμένα.
    Λοιπόν με το f8 σου βγάζει κάποιες επιλογές, δες αν η πρώτη πάνω πάνω λέει επιδιόρθωση των windows η κάτι παρόμοιο ,μόλις το επιλέξεις θα δεις σα να φορτώνει εγκατάσταση αλλά μετά θα σου βγάλει κάποιες άλλες επιλογές που θα μοιάζουν με περιβάλλον windows συνήθως κάτω κάτω έχει μια επιλογή επαναφορά συστήματος η επαναφορά εργοστασιακή ή ανάκτηση συστήματος, αυτό νομίζω είναι και το recovery, αυτά αν δε πιάσει κάποιο από τα υπόλοιπα f εκτός τον f2 και f8
    Στην τελική βρες το τηλέφωνο της Mega Service που είναι ο αντιπρόσωπος των VAIO στην Αθήνα και ρώτα πια κουμπιά είναι για το recovery

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με πληκτρολόγιο και ποντίκι σε ενα HP probook 4510s
    από furtune στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-12, 22:21
  2. Πρόβλημα με πληκτρολόγιο
    από lpanosl στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 15:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας