Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Πάφος
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Ψυγειο Arthur Martin (No Frost)

    Γεια σας παιδιά,
    Έχω ένα ψυγείο Arthur Martin (No Frost) το οποίο δουλεύει συνεχεία το μοτέρ του και δεν σβήνει, με αποτέλεσμα να μου έχει παγώσει όλα τα τρόφιμα στο κάτω μέρος που είναι η συντήρηση και έτσι κατάλαβα ότι φταίει ο θερμοστάτης του (αν έχω κάνει σωστή διάγνωση φυσικά).
    Τώρα έχω βγαλει τον θερμοστάτη και έψαξα να βρω τον ίδιο, αλλά μου είναι κάπως αδύνατο να τον βρω αν και ρώτησα και 5-6 καταστήμα του είδους. Ο Θερμοστάτης ο οποίος είχε πάνω είναι αυτός της RANCO K50-P1272 με το κοντό τριχοειδή σωλήνα. Μήπως ξέρετε από που μπορώ να τον βρω? η από κάποιο e-shop ή αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο στη θέση του? Υπενθυμίζω ότι είναι No Frost και ο βοβλός του μπαίνει ανάμεσα στην κατάψυξη και στην συντήρηση, δηλ. στο κάτω μέρος εξόδου του κρύου αέρα (και μενει στο αερα, δεν εφάπτεται με κάτι) (είναι κάτω από το ανεμιστηράκι) για να μετρά πόσο παγωμένος είναι ο αέρας που θα εισέρχεται στην συντήρηση μέσα. Ευχαριστω.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    πιστευω στον Κουρλαμπα θα βρεις (σιωκου) ειναι η οδος αλλα δεν θυμαμαι το νουμερο ειναι κατω Αθηνα

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Πάφος
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Ναι φίλε αλλά είμαι από Κύπρο, θα προτιμούσα κάτι που να μπορεί να κάνει αποστολή...

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Εδώ πιστεύω θα κάνουν και αποστολή ... πρόσεξε τα χαρακτηριστικά του αν συμφωνούν (π.χ. μήκος αισθητήρα /πούρου κτλ)
    http://www.ecomarketparts.gr/index.p...oduct_id=30688

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Πάφος
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Ειναι ο ίδιος ακριβώς φίλε. Αλλα κοστίζουν τα διπλάσια για αποστολή στην Κύπρο, είναι €25 μονο μεταφορικά. Κατι άλλο υπάρχει?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Ο θερμοστατης ειναι καταψυξεις, αρα μπορεις να βαλεις ενα θερμοστατη
    καταψυκτη και να τυληξεις το παραπανισιο πουρο σε σπειρα.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Πάφος
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο θερμοστατης ειναι καταψυξεις, αρα μπορεις να βαλεις ενα θερμοστατη
    καταψυκτη και να τυληξεις το παραπανισιο πουρο σε σπειρα.
    Αν είναι θερμοστάτης καταψύξεις κάνει όμως? επειδή είναι No Frost και η άκρη του πουρο είναι στον αέρα, δεν εφάπτεται με κάποιο αντικείμενο. (π.χ πλάκα)

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Δεν το έχω ψάξει τέτοιου είδους (λεπτό θέμα ) για περίπτωση στο αν είναι στον "αέρα" ή στην "πλάκα" .. εφόσον έχουμε θεωρητικά ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη (επαφές / θερμοκρασίες ) ..
    Τα μόνα "σκεπτικά" που μου έρχονται για αυτήν την διαφορά είναι στο ότι άλλοι θερμοστάτες έχουν μακρύ πούρο και άλλοι κοντό ..
    Μπορεί το μακρύ/κοντό να το βάζουν ανάλογα την ιδιομορφία του χώρου και της απόστασης από τον θερμοστάτη έως το σημείο ελέγχου της θερμοκρασίας .
    Αλλά μπορεί αυτό το μήκος του πούρου να επηρεάζει σε αυτό που λέμε διαφορικό (Different) δηλαδή . στην ζητούμενη θερμοκρασία που θέλουμε να επιτύχουμε με το ποια διαφορά θα ξεκινάει / σταματάει και με ποια απόκλιση ... π.χ. για διαφορά 2 βαθμών πάνω/κάτω ή 4 βαθμών πάνω/κάτω από την "κεντρική στάνταρ θερμοκρασία " που θέλουμε να ελέγχουμε.

    Τώρα λέμε αν πειραματιστούμε να βάλουμε ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη με ποιο μακρύ πούρο (κουλουριάζοντας το περισσευούμενο κομμάτι ) . Ίσως να συντομεύσει π.χ. η προρυθμισμένη από το εργοστάσιο διαφορά (Diff) . Που αν για τον συγκεκριμένο θερμοστάτη με μακρύ πούρο ήταν π.χ. 4 βαθμοί . θα συντομεύσουν οι χρόνοι (απόκλισης) της διαφοράς σε 2 κτλ

    Αν στην πράξη και στην λειτουργία δούμε πολύ σύντομους χρόνους και διαφοράς θερμοκρασίας ... ίσως να διορθώνεται αφήνοντας περισσότερο μήκος πούρου στο σημείο εντός της περιοχής "αέρα" . Όλα αυτά υποθετικά βέβαια . Και δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό εκτός ίσως του ότι με τους σύντομους χρόνους (απόκλισης θερμοκρασίας) . Ταλαιπωρείται το ψυγείο συχνότερα στις παύσεις / εκκινήσεις του .

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Πάφος
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω ψάξει τέτοιου είδους (λεπτό θέμα ) για περίπτωση στο αν είναι στον "αέρα" ή στην "πλάκα" .. εφόσον έχουμε θεωρητικά ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη (επαφές / θερμοκρασίες ) ..
    Τα μόνα "σκεπτικά" που μου έρχονται για αυτήν την διαφορά είναι στο ότι άλλοι θερμοστάτες έχουν μακρύ πούρο και άλλοι κοντό ..
    Μπορεί το μακρύ/κοντό να το βάζουν ανάλογα την ιδιομορφία του χώρου και της απόστασης από τον θερμοστάτη έως το σημείο ελέγχου της θερμοκρασίας .
    Αλλά μπορεί αυτό το μήκος του πούρου να επηρεάζει σε αυτό που λέμε διαφορικό (Different) δηλαδή . στην ζητούμενη θερμοκρασία που θέλουμε να επιτύχουμε με το ποια διαφορά θα ξεκινάει / σταματάει και με ποια απόκλιση ... π.χ. για διαφορά 2 βαθμών πάνω/κάτω ή 4 βαθμών πάνω/κάτω από την "κεντρική στάνταρ θερμοκρασία " που θέλουμε να ελέγχουμε.

    Τώρα λέμε αν πειραματιστούμε να βάλουμε ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη με ποιο μακρύ πούρο (κουλουριάζοντας το περισσευούμενο κομμάτι ) . Ίσως να συντομεύσει π.χ. η προρυθμισμένη από το εργοστάσιο διαφορά (Diff) . Που αν για τον συγκεκριμένο θερμοστάτη με μακρύ πούρο ήταν π.χ. 4 βαθμοί . θα συντομεύσουν οι χρόνοι (απόκλισης) της διαφοράς σε 2 κτλ

    Αν στην πράξη και στην λειτουργία δούμε πολύ σύντομους χρόνους και διαφοράς θερμοκρασίας ... ίσως να διορθώνεται αφήνοντας περισσότερο μήκος πούρου στο σημείο εντός της περιοχής "αέρα" . Όλα αυτά υποθετικά βέβαια . Και δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό εκτός ίσως του ότι με τους σύντομους χρόνους (απόκλισης θερμοκρασίας) . Ταλαιπωρείται το ψυγείο συχνότερα στις παύσεις / εκκινήσεις του .
    Ναι έτσι ακριβώς ειναι όπως τα λες φιλε. Εχω βάλει τώρα ενα αλλο θερμοστάτη μέχρι να βρω τον δικο του ο οποίος είναι με μακρύ πουρο και όντως, έχει παρα πολύ differential. Οι θερμοκρασιες που μου ανεβάζει αυτός που εχω βαλει τώρα στην κατάψυξη πάει μεχρι -14 και στην συντηρηση μεχρι +5.4 αλλά για να ξανά ξεκινήσει το μοτέρ πρέπει να πέσει η θερμοκρασία του καταψυχτη παρα πολύ μεχρι -2 και μετά να ξανά ξεκινήσει.

    Απο Αυτούς τους θερμοστατες που εχω τωρα στη διαθεση μου ποιο θα προτείνατε δοκιμάσω?

    Κ50-p1110
    K50-p1127
    K50-p1127/005
    K59-A1102 DVT9

    ???

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tex439 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έτσι ακριβώς ειναι όπως τα λες φιλε. Εχω βάλει τώρα ενα αλλο θερμοστάτη μέχρι να βρω τον δικο του ο οποίος είναι με μακρύ πουρο και όντως, έχει παρα πολύ differential. Οι θερμοκρασιες που μου ανεβάζει αυτός που εχω βαλει τώρα στην κατάψυξη πάει μεχρι -14 και στην συντηρηση μεχρι +5.4 αλλά για να ξανά ξεκινήσει το μοτέρ πρέπει να πέσει η θερμοκρασία του καταψυχτη παρα πολύ μεχρι -2 και μετά να ξανά ξεκινήσει.

    Απο Αυτούς τους θερμοστατες που εχω τωρα στη διαθεση μου ποιο θα προτείνατε δοκιμάσω?

    Κ50-p1110
    K50-p1127
    K50-p1127/005
    K59-A1102 DVT9

    ???
    Νομιζω οτι ο Κ50-p1110 θα κανει δουλεια,
    το παραπανω πουρο τυλιξε το μεσα στη κατάψυξη.

    Αυτος ειναι για συντηρηση K59-A1102 DVT9.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Ψυγείο Pitsos no-frost πιάνει πάγο και βγάζει νερά
    από tzitzikas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-15, 12:52
  2. [Pitsos] Ψυγειο Pitsos no-frost προβλημα στη συντηρηση
    από athos231 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 20:15
  3. [Άλλη] ARISTON Combi 4D ΑΑB/HA Full No-Frost
    από dimco στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 18:30
  4. [Bosch] bosch inteligent frost free 44
    από alexandrosd στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 04:02
  5. [Bosch] Προβλημα με ψυγειο BOSCH NO FROST
    από altnik14 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-12, 21:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας