Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αναζήτηση επιλογέα προγραμμάτων για πλυντήριο PITSOS

    Έχω ένα πλυντήριο PITSOS Vario Inox 2610 και ο επιλογέας προγραμμάτων μπλοκάρει σε 3-4 "δοντάκια" με αποτέλεσμα για να συνεχιστεί η λειτουργία του να χρειάζεται να το γυρίζεις με το χέρι. Από το service μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υποστηρίζεται πλέον και δεν υπάρχει στην αγορά καινούργιος επιλογέας προγραμμάτων. Άρα θα πρέπει ή να βρεθεί κάποιος επιλογέας προγραμμάτων από παλιό πλυντήριο ή κάποιος συμβατός ή να γίνει κάποια πατέντα. Δεδομένου ότι παρόλο που αντικατέστησα το συγκεκριμένο πλυντήριο με κάποιο καινούργιο εξίσου εύκολο στην χρήση (μάρκας UNITED) που αγόρασα απο γνωστό Σουπερ Μαρκετ η γιαγιά που το χρησιμοποιεί επιμένει και θέλει το παλιό της πλυντήριο!!! Τι μπορώ να κάνω;

    Τα στοιχεία του πλυντηρίου είναι αυτά που φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφιά:

    Untitled-2 copy.JPG

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    η γιαγιά που το χρησιμοποιεί επιμένει και θέλει το παλιό της πλυντήριο!!!
    Ε δώσε το πίσω για να μην γκρινιάζει και να το χρησιμοποιεί τουλάχιστον για ντουλαπάκι ... μην παραπονιέται κιόλας που είναι χαλασμένο ..
    Μια ερώτηση ... σε ποια περίπου νούμερα του προγράμματος κολλάει? και όταν κολλάει ακούς τίποτα ήχους έστω το παραμικρό? ή τάφος?

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Ο προγραμματιστης εχει καταργηθει και να υπηρχε
    καινουργιος παλι δεν θα το εφτιαχνες.
    Οι τιμες που επαιζε ειναι απο 125€ εως 167€.

    Κωδικος εταιρειας XXXXXX
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konman : 03-04-13 στις 16:23 Αιτία: ο κωδικος ηταν λαθος

  4. #4
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    αμα βρει απο καμια μαντρα που μαζευουν τα παλια ισως το σωσει,

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Τέτοιο είναι το πρόγραμμα που ψάχνεις?
    1.JPG
    9.JPG

  6. #6
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    απο e-bay εψαξες τιποτα...?

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε που καθυστέρησα να σας απαντήσω αλλά έπρεπε μια και μου ζητήσατε κάποια επιπλέον στοιχεία για το πλυντήριο να σας τα δώσω. Αυτό σήμαινε επίσκεψη στην αποθήκη όπου φιλοξενείται το παλιό πλυντήριο για επανέλεγχο και φωτογράφιση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δώσε το πίσω για να μην γκρινιάζει και να το χρησιμοποιεί τουλάχιστον για ντουλαπάκι ... μην παραπονιέται κιόλας που είναι χαλασμένο ..
    Μια ερώτηση ... σε ποια περίπου νούμερα του προγράμματος κολλάει? και όταν κολλάει ακούς τίποτα ήχους έστω το παραμικρό? ή τάφος?
    Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια σημεία κολλάει το πρόγραμμα. Νομίζω οτι το πρώτο κόλλημα είναι στα μισά της πρόπλυσης (ισως και πριν αρχισει να ζεσταινει το νερο) και πρέπει χειροκίνητα να το πας στο επόμενο κλικ. Ακολουθούν άλλα δυο σίγουρα στην κυρίως πλύση. Αν μπορεί να βοηθήσει να κάνω μια δοκιμαστική πλύση και να σου πω. Θορύβους πάντως όταν κολλάει δεν κάνει. Η συμβουλή σου για ντουλαπάκια είναι καλή αλλά εγώ δεν ξέρω να μετατρέπω ενα πλυντήριο σε ντουλαπάκι (μην το πείς στην γιαγιά γιατί θα μου το ζητάει!!!).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο προγραμματιστης εχει καταργηθει και να υπηρχε
    καινουργιος παλι δεν θα το εφτιαχνες.
    Οι τιμες που επαιζε ειναι απο 125€ εως 167€.

    Κωδικος εταιρειας XXXXXX
    Πράγματι και εμένα μου είπαν από την επίσημη αντιπροσωπεία στην Αθήνα ότι ο προγραμματιστής κόστιζε περίπου 120€ αλλά δεν υπάρχει πλέον, γι' αυτό και επέλεξα να αντικαταστήσω το πλυντήριο. Τον κωδικό θα τον δείς στις φωτογραφίες που παραθέτω παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από νεκταριοος Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα βρει απο καμια μαντρα που μαζευουν τα παλια ισως το σωσει,
    Ακριβώς αυτο σκέφτηκα και εγώ. Από την μικρή μου έρευνα κατέληξα σε δύο επιλογές. Ή να βρώ κάποιο μεταχειρισμένο, ή από μάντρα, ή παρατημένο σε κάποιο service από παρόμοιο πλυντήριο με άλλο πρόβλημα, ή σαν δεύτερη λύση να βρώ κάποιον συμβατό επλογέα που να μπορεί έστω να δουλεύει δυό τρία βασικά προγράμματα. Και επειδή δεν μου είναι εύκολο να ρωτήσω σε όλες τις μάντρες σε όλα τα service και σε όλους αυτούς που γνωρίζουν, κοινοποίησα το θέμα μήπως υπάρξει λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιο είναι το πρόγραμμα που ψάχνεις?
    1.JPG
    9.JPG
    Δεν νομίζω ότι είναι παρόμοιος με αυτούς ο προγραμματιστής, αν και δεν ξέρω τόσο καλά απο πλυντήρια, ούτε τα συγκεκριμένα μοντέλα. Φωτογράφησα τον δικό μου και τους κωδικούς του μηπως μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Αν χρειαστείς περισσότερες λεπτομέρειες γράψε μου να τον ξεμοντάρω.
    ΕΠΙΛΟΓΕΑΣPITSOS3.jpgΕΠΙΛΟΓΕΑΣPITSOS1.jpgΕΠΙΛΟΓΕΑΣPITSOS2.jpg

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DIATHERM Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο e-bay εψαξες τιποτα...?
    Έψαξα στο ebay με τον συγκεκριμένο κωδικό της Siemens που φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία αλλά δεν βρήκα τίποτα.

    Για να δείτε και την αστεία πλευρά του θέματος ανεβάζω και τις φωτογραφίες των πλυντηρίων. Του παλιού PITSOS και του καινούριου UNITED. Θα δείτε οτι στο καινούριο (το οποίο διάλεξα γιατί ήταν το πιό απλό που βρήκα) το μόνο που ζητούσα απο τη γιαγιά ήταν να επιλέγει τα σημεία με τον μαρκαδόρο. (Ένα πρόγραμμα και το start) Όμως εκείνη επέλεξε ...τη σκάφη!!! και το πλυντήριο οι μύγες!!!
    PITSOS.jpgUNITED.jpg

    Όποιος μπορει να βοηθήσει, αν μπορει να βρεθει κατι σε stock ή αν κάποιος ξέρει καμμιά πατέντα, καποιον τροπο να βάλω άλλο προγραμματιστή θα του ήμουν ευγνώμων.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι είναι παρόμοιος με αυτούς ο προγραμματιστής, αν και δεν ξέρω τόσο καλά απο πλυντήρια, ούτε τα συγκεκριμένα μοντέλα. Φωτογράφησα τον δικό μου και τους κωδικούς του μηπως μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
    Όντως δεν είναι ίδιοι οι εγκέφαλοι .. αλλά επειδή πέρασαν και κάποια χρονάκια που ασχολούμουν με αυτά ... (ως γνωστόν παθαίνει αμνησία ο εγκέφαλος)
    Ο δικός μου εγκέφαλος (του πλυντηρίου εννοώ) ήταν στα πρώτα σχεδόν παρόμοια μοντέλα όσο ο Pitsos (αν θυμάμαι καλά ήταν Ελληνική εταιρία) .. αργότερα εξαγοράστηκε από την Bosch - Siemens (πανάθεμα τους Γερμαναράδες μέχρι εδώ βάλανε το χέρι τους ... και ο Έλληνας ακόμα στον καναπέ κάθεται ) .. όπου βελτιώθηκε με τον δικό σου εγκέφαλο .

    Όμως ... απορώ γιατί όλοι σας (συμπεριλαμβανομένου και του σέρβις) συμφωνούν 101% ότι σώνει και καλά φταίει ο εγκέφαλος?
    Και αν είναι κάτι άλλο? Και πάνε αργότερα τζάμπα το ψάξιμο και η ταλαιπωρία να το βρεις και ξαφνικά ξαναβρεθείς και πάλι στο σημείο μηδέν?

    Κανένας "προκαταρκτικός έλεγχος " δεν πρέπει να γίνει?
    Δεν μου λες? εκεί στην αποθήκη που το έχεις το πλυντήριο ... έχει τα απαραίτητα? ..όπως νερό για την σύνδεση - αποχέτευση - ρεύμα ?
    Για να σου πω τι τεστ θέλω να κάνεις προτού τρέξεις με 1000 για άλλον εγκέφαλο ? Ξέρεις να χειρίζεσαι πολύμετρο?

    Θέλω να δοκιμάσεις το εξής (εφόσον το συνδέσεις με το νερό αποχέτευση κτλ)
    Να το βάλεις να δουλέψει κανονικά
    Να περιμένεις να κολλήσει (που θα κολλήσει)
    στο σημείο που θα κολλήσει και δεν κάνει τίποτα μην γυρίσεις το πρόγραμμα μπροστά
    Αλλά γύρισε τον θερμοστάτη τέρμα αριστερά (0 βαθμούς) και ενημέρωσε τι έκανε ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 06-04-13 στις 09:48

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Πέτρο σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. Εσύ και αρκετοι ακόμη εδώ μέσα (και στις δύο αδελφές ιστοσελίδες hlektronika και fixit) είσαστε άξιοι συγχαρητηρίων για την ακούραστη και μακροχρόνια παρουσία και προσφορά σας.Η Πίτσος ήταν πράγματι ελληνική εταιρεία. Ιδρύθηκε στην Αθήνα το 1865 και ξεκίνησε να φτιάχνει θερμάστρες πετρελαίου και μικρές οικιακές συσκευές. Το 1959 έφτιαξε νέο εργοστάσιο και άρχισε την παραγωγή ψυγείων. Σύντομα κατασκεύαζε σχεδόν όλες τις οικιακές ηλεκτρικές συσκευές της εποχής ακόμα και τηλεοράσεις. Το 1968 έβγαλε στην αγορά και τρίκυκλα μηχανάκια (50 cc με καρότσα) Ώσπου το 1976 αγοράστηκε από την Bosch-Siemens. Σήμερα ανήκει στον ίδιο όμιλο στον οποίο εχει προστεθεί και η Neff με το όνομα BSH ABE. Αυτά πάνω κατω.Όσο για τους Έλληνες του καναπέ το θέμα ειναι τεράστιο και δεν ξερω αν θα κάναμε κατάχρηση της φιλοξενίας εδω αν το συζητούσαμε.Νομίζω όμως οτι η αλληλοβοήθεια που υπαρχει εδώ μέσα θα μπορούσε να επεκταθει και στην καθημερινότητα. Ακόμα και ο τεμπέλης και ο καναπεδάτος στην παρούσα οικονομική κρίση θα μπορούσε να συνεισφέρει επιλέγοντας έστω να συναλλάσεται όσο μπορεί με έλληνες, να αγοράζει ελληνικά προϊόντα (ότι εχει απομείνει) κι απο ελληνικά καταστήματα. Όποιος δεν το καταλαβαίνει ευχαρίστως να το συζητησουμε.Στο θέμα μας τωρα.Δεν θυμάμαι αν το πλυντήριο κολλάει (παροπλίστηκε το καλοκαίρι του 2012) τη στιγμή που πρέπει να ζεστάνει το νερό.Η αποθήκη έχει ρευμα και νερό όχι όμως αποχέτευση. Σε μια δοκιμαστική πλύση το σκέτο νεράκι με μια προέκταση ας τρέξει εκτος εσόδου.Δεν ξέρω επίσης αν στο service δοκίμασαν τον θερμοστάτη. Πολύμετρο εχω (φορητό όχι εργαστηρίου) και γνωρίζω να χειρίζομαι τα βασικά τουλάχιστον.Με την πρώτη ευκαιρία θα κανω το τέστ του θερμοστάτη και θα σε ενημερώσω.Σε ευχαριστώ και πάλι.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Εκτός την "μπακαλίστική " δοκιμή που αναφέραμε παραπάνω
    έχουμε και το τεστ του θερμοστάτη . Πάντα εκτός ρεύματος και ότι καλώδια βγάλεις να τα σημειώνεις με χαρτί/μολύβι από που τα έβγαλες ... επίσης εξέτασε και την αντίσταση (βρασμού νερού)
    Τέστ θερμοστάτη.JPG

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-13, 16:12
  2. Αναζήτηση free προγράμματος για ηλεκτρονικούς
    από e-giannis στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-13, 19:38
  3. Αναζήτηση service manual
    από OYK στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 23:02
  4. Αναζήτηση σχηματικού για PSU από HP Designjet 1050C.
    από Thansavv στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-10, 00:12
  5. αναζήτηση DATASHEETS για λαπτοπ
    από abet στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 18:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας