Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή Φωτιστικό Σωληνωτού τύπου 121Χ Led - 6,8W (Βλάβη)

    Γεια σας παιδιά, έχω το παρακάτω φωτιστικό 60cm μήκος με 121 led
    6.jpg

    Έχει smd led αν δεν κάνω λάθος.
    7.jpg
    Αυτό το φωτιστικό το δούλευα αρκετές ώρες με ένα ινβέρτερ 150W .
    Κάποια στιγμή μου έσβησε η μεσαία σειρά των Led. Και αργότερα όλες .
    Εξέτασα την λάμπα και εντόπισα ένα προβληματικό Led (Σε κόκκινο κύκλο) .
    4.jpg
    Δεν βρίσκω στην περιοχή μου τέτοια ακριβώς Led (έχει άλλου τύπου απλά) .. θα γίνει τίποτα αν αφαιρέσω αυτό το Led και το γεφυρώσω? Ή βάλω κάποιο άλλου τύπου led (αν ναι τι να προσέξω).
    Έπειτα .. αν και δεν είμαι προφέσορας στα ηλεκτρονικά. Λογικά δεν πιστεύω ότι φταίει μόνο το καμένο Led γιατί στην αρχή κόπηκε η μια σειρά των Led και αργότερα οι υπόλοιπες. (στην παραπάνω φωτογραφία δίπλα στο καμένο Led έχει εξάρτημα και επισυνάπτω την ονομασία που αναγράφει επάνω όπως μπόρεσα να την διακρίνω) τι είναι αυτό το εξάρτημα? τέτοια έχει 2 τεμάχια σε όλο το μήκος της λάμπας και ανά κάποια Led)

    Επίσης στην είσοδο του ρεύματος έχει και ένα άλλο εξάρτημα με ονομασία MB10S
    5.jpg

    Μπορεί να φταίει και το παραπάνω εξάρτημα? (τι είναι αυτό?) (που έσβησε πρώτα η μια σειρά και αργότερα η άλλη) ... το βρήκα και σε Link με τα εξής χαρακτηριστικά.
    http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...ARK/MB10S.html

    Τι προτείνεται να κάνω (και λόγω απειρίας μην κάνω κάποια επιπλέον ζημιά)

    3.jpg

    1.jpg

    Λέτε να είναι υπεύθυνο το ινβέρτερ για την ζημιά που έπαθε η λάμπα? ... Το εγκρίνετε να το ξαναβάλω στο ινβέρτερ για την τροφοδοσία του? και γιατί?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    το ΜΒ10 είναι γέφυρα ανόρθωσης. ενώ το CL2 είναι ένας περιοριστής ρεύματος στα 20mA.
    http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...,d.d2k&cad=rja

    οπότε υποθέτω οτι τα λεντ σου ειναι 20mA
    και δεν είναι smd αλλά κλασικά για διάτρητη. επίσης δεν έχει κάνα τροφοδοτικό τις προκοπής αλλά ρίχνει την τάση με τον μεγάλο πυκνωτή(κόκκινους) ανορθώνει και εξομαλύνει με τον ηλεκτρολυτικό και τροφοδοτεί(υποθέτω γιατί δεν ξέρω όλη την συνδεσμολογία). οπότε αν μπορείς δώσε και λίγο όσο μπορείς να δούμε αν τα λεντ τα έχει σε μια σειρά ή 3 σειρές.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  3. #3
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Αν όντως χρησιμοποιεί τους δυο κόκκινους πυκνωτές σε σειρά με την παροχή για περιορισμό ρεύματος, τότε θα σου καίγεται συνέχεια διότι η διάταξη αυτή αφήνει να περάσει από μέσα της ρεύμα ανάλογο της συχνότητας του ρεύματος. Κατά συνέπεια οποιαδήποτε απόκλιση από την ημιτονοειδή μορφή θα έχει σαν αποτέλεσμα το κύκλωμα να διαρρέεται από αυξημένο ρεύμα, διότι όλες οι μη ημιτονοειδείς κυματομορφές συνίστανται από ημίτονα υψηλότερων συχνοτήτων. Αν η έξοδος του inverter σου ήταν καθαρό ημίτονο και όχι τετράγωνο, modified sinewave κ.τ.λ., δεν θα είχες πρόβλημα.

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (12-03-13), lepouras (07-03-13)

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και τους δυο σας παιδιά ... και συγνώμη για την καθυστέρηση (είχα δουλειές).

    Μάλλον όπως λέτε από το ινβέρτερ θα έγινε η ζημιά ... δεν το ξαναβάζω άλλη φορά (αν στο τέλος το ξαναφτιάξω) που θέλω γιατί μου άρεσε σαν έξτρα φωτισμός πάνω από τον υπολογιστή (θερμό φως) ΄.

    Όμως δεν βιάζομαι ... και θέλω να μου πείτε αν εγκρίνετε να αφαιρέσω το 1 led που έχει πρόβλημα και να το γεφυρώσω απλός. με ένα led λιγότερο θα επηρεαστεί τίποτα?
    Επίσης εξέτασα με πολύμετρο στην θέση με την ένδειξη (Δίοδος) την ανόρθωση στα 4 ποδαράκια (αντιδιαμετρικά) και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα . Το ίδιο και στο CL2 .

    Είναι που δεν έχουν εδώ στην πόλη μας κανένας τέτοια λεντ ... και από την άλλη για να βρω και να παραγγείλω τέτοια λεντ θα πρέπει να ζητήσω και καμιά ντουζίνα ...

    Γιάννη ευχαρίστως να σου δώσω την συνδεσμολογία ... αλλά θα χρειαστώ λίγο χρόνο γιατί έχει ημιδιάφανους διαδρόμους . και έχουν κολλήσει με σιλικόνη τους πυκνωτές και δεν ξεχωρίζω καλά από κάτω από αυτούς την διάσταση με τα λεντ. Θα την βάλω με την 1η ευκαιρία.

  6. #5
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Πέτρο για το CL2 δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλό αλλά μάλλον είναι καλό. στην θέση του λεντ βάλε ένα άλλο οποιοδήποτε υψηλής φωτεινότητας γιατί συνήθως δουλευουν στα 3-3.3 βολτ και αν είναι του ίδιου μεγέθους θα έχει τουλάχιστον και την ίδια κατανάλωση. αν γεφυρώσεις θα αυξηθεί η τάση στα υπόλοιπα και δεν το θέλεις αυτό.

    μια επιβεβαίωση και από τον Φίλιππο κάλο θα ήτανε η και να συμπληρώσει τυχόν παράληψη δικιά μου.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Και κάτι ακόμα ... είχα ένα "φαναράκι" επίσης με λέντ... από πλανόδιο που μου έφαγε τα αυτιά να το πάρω.
    2.jpg
    Αυτό το φαναράκι δουλεύει με 3 μπαταρίες του 1,2 βολτ ... έβγαλα και σύγκρινα τα λέντ τα δικά του με της λάμπας και μου φαίνονται ολόιδια ... τι λέτε? Να μπήξω κανένα από αυτά στην θέση του καμένου λέντ?

    1.jpg

  8. #7
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    εύκολα χωρίς φόβο και πάθος. στην χειρότερη να έχουν λίγη διαφορά στην απόχρωση. άντε και καλή επιτυχία.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  9. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Αν έχει πολλάάάά LED σε σειρά μπορείς να γεφυρώσεις ένα, δοκιμαστικά τουλάχιστον.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει πολλάάάά LED σε σειρά μπορείς να γεφυρώσεις ένα, δοκιμαστικά τουλάχιστον.
    Έβαλα ένα λεντ (Πήρα ένα λαμπάκι από το φαναράκι) το αντικατέστησα και άναψε . αλλά η μια σειρά ... απομένει να ανάψει και η άλλη σειρά (2 σειρές έχει όχι 3 )

    http://tinypic.com/player.php?v=2r2xklc&s=6

    Επίσης το ένα λαμπάκι (που άλλαξα) όπως φαίνεται στο βίντεο δείχνει έντονο μπλε χρώμα σε σχέση με τα άλλα ... το άφησα να δουλέψει για μισή με 1 ώρα ... δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα

    Όμως παρατήρησα ότι το περίβλημα του πλαστικού ήταν πολύ ζεστό ... το άνοιξα να δω τι είναι αυτό που ζεσταίνετε τόσο πολύ και περίμενα ότι θα ήταν εκείνοι οι κόκκινοι πυκνωτές ... αλλά τελικά ήταν από εκείνο το CL2 (Το ένα από τα 2 που έχει επάνω) ... ήταν τόσο καυτό που δεν μπορούσα να το αγγίξω. Αυτό ήταν το CL2 που της μεριάς των λεντ που άναψαν .

    Το άλλο λεντ CL2 της μεριάς που δεν άναψαν τα λεντ ήταν κρύο ... αλλά απλά δεν άναψε η σειρά.

    Ποιο από τα 2 ( CL2 ) Λογικά έχει πρόβλημα? (δεν ξέρω και πως τα μετράνε αυτά) ... νομίζω πρέπει να έχει πρόβλημα το CL2 της μεριάς που δεν ανάβουν και το βρήκα κρύο ... και το άλλο CL2 πιστεύω έκαιγε επειδή έσβησε η πρώτη σειρά ζορίζει περισσότερο την άλλην σειρά ... έχω δίκιο? .... εδώ παπάς εκεί παπάς που είναι ο παπάς? ... ποιο να αλλάξω? ή μήπως και τα 2?

  11. #10
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    το CL2 αν θυμάμαι καλά έχει και θερμική προστασία αλλά λογικά εφόσον δεν δουλεύει η μια σειρά τότε ο υπολογισμός τον πυκνωτών δεν μπορεί να κάνει την πτώση τάσης σωστά για λιγότερο φορτίο(υποθέτω μην μας δείρει και ο Φίλιππος) αλλά για δες μήπως βρεις και στην άλλη μεριά κάνα καμένο λεντ. για να ελέγξεις το CL2 αν αυτό φταίει βραχυκύκλωσε τις άκρες του και δες αν ανάψουν τα λεντ το ίδιο και στα λεντ αλλιώς μέτρα τα ένα ένα να βρεις που δεν συνεχίζεις. πάντως από όσο ξέρω είναι λίγο σκυλιά τα CL γενικά για να καεί εύκολα.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Saba] Βλάβη σε CRT SABA T63 U43
    από eebabs2000 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 16:26
  2. [Κινητό Τηλέφωνο] Βλάβη σε HTC T8282
    από eebabs2000 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 17:43
  3. Αντικατάσταση trimmer ανοικτού τύπου με κλειστού(sealed).
    από moviemania στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 18:50
  4. βλάβη σε Ups Bluetek tryon 700
    από thomasg24 στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 18:38
  5. Βλάβη σε τροφοδοτικό Fax
    από Panoss στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-05, 13:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας