Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή Ατμοσιδερο SINGER

    Χαιρετώ το αξιόλογο forum......έχω ένα ατμοσιδερο singer(βλέπε φώτο)........το οποίο εκεί που δούλευε άρχιζε να καπνίζει και να μυρίζει καμένο πλαστικό.......το άνοιξα και εκεί που είναι η μύτη από το κατσαβίδι (βλέπε φώτο) έβγαινε ο καπνός ..................γνωρίζει κάτι κάποιος ............σας ευχαριστώ........
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Καλωσόρισες Κώστα .. μάλλον ατμό θέλεις να πεις βγάζει σε 1η μοίρα και σε 2η να γίνεται της κακομοίρας με τον θερμοστάτη του ακριβώς από πάνω. Δεν έχω πολυασχοληθεί με αυτά ... αλλά σχολιάζοντας και μόνο την φωτογραφία ... από κάτω ακριβώς από τον θερμοστάτη μου θυμίζει να είναι κάποια εκτονωτική βαλβίδα ασφαλείας η οποία έχει διαρροή? (Βλέπε τα καφέ "ζουμιά" στην φωτογραφία).

    Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ... και δεν συμφέρει . γιατί με μια ματιά που έριξα για το πόσο έχουν τέτοιου είδους αντιστάσεις + την βάση τους (άλλοι τα έχουν χωριστά την αντίσταση με την βάση (Πλάκα) ) και άλλοι κομπλέ Αντίσταση +Βάση πλάκας

    Τιμές που κυμαίνονται μεταξύ 20 - 40 ευρώ ... + τον θερμοστάτη που θα χρειαστεί αλλαγή ? ....οοοεεεεοοοο !! το καινούριο ατμοσίδερο ολόκληρο πόσο έχει?

    Έπειτα (χωρίς να είμαι τονίζω .. ειδικός σε αυτά) .. λογικά για να "εκτονώνει" αυτή η βαλβίδα μπορεί να σημαίνει ότι και το μπόιλερ (ποιο κάτω από εκεί που ακουμπάς το σίδερο .. την μεγάλη βάση συλλογής νερού) μπορεί να σου φέρνει από "αστοχία" μεγάλες πιέσεις και συμβαίνει κατά δεύτερο λόγο το σφάλμα στην επάνω βάση κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 26-03-13 στις 22:39

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωσόρισες Κώστα .. μάλλον ατμό θέλεις να πεις βγάζει σε 1η μοίρα και σε 2η να γίνεται της κακομοίρας με τον θερμοστάτη του ακριβώς από πάνω. Δεν έχω πολυασχοληθεί με αυτά ... αλλά σχολιάζοντας και μόνο την φωτογραφία ... από κάτω ακριβώς από τον θερμοστάτη μου θυμίζει να είναι κάποια εκτονωτική βαλβίδα ασφαλείας η οποία έχει διαρροή? (Βλέπε τα καφέ "ζουμιά" στην φωτογραφία).

    Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ... και δεν συμφέρει . γιατί με μια ματιά που έριξα για το πόσο έχουν τέτοιου είδους αντιστάσεις + την βάση τους (άλλοι τα έχουν χωριστά την αντίσταση με την βάση (Πλάκα) ) και άλλοι κομπλέ Αντίσταση +Βάση πλάκας

    Τιμές που κυμαίνονται μεταξύ 20 - 40 ευρώ ... + τον θερμοστάτη που θα χρειαστεί αλλαγή ? ....οοοεεεεοοοο !! το καινούριο ατμοσίδερο ολόκληρο πόσο έχει?

    Έπειτα (χωρίς να είμαι τονίζω .. ειδικός σε αυτά) .. λογικά για να "εκτονώνει" αυτή η βαλβίδα μπορεί να σημαίνει ότι και το μπόιλερ (ποιο κάτω από εκεί που ακουμπάς το σίδερο .. την μεγάλη βάση συλλογής νερού) μπορεί να σου φέρνει από "αστοχία" μεγάλες πιέσεις και συμβαίνει κατά δεύτερο λόγο το σφάλμα στην επάνω βάση κτλ

    Μυρίζει καμένο πλαστικό........το έλεγχα συνέχεια.........βγάζει όταν ζεσταθεί και μετά τίποτα.........όσον αφορά το μπόιλερ δεν το άνοιξα για να το δω........θα πειραματιστώ πάλι .......ευχαριστω πάντως......

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Οκ Κώστα καλή έρευνα .. να προσέχεις δεν είναι συσκευή που δουλεύει με μπαταρίες 3ΑΑΑ .

    Μυρίζει καμένο πλαστικό........το έλεγχα συνέχεια.........βγάζει όταν ζεσταθεί και μετά τίποτα.
    Λογικά η μυρωδιά πλαστικού πρέπει να είναι κάτω στο μπόιλερ γιατί το "ζόρι" το τρώει εκεί . Ίσως όταν το ανοίξεις να είναι εμφανές (οπτικά) π.χ. καλώδια ή κάποιος λιωμένος διακόπτης κτλ
    Για την "αστοχία" που ανάφερα παραπάνω για το (κάτω ) μπόιλερ και από τα λίγα που ξέρω είναι να έχει πρόβλημα ο αυτόματος διακόπτης πίεσης
    Πάντως ότι πιθανό πρόβλημα εντοπίσεις στο κάτω μπόιλερ ... θα πρέπει να φροντίσεις και για το πάνω μπόιλερ (του χεριού) εκτός την διαρροή που έχει (αν δεν έχει γίνει μόνιμη) . και την επικινδυνότητα ενός ταλαιπωρημένου θερμοστάτη (που προφανώς έχει βραχεί κτλ)
    Για να ανοίξεις τα καπάκια του (κάτω μπόιλερ) να βγάλεις την τάπα πλήρωσης νερού .. και οι βίδες στην μπλε βάση (όπου ακουμπάει το σίδερο χεριού) είναι μέσα στα γκρί στρόγγυλα πλαστικά.
    Όπως και να έχει καλή επισκευή.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    για την μυρωδια ελεγξε καλα τις επαφες

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Τελικά αγόρασα άλλο...............

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από htsopelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την μυρωδια ελεγξε καλα τις επαφες
    Οταν λες επαφές εννοείς εκεί που είναι οι βίδες?

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΤΜΟΣΙΔΕΡΟ STIRELLA SX8040D ( Δεν βγαζει ατμό)
    από kostas kard στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 23:32
  2. ατμοσιδερο ΣΤΙΡΕΛΑ
    από MEN1979 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 15:57
  3. ΑΤΜΟΣΙΔΕΡΟ - αντί για νερο βγαζει ατμό
    από pavlos 1 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 17:18
  4. προβλημα σε ατμοσιδερο με μποιλερ
    από miltos50 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-11, 16:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας