Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33
  1. #21
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρίνησε το μου αυτό εάν θέλεις. Βάζεις το καλώδιο μέσα στο νερό, ή κάπου κοντά (π.χ. από πάνω στους ατμούς) ώστε να μαλακώσει ???
    Όχι. Μπαίνει το μυτοτσίμπιδο μέσα-τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.(Μπάινει για να ζετσθεί και να μαλακώσει το λάστιχο) Θα το δοκιμάσω πάντως σήμερα με 2 φορτιστές κινητών να δω αν θα πετύχει.

    Hurt30, επειδή έχω ενα ψόφιο φορτιστή απο Sony Ericsson και παρότι εχει βίδα δεν λέει να ανοίξει, τι κανω σε αυτή την περίπτωση;
    Είνια ο γνωστός ημικυκλικός φορτιστής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 16-05-14 στις 17:13
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Ανοιξα ενα τροφοδοτικο toshiba 19V 4A και η βλαβη που βρηκα ειτανε σε ενα μικρο μετασχηματιστη ειχε κοψει το καλωδιο απο το ποδαρακι.
    Τα συμπτωματα που ειχε ειναι οτι δεν ειχε ταση υπο φορτιο και ειχε συνεχεις διακυμανσεις η ταση.

    Μεσα τα εξαρτηματα ειτανε παχτωμενα με ασπρο υλικο σαν σιλικονη μηπως ξερει κανεις τι υλικο ειναι αυτο ?

  3. #23
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοιξα ενα τροφοδοτικο toshiba 19V 4A και η βλαβη που βρηκα ειτανε σε ενα μικρο μετασχηματιστη ειχε κοψει το καλωδιο απο το ποδαρακι.
    Τα συμπτωματα που ειχε ειναι οτι δεν ειχε ταση υπο φορτιο και ειχε συνεχεις διακυμανσεις η ταση.

    Μεσα τα εξαρτηματα ειτανε παχτωμενα με ασπρο υλικο σαν σιλικονη μηπως ξερει κανεις τι υλικο ειναι αυτο ?
    Βάλε βρε μια φωτό....δε βλάπτει.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  4. #24
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    1)Ο χρονος που εχει αφιερωσει ο ΟΡ στην παρουσιαση του ειναι απολυτα δυσαναλογος με την αξια του πραγματος που μας δειχνει πως να επισκευασουμε...
    2) Οδεις τεχνικος ο οποιος εχει σεβασμο στο προσωπο του και του πελατη του δεν θα προβει ποτε σε τετοιου ειδους γιατροσοφια παρα στην κατευθειαν αντικατασταση με σωστα υλικα
    3) για την εργασια που εχεις περιγραψει δεν υπαρχει καμμια πιστοποιηση οπως επισης ειναι αρκετα δυσκολο να ακολουθησει καποιος επακριβως την μεθοδο που εχεις αναπτυξει ποσο μαλλον να την εκτελεσει κατα γραμμα
    4) το οτι η χαμηλη ταση δεν περιεχει κινδυνους ηλεκτροπληξιας δεν σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε τετοιου ειδους κακοτεχνιες στα βυσματα τα οποια ειναι συνηθως υψηλης χρηστικοτητας και αρα θα πρεπει να ειναι σε αψογη κατασταση



    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ziakosnasos (27-05-14)

  6. #25
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι προσπάθησα να ανοίξω ενα φορτιστή απο Motorola τηλέφωνο γιατί είχε αυτό το θέμα,αλλά δυστυχώς, η μέθοδος του ανοίγματος απέτυχε. Και εφάρμοσα ο,τι έλεγε.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  7. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε βρε μια φωτό....δε βλάπτει.
    http://www.inseto.co.uk/images/templ...capsulants.jpg
    http://www.techbriefs.com/component/...articles/17383

  8. #27
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Αν το ποδαράκι έχει σπάσει και ειναι αυτό που βγαίνει απο τον μετασχηματιστή, κλάφτο. Πολύ δύσκολα....μόνο αν βρεις κατι να ξύσεις τη σιλικόνη, αλλά με ΠΟΛΛΗ προσοχή.
    Επιπλέον σου ζήτησα να βάλεις φωτογραφίες απο το δικό σου τροφοδοτικο, όχι απο άρθρα.
    Πιστεύω να ήμουν κατανοητός
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  9. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Το χαρακτηριστικο αυτης της "σιλικονης" ειναι οτι καθως την ξυνεις φευγει πανευκολα δεν ειναι ελαστικη και να κολαει σαν την κοινη σιλικονη απο το δικο μου την εβγαλα πολυ ευκολα ανοιξα τον μ/σ και εκανα μια μικρη προεκταση στα συρματακια και δουλευει τωρα.
    Δεν με νοιαζει ομως να μαθω τι ειναι για να την αντικαστησω αλλα για να την βαζω σε δικες μου κατασκευες.

  10. #29
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Ε, αφού τα κατάφερες, αυτό έχει νόημα.Απλά σε οσα τετοια εχω δει, η σιλικονη δεν εβγαινε,χώρια που με παιδεψε τζάμπα. Οσο για τον φορτιστή,τον άνοιξα,αλλά εχω καποιες ενστασεις. Παρότι τον καταφερα με την καταψυξη να τον ανοίξω, αρχικά εκανα σκαψιμο με κατσαβιδι, με αποτελεσμα να μην ανοιξει ομοιόμορφα και επιπλέον σίγουρα είχε εκθεση απο το δευτερεύον του μαζί με καποιους πυκνωτες-το πρωτεύον βέβαια ειναι το μισο pcb-αλλα και πάλι δεν ξερω. Αφού τον ανοιξα και διόρθωσα το καλώδιο, εχω ενστασεις για το αν θα πρεπει να αλλαξω εξαρτήματα λόγω ακραιας θερμοκρασίας.(δε θελω να το βαλω και να ακούσω μπαμ,διότι εχει smd TR) Παντως τον εχω αφήσει να επανερθει στα κανονικα του επίπεδα. Λέτε να δουλέψει;
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  11. #30
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από νεκταριοος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια που θα το ανοιξουμε το ρημαδι ευκαιρια μηπως ειναι να ριξουμε η αλλαξουμε πυκνωτες με καλυτερης ποιοτητας?
    Νε, γιατί ώχι; Αν έχει καποιον στα τελευταία του φυσικά. Αν πάλι εχει δουλέψει πολύ,συνιστάται προληπτικά. Παντως καλύτερα να μπουν low esr.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-23, 13:07
  2. [Φωτογραφική] Fujifilm Finepix J37 - Πρόβλημα τροφοδοσίας μέσω καλωδίου
    από A-tech στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 02:11
  3. Επισκευή τροφοδοτικου που βραχυκυκλωνει
    από tanasi στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 10:20
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 09:51
  5. Επισκευή laptop
    από Bilko στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-06, 10:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας