Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
  1. #11
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    δεν εχει σημασια αν ειναι hp που ειναι ποιο δυσκολος οποιον φορτιστη λαπτοπ να κανεις με αυτον το τροπο με κολα στιγμης δεν θα γινει ασε που μολις ανεβασει λιγο θερμοκρασια θα πνιγεις απο τις αναθυμιασεις.εχω κανεις 100 αδες φορτιστες με σιλικονη και θερμοσυστελομενο και ειναι ισως ο καλυτερος τροπος αν δεν εχεις δει το video δες το sto youtube.ενας φορτιστης psp δουλευει μια στο τοσο και εχει ισχυ κατο απο ενα αμπερ δλδ καταπονηση μηδεν ,ενας φορτιστης λαπτοπ δουλευει καθε φορα που δουλευουμε το λαπτοπ δλδ καθε μερα και εχει υσχυρη καταπονηση και εχει και 3-4 αμπερ αν δεν γινει σωστα( σωστη εσωτερικη μονωση και σφιξημο του καλωδιου επανω στο βυσμα) στην πρωτη στραβη θα φυγει η logo και θα ειναι αχριστο.σου ειπα οτι εκανες καλη δουλεια αλλα μονο για αυτον του psp.

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rep Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις διαλεξει ενα τυπο φορτιστη για επισκευη που ανοιγει σαν χαρτονι, το καλωδιο ειναι λεπτο με γελίους κονεκτορες δεν μοιαζει σε τιποτα με φορτιστη απο λαπτοπ,ανοιξε ενα φορτιστη απο HP
    Οι φωτογραφίες τα λένε όλα νομίζω
    P2250725.jpgP2250731.jpgP2250732.JPGP2250733.jpgP2250734.JPGP2250735.JPG

  3. #13
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    για το κονεκτορα που σου εχω γραψει λενε κατι?

  4. #14

    Προεπιλογή

    Ποιοί να πούνε; Και σου είπα επειδή δεν είναι χαλασμένος ο κοννέκτορ, θα τον κόψω όταν συμφωνήσουμε σε ένα τρόπο που ή θα με πείσεις ή θα σε πείσω. Pull test θα σε έπειθε;

    Επίσης σχετικά με την κόλλα (κυανοακρυλικός εστέρας - τυπικό δείγμα loctite super attack), αυτή από την χημεία μπορούμε να δούμε ότι μετά τους 150οC αρχίζει να μαλακώνει και λίγο μετά δημιουργεί τις αναθυμιάσεις. Στους 150οC (για PC ή 110 για ABS) λιώνουν τα περισσότερα πλαστικά απο τα οποία φτιάχνουν τα τροφοδοτικα. Εννοείται ότι η εσωτερική αλουμινένια ασπίδα δεν φτάνει ποτέ αυτες τις θερμοκρασίες. Για αυτό το λόγο αν είχες αναθυμιάσεις από την κόλλα κάτι άλλο συμβαίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 25-02-13 στις 19:57 Αιτία: Άκυρο βρήκα το video.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    δεν χρειαζεται να τον κοψεις και ουτε ειμαι εγω που θα σου τι θα κανεις και πως. απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εχω δοκιμασει πολλες μεθοδους.αν κανεις μερικους θα καταλαβεις.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Μόλις είδα την επισκευή σου. Ωραία φαίνεται αλλά παρακαλώ να μου επιτρέψεις να εκφράσω τις εξής διαφωνίες:

    Η αντοχή μετά την επισκευή κατα μηκος του συστήματος καλώδιο βύσμα είναι τόση όση η αντοχή των κολλήσεων σου. Δεν υπάρχει συνθετικό υλικό το οποίο να μπορεί να προσδώσει μεγαλύτερη μηχανική αντοχή. Αν έπρεπε να κάνω έτσι την επισκευή αντι για θερμοκόλα θα χρησιμοποιούσα loctite putty εποξυ δυο συστατικών (όχι την υγρή-την πλαστελίνη). Εγκάρσια μηχανική αντοχη δεν το συζητάμε όσο αντέχει πάλι η κόλληση σου. Επίσης δεν έχεις καθόλου strain relief. Στην επισκευή όπως την προτείνω όλο το σύστημα βύσμα-καλώδιο-λάστιχο ακινητοποιείται σε πολύ μεγάλη εσωτερική επιφάνεια. Αυτό το κάνει σχεδον αχώριστο. Θυμίσου ότι στην αρχική κατασκευή η αντοχη σε πλευρικές ροπές ήταν μόνο ανάλογη της εσωτερικής συνοχής του λάστιχου, ενώ με την κόλλα υπάρχουν και οι δυνάμεις συνοχής των δεσμών της κόλλας. Δεν ξέρω αν μπορώ να το διατυπώσω σωστά...

    Δεν ξέρω γιατί επέλεξες να κάνεις έτσι την επισκευή, αλλά πάντως αυτά τα βύσματα είναι μπάσταρδα. ο Συνδιασμος μήκος/διαμετρος και το μήκος του strain releif ειναι πολύ μικρο και σπανε εύκολα. Ξέρεις για ποιό λόγο; Ίσως να το έχεις σκεφτει, το πρόβλημα είναι οτι το λάστιχο του βύσματος δεν έχει καθόλου πρόσφυση στο μέταλλο. Δεν κολλαει το λάστιχο στο μέταλλο σε αυτές τις κατασκευές.

    Αυτά βασικά νομίζω.

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rep Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν χρειαζεται να τον κοψεις και ουτε ειμαι εγω που θα σου τι θα κανεις και πως. απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εχω δοκιμασει πολλες μεθοδους.αν κανεις μερικους θα καταλαβεις.
    Δεκτό και συμφωνώ. Αν παρόλα αυτά έχεις καμμιά καλή ιδέα για το πως μπορούμε να συγκρίνουμε εδώ είμαι να το δούμε.
    Μην ξεχνάς όμως ότι στον κόσμο των επισκευών δεν είσαι μόνος και ούτε μόνο εσύ έχεις πειραματιστεί... Για παράδειγμα αντι να κυανοακρυλικό εστέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις χλωροφόρμιο που διαλύεται μέσα το πλαστικό και 100% δεν βγάζει σε καμμία θερμοκρασία αναθυμιάσεις και κολλάει και καλύτερα από τον εστέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 25-02-13 στις 21:32

  8. #18
    Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Μέλος
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Ωραίος και πάλι και στο πνεύμα των επισκευών ανάγκης πχ χάλασε/τραβήχτηκε Κυριακάτικα,αλλά σε τέτοια βύσματα πας στο πχ Φανό και παίρνεις έτοιμο ανοιχτό τζακ τύπου"Panasonic"με χοντρή τρύπα,κολλητήρι στη πρίζα,και το κάνεις όλο καινούργιο από την αρχή...
    Γιααα φέρε το κοφτάκι...
    Τι πα να μετρήσεις βρε ζώον,δεν είναι στο ρεύμα!

  9. #19
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    και μια και θα το ανοιξουμε το ρημαδι ευκαιρια μηπος ειναι να ριξουμε η αλαξουμε πυκνωτες με καλυτερης πιοτητας?

  10. #20
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είμαστε σίγουροι ότι το έχουμε περάσει γύρω γύρω πάνω κάτω αριστερά δεξιά βρίσκουμε ένα μυτοτσίμπιδο που οι ακμές του να μην έχουν γραμμές (ναι είναι σημαντικό αυτό) και ετοιμάζουμε ένα ποτήρι πολύ πολύ ζεστό νερό (αχνιστό ή και μέσα σε μπρικι που βράζει μην σας πω). Δεν το αφήνουμε πολύ 10 δευτερόλεπτα στα μικρά 20 στα μεγάλα περίπου). Παίρνουμε το μιτοτσίμπιδο και τραβάμε το καλώδιο από την πλευρά που το λάστιχο είναι ολόκληρο (όχι από εκεί που έχει τα κενά).Στην αρχή θα αντισταθεί αλλά αμέσως θα πρέπει να γλιστρήσει όλο μαζί μέσα από το λάστιχο
    Διευκρίνησε το μου αυτό εάν θέλεις. Βάζεις το καλώδιο μέσα στο νερό, ή κάπου κοντά (π.χ. από πάνω στους ατμούς) ώστε να μαλακώσει ???

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-23, 14:07
  2. [Φωτογραφική] Fujifilm Finepix J37 - Πρόβλημα τροφοδοσίας μέσω καλωδίου
    από A-tech στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 03:11
  3. Επισκευή τροφοδοτικου που βραχυκυκλωνει
    από tanasi στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 11:20
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 10:51
  5. Επισκευή laptop
    από Bilko στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-06, 11:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας