Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή Θέρμανση νερού

    Καλησπέρα σας. αγόρασα ένα μηχάνημα που μόλις ανοίξω τη βρύση ζεσατίνει το νερό αλλά έκανα μία βλακεία και επειδή έσταζε λίγο νερό πήγα να αλλάξω το σπιράλ αλλά δεν το έβγαλα από τη πρίζα με αποτέλεσμα να κουνηθεί μία μπίλια που είχε μέσα και χωρις να έχει νερο δούλεψε. Μύρισε λίγο καμένο το έβγαλα αμέσως από την πρίζα αλλά απο τότε δεν ξαναδούλεψε. ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει. έχει μία πλακέτα με ένα ολοκληρωμένο και 3 τρανζιστος και κάτι αντιστάσεις αλλά τα τρανζίστορ και οι αντιστάσεις δείχνουν καλές. ξέρετε τι μπορεί να κάηκε και αν υπάρχει περίπτωση επισκευής??

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Kατα πασα πιθανοτητα καηκε το θερμικο ασφαλειας που υπαρχει για να μην καει η αντισταση αν δουλεψει χωρις νερο(καλη ωρα..)
    Ειναι ενας μικρος δισκος η κυλινδρακι σε σειρα με την αντισταση.Αν βγαλεις μια φωτογραφια θα τα πουμε καλυτερα..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Αν βγαλεις μια φωτογραφια θα τα πουμε καλυτερα..
    P2123045.jpgP2123047.jpgP2123049.jpg

    Λογικα θα εννοείς το θερμικό που είναι δίπλα στο ρελέ στη 2η φωτογραφία... το μέτρησα αυτο και δείχνει σχεδόν βραχυκύκλωμα... 1Ω είναι και όταν το βάζω στο βομβητη του πολύμετρου σφυρίζει... οπότε βλέπω να τα τίναξε η αντίσταση

  4. #4
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Καλα η θεση του ειναι πολυ παραξενη,κανονικα ειναι επανω στην αντισταση για να παιρνει την θερμοκρασια της.
    Γιατι δεν μετρας την ιδια την αντισταση να δεις αν καηκε;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Το θερμικό ήταν πάνω στην αντίσταση απλά τώρα το έχω έτσι για να φανεί το κύκλωμα... δεν έχει καμία εμφανείς επαφή η αντίσταση.. είναι καλυμένη όλη με το πλαστικο. αλλά στα σίδερα που μέτρησα την αντίστασης που βγαίνει από το πλαστικό μου δείχνει 12 Ω... η Μία άκρη της αντίστασης κουμπώνει στο μαυρο το καλωδιάκη και η άλλη κάνει επαφή πίσω στα τρανζίστορ που βρίσκονται δίπλα από το ρελέ( το ένα το έχω ξεκολλημένο και δεν φαίνεται στη φωτο).

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    αλλά στα σίδερα που μέτρησα την αντίστασης που βγαίνει από το πλαστικό μου δείχνει 12 Ω...

    Μα είναι δυνατόν? ... στα σίδερα? .... εννοείς στα ρακόρ ? πως είναι δυνατόν ?

    Έπειτα μου φαίνεται πολύ περίεργη η υπόθεση ... αν εκείνο το αυλάκι που φαίνεται από τα ρακόρ είναι η κυκλοφορία του νερού .... η αντίσταση που στο καλό βρίσκεται?

    Έπειτα αν πράγματι υπάρχει αντίσταση εκεί μέσα ... θα περίμενα τουλάχιστον και κάποια χοντρά καλώδια να την τροφοδοτήσουν ... αυτά τα καλώδια "ψείρες" πως κάνουν την δουλειά?

    Ένα αισθητήριο? που βλέπω με κίτρινα καλώδια μου φαίνεται κάτι για την πίεση νερού
    Τα 2 γκρι καλώδια τι να είναι άραγε? ... πιθανόν θερμοστάτης .... αλλά που είναι τα άκρα της αντίστασης ???? . Έχω δει περίεργα και περίεργα .... αλλά αυτό με φλόμωσε !!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    τι μαρκα ειναι φυλλε μου αυτο εδω....?
    ποσα watt ειναι και εχει τοσο ψιλα καλωδια...?
    εγω που ειχα βαλει ενα παρομιο σαν αυτο εβαλα καλωδιο 3*4

    πετρο και εγω αυτο πιστευω οτι τα κιτρινα καλωδιακια ειναι αισθητηριο πιεσης που οταν η πιεση ειναι κατω απο 1 μπαρ δεν δινει εντολη στην αντισταση!! ( αλλα αφου μου λες οτι το αφησες απο νερο και αυτο συνεχηζε να ζεσταινει αρα η ειναι κολημενο η δεν εχει προστασια για το νερο) και μαλλον αυτα τα καλωδια τα κιτρινα ισως ειναι θερμικο)
    η αντισταση πρεπει να ειναι fixαρισμενη μεσα σε αυτο το πλαστικο...
    μπορει να εχει καψει και πλακετα....

  8. #8
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Aσχετο:Το οτι εχει PIC το προσεξε κανενας;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    mixanima me vel.jpg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μα είναι δυνατόν? ... στα σίδερα? .... εννοείς στα ρακόρ ? πως είναι δυνατόν ?
    εννοείται ότι δεν εννοώ τα ρακόρ . σίδερα εννοώ αυτα που δείχνω με τα βελάκια... τα κόκκινα βελάκια δείχνουν που υπάρχουν οι ακροδέκτες(σίδερα) τις αντίστασης όπου το ένα είναι κάτω από την πλακέτα και δεν φαίνεται στη φωτογραφία. και το πράσινο βελάκι είναι εκεί που έκανε επαφή το θερμικό. όσο για τη μάρκα είναι Hotman και είναι 1,8-3,5 ΚW. Η οδηγίες έλεγαν ότι πρέπει να ρέει το νερό για να λειτουργήσει.. αλλά όταν το κούνησα κ δεν το έιχα με νερό κουνήθηκε μία μπίλια και δούλεψε. Τα κίτρινα και τα μπλε καλωδιάκια πήγαίνουν σε κάτι που είναι σαν λεντ και το γκρι είναι κάποιος αισθητήρας. η αντίσταση είναι φιξαρισμενη μέσα στο πλαστικό.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    [QUOTE=τ σίδερα εννοώ αυτα που δείχνω με τα βελάκια... τα κόκκινα βελάκια δείχνουν που υπάρχουν οι ακροδέκτες(σίδερα) τις αντίστασης όπου το ένα είναι κάτω από την πλακέτα [/QUOTE]

    Άιντε ρε !! .. πω πω πως προχώρησε η τεχνολογία ! που την χώρεσαν την αντίσταση βρε ? Θυμήθηκα ένα ανέκδοτο που ταιριάζει στην περίσταση....
    Στέλνει ο Αμερικάνος για επίδειξη "ισχύος" της τεχνολογίας της ... στην Ρωσία την πιο λεπτή τρίχα που μπορούσαν να κατασκευάσουν ..
    Την παραλαμβάνουν οι Ρώσσοι ειδικοί της δικής τους τεχνολογίας .... και το στέλνουν και πάλι το πακέτο πίσω...

    Όταν το άνοιξαν το πακέτο οι Αμερικάνοι ... εντόπισαν ότι τους επέστρεψαν την ίδια τρίχα .... αλλά τρυπημένη κατά μήκος !!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Hitachi] κακή απόδοση στην θέρμανση..
    από insaner6r στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 20:50
  2. [Miele] Διαρροή νερού.
    από dimist στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 10:12
  3. ψύκτης νερού
    από alexandrosd στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 08:41
  4. Ψύκτης Νερού
    από τομ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-11, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας