Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή πλυντήριο Ρούχων Brandt WM601 δεν γυρνάει ο κάδος

    Καλημέρα.

    Ενώ το πλυντήριο ήταν σε λειτουργία, μου ήρθς μία μυρωδιά καμμένου και το σταμάτησα.
    Η μυρωδιά προέρχεται από τον προγραμματιστή (μηχανικός όχι πλακέτα).

    Το ξαναέβαλα μπρος, και ενώ ο προγραμματιστής γυρνάει κανονικά, παίρνει νερά, αδειάζει νερά, (ολα στην ώρα τους, δεν γυρνάει καθόλου ο κάδος.

    Άλλαξα πυκνωτή αλλά τίποτα.
    Πριν καταλήξω στο συμπέρασμα ότι χάλασε ο προγραμματιστής, θα ήθελα να τσεκάρω το μοτέρ.
    Η συνδεσμολογία που παραθέτω παρακάτω είναι σωστή για να τον ελέγξω?
    Το μοτέρ έχει έξι καλώδια, και τα τρία που φαίνονται στο σχήμα, είναι αυτά για το στίψιμο.
    Ο πυκνωτής που θα χρησιμοποιήσω είναι αυτός που έχει το πλυντήριο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 22-10-12 στις 12:06

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Ναι το σχέδιο είναι σωστό για σύνδεση στο μοτέρ.

    Αλλά εφόσον λες ότι η μυρωδιά προέρχεται από το πρόγραμμα , στο πρόγραμμα (επειδή δεν ξέρω τον τύπο πως είναι το πρόγραμμα) , μπορείς να ανοίξεις τα καπάκια που έχει το πρόγραμμα (προσοχή εκτός ρεύματος) και να δεις στο σημείο μετά από δοκιμή όπου βλέπεις μέσα κάτι πλαστικούς κρίκους να τρέχουν , στο ίδιο ύψος του πλαστικού κρίκου που τρέχει βρίσκονται και οι πλατίνες επαφές που ανοιγοκλείνουν ... δες αν σε αυτές τις επαφές είτε από μέσα είτε από έξω όπου βγαίνουν τα καλώδια αν βλέπεις καρβουνιασμένες και λιωμένες επαφές. ή λιωμένο το περίβλημα όπου βγαίνουν οι επαφές.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το σχέδιο είναι σωστό για σύνδεση στο μοτέρ.

    Αλλά εφόσον λες ότι η μυρωδιά προέρχεται από το πρόγραμμα , στο πρόγραμμα (επειδή δεν ξέρω τον τύπο πως είναι το πρόγραμμα) , μπορείς να ανοίξεις τα καπάκια που έχει το πρόγραμμα (προσοχή εκτός ρεύματος) και να δεις στο σημείο μετά από δοκιμή όπου βλέπεις μέσα κάτι πλαστικούς κρίκους να τρέχουν , στο ίδιο ύψος του πλαστικού κρίκου που τρέχει βρίσκονται και οι πλατίνες επαφές που ανοιγοκλείνουν ... δες αν σε αυτές τις επαφές είτε από μέσα είτε από έξω όπου βγαίνουν τα καλώδια αν βλέπεις καρβουνιασμένες και λιωμένες επαφές. ή λιωμένο το περίβλημα όπου βγαίνουν οι επαφές.
    Πέτρο,

    ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όσον αφορά τον προγραμματιστή, είναι μηχανικός με πλαστικά γρανάζια.
    Δοκίμασα να δω μήπως μπορώ να τον ανοίξω εσωτερικά αλλά δεν βρήκα κάτι.

    Του έριξα καθαριστικό επαφών (για ηλεκτρονικά) αλλά δεν διόρθωσε κάτι.
    Σαν fix Μου φάνηκε.
    Παραθέτω φωτογραφία.

    Motor TD010051.jpg

    Πριν καιρό που είχα κάποιο άλλο πρόβλημα με το πλυντήριο, νόμιζα ότι ήταν ο προγραμματιστής, και είχα αγοράσει έναν άλλον.
    Παραθέτω εικόνα νέου

    Motor 52x5011 New.jpg

    Τελικά το πρόβλημα ήταν σε κομμένο καλώδιο, και δεν χρειάστηκε να τον χρησιμοποιήσω.

    Τώρα που ίσως χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω, παρατήρησα ότι οι επαφές δεν έχουν την ίδια ακριβώς αρίθμηση, και έχουν διαφορετικά βραχυκυκλώματα, αλλά... από το επίσημο service μπου λένε οτι αυτό το μοντέλο που αγόρασα είναι ο αντικαταστάτης του προηγούμενου, και όντως έτσι είναι αφού το έψαξα λίγο. Το πρόβλημα μου είναι πως ακριβώς πρέπει να κάνω την μετάβαση από τον παλιό προγραμματιστή στον καινούριο. Να συνδέσω τα καλώδια σύμφωνα με τα ονόματα στις επαφές (π.χ. το Ε3 στο Ε3, το Α1 στο Α1, άσχετα αν βρίσκονται σε διαφορετική θέση όσον αφορά τοπογραφικά πάνω στον καινούριο προγραμματιστή), ή πρέπει να τα συνδέσω με την ιδια σειρά τοπογραφικά ανεξάρτητα από την ονομασία τους?

    Αν κάποιος έχει ξανααντιμετωπίσεις παρόμοιο πρόβλημα θα ήθελα λίγο βοήθεια.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μην υπάρχουν οι ίδιοι προγραμματιστές και να δίνουν αντικαταστάτες .
    Στα περισσότερα είναι βγάλε - βάλε με τις ίδιες αριθμήσεις , αλλά μην το επιχειρήσεις γιατί μπορεί να έχει κάποιες λεπτομέρειες , συνήθως μαζί με την αντικατάσταση του νέου προγραμματιστή δίνουν και το σχετικό σχέδιο της μετατροπής. Κάνε μια ερώτηση από εκεί που πήρες τον νέο αν
    1) Σου πουν ότι δεν χρειάζεται καμια μεταροπή και όλα είναι βγάλε - βάλε .
    2) Αν τελικά έχει διαφορές και έχουν την καλοσύνη να σου δώσουν το σχέδιο της μετατροπής για τον καινούριο που πήρες.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ αυτό δεν σημαίνει ότι για το πρόβλημα σου σώνει και καλά ότι θέλει αλλαγή το πρόγραμμα .... το επιβεβαίωσες? έκανες τεστ στο μοτέρ? μην πηγαίνουμε και ανορθόδοξα ... εξέτασες τις επαφές στον προγραμματιστή? δείχνουν καμένες? .... είσαι σίγουρος ότι μυρίζει από εκεί ? ,

    Αν κάποιος έχει ξανααντιμετωπίσεις παρόμοιο πρόβλημα θα ήθελα λίγο βοήθεια.
    Εδώ γελάω (μου θύμησες κάτι) .... έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα και μάλιστα ανοίγοντας όλον τον παλιό εγκέφαλο και τον έκανα εξ ολοκλήρου φέτες .
    Για να φτάσω στις πλατίνες του που εντόπισα μέσα στην καρβουνίλα και το καθάρισα και το έστρωσα (μην το επιχειρήσεις είναι δύσκολο και πρέπει να θυμάσαι πως τα έβγαλες .... αλλά και πως να τα ξαναβάλεις )

    Και εκείνην την στιγμή που το συναρμολογούσα , είχε έρθει ένας φίλος μου ΄(για καφέ) και μόλις είδε τα αμέτρητα ψιλοκομματάκια του εγκεφάλου που επισκεύαζα πάνω στο τραπέζι. μου λέει ......

    Καλά ρε συ .... επισκευαστής λευκών συσκευών είσαι ? ή ωρολογάς ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 23-10-12 στις 09:54

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω τελευταια με ενα ιδιο πλυντηριο. τελικα αλλαξα προγραμματιστη. προσοχη στα καλωδια ειναι σε αλλη θεση. νομιζω εχει και ενα αυτοκολητο με τις αντιστοιχιες των επαφων. εσυ θα πρεπει να συνδεσεις συμφωνα με τα ονοματα των επαφων και οχι με τις θεσεις τους. προσοχη να μη μπερδεψεις τα καλωδια. καλη επιτυχια

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    (ΣΗΜΕΙΩΣΗ αυτό δεν σημαίνει ότι για το πρόβλημα σου σώνει και καλά ότι θέλει αλλαγή το πρόγραμμα .... το επιβεβαίωσες? έκανες τεστ στο μοτέρ?)
    Στο μοτέρ έκανα τεστ και δεν μου λειτουργεί. Απλώς όταν έβγαλα το μοτέρ από το πλυντήριο είδα ότι έγραφε επάνω 16μF, και ο πυκνωτής που είχε το πλυντήριο και χρησιμοποιώ εγώ για την δοκιμή του μοτέρ γράφει 18μF. Τον μέτρησα και είναι 17.4μF. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

    (μην πηγαίνουμε και ανορθόδοξα ... εξέτασες τις επαφές στον προγραμματιστή? δείχνουν καμένες?)
    Δεν έβγαλα τις φίσες, αλλά με μια πρώτη ματιά δεν φαίνονται καμμένες

    (.... είσαι σίγουρος ότι μυρίζει από εκεί ? ,)
    ΝΑΙ. Είμαι σίγουρος ότι μυρίζει από τον προγραμματιστή

    Όσον αφορά το μοτέρ, με μία δοκιμή λειτουργίας που έκανα χθες δεν μου λειτούργησε. Βέβαια πέρνω ως δεδομένο ότι δεν έχω ξαναασχοληθεί με μοτέρ, και θα το ξαναπροσπαθήσω σήμερα το απόγευμα πάλι.


    Για να ελέγξω τον προγραμματιστή, έβαλα το πλυντήριο στο πρόγραμμα για στύψιμο, και μέτρησα στα καλώδια που πάνε στο μοτέρ (τα έχω κόψει) που θεωρώ εγώ ότι είναι για τις γρήγορες στροφές, και δεν είδα σε καμμιά στιγμή να μου φέρνει 220V.


    Απλώς σκέφτομαι ότι αν έχει χαλάσει ο προγραμματιστής και έχει χαλάσει και το μοτέρ, δεδομένου ότι το πλυντήριο το έχουμε 13 χρόνια, ίσως τελικά δεν αξίζει η επισκευή και θα πρέπει να το αντικαταστήσω.

    Επίσης σκέφτομαι ότι δεν είναι πολύ πιθανόν να χαλάσανε ταυτόγχρονα και ο προγραμματιστής και το μοτέρ (και με τον τρόπο που τα ελέγχω αυτό μου δείχνουν)

    Οι σημειώσεις που έχω γράψει εγώ για την καλωδίωση του μοτέρ είναι:
    Η φίσα των καλωδίων που καταλήγουν στο μοτέρ είναι:
    High RPM (Spin) Low RPM
    Light Brown White Φάση
    Black Brown Φάση
    Red Blue Ουδέτερος

    • Όταν το μοτέρ δεν περιστρέφεται καθόλου, τότε τα καλώδια ανά στήλη (τριάδα) είναι βραχυκυκλωμένα
    • Όταν το μοτέρ περιστρέφεται αργά (αριστερά ή δεξιά) τότε ανάμεσα στο Blue και το Brown ή το White υπάρχει η τάση λειτουργίας των 220V
    • Όταν το μοτέρ περιστρέφεται γρήγορα (αριστερά ή δεξιά) τότε ανάμεσα στο Red και το Black υπάρχει η τάση λειτουργίας των 220V



    Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ο χρωματικός κώδικας (ή τα παραπάνω) είναι σωστός, για να σιγουρευτώ ότι κάνω σωστά την δοκιμή λειτουργίας του μοτέρ?


  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μήπως εκτός του προγραμματιστή , το μοντέλο σου περιλαμβάνει και μια πλακέτα ? που μπορεί αυτή να βρίσκεται κάπου αλλού? π.χ. κάτω στην βάση του πλυντηρίου και δίπλα στο μοτέρ?

    Τράβα αν μπορείς μερικές φωτογραφίες στην μεριά του μοτέρ και στην γύρω περιοχή

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να περιλαμβάνει πλακέτα, όπως το έχω δει. Τα καλώδια φεύγουν από τον προγραμματιστή και καταλήγουν στα σωστά εξαρτήματα. Δεν βλέπω τίποτα καλώδια να πηγαίνουν σε καμία πλακέτα. Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα τραβήξω μερικές φωτογραφίες.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Τράβα και το μοτέρ με τους ακροδέκτες στα βύσματα

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    ρε φιλε σπυρο αφου το προγραμμα το εχεις, γιατι δεν το αλαζεις να τελειωνεις? εδω στο φορουμ ολοι θελουν να βοηθησουν αλλα δεν μπορουν να ξερουν που ακριβως πρεπει να συνδεσεις το μοτερ για να το δοκιμασεις χωρις να εχουν μπροστα τους το πλυντηριο. επισης σου εγραψα πιο πανω οτι και σε μενα ετυχε ακριβως το ιδιο προβλημα και αλαξα τον εγκεφαλο. μετρησα αρχικα τον πυκνωτη και αφου ειδα οτι ειναι οκ κατεληξα εκει. το μοτερ εχει δυο τυλιγματα, ενα για το στιψιμο και ενα για τις αργες στροφες. δεν μπορει να καηκαν και τα δυο ταυτοχρονα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] BRANDT BB40 ΔΕΝ ΣΤΙΒΕΙ - ΜΥΡΙΖΕΙ!!
    από pyrovo στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-18, 23:41
  2. [Άλλη] ερωτηση σχετικα με πλυντηριο ρουχων brandt
    από aggeletakis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 11:28
  3. [Άλλη] Πλυντήριο άνω φόρτωσης Brandt
    από Ioanna Sideri στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-13, 23:32
  4. [AEG] AEG LAVAMAT 400F πλυντήριο
    από OBIVAN1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-12, 13:07
  5. [Indesit] Δεν γυρίζει ο κάδος
    από rover12 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 09:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας